Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3779
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Julo ma już swoją ulicę

Poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 8:16
Aktualizacja: Wtorek, 30 kwietnia 2019, 10:44
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Julo ma już swoją ulicę
Fot. Miejski Biuletyn Informacyjny pod Szrenicą
Nieodżałowany, zmarły w 2013 roku Juliusz Naumowicz został patronem ulicy w Szklarskiej Porębie. Uroczystość nadania jego imienia dotychczasowemu odcinkowi ulicy 1 Maja, odbyła się w minioną sobotę (27.04) z udziałem Bractwa Walońskiego oraz władz miasta.

Ceremonia, która odbyła się w przeddzień przypadającej 28 kwietnia kolejnej rocznicy śmierci Juliusza Naumowicza odbyła się w oprawie walońskiej, przy płonących pochodniach i biciu w bębny. Zamiast przecięcia wstęgi, została przecięta walońskim toporem lina. Bohatera dnia, nazywanego przez przyjaciół Julem, wspominali dr Przemysław Wiater oraz burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf.

Juliusz Naumowicz wpisał się na zawsze w dzieje Szklarskiej Poręby. Był nie tylko Wielkim Mistrzem Walońskim, ale i Wielkim Miłośnikiem swego miasta. Dzięki niemu zyskało popularność w Polsce i za granicą, jako mineralogiczna stolica Polski. Zainspirowany przez Tadeusza Stecia, wykreował walonów – mitycznych poszukiwaczy skarbów Ziemi, mających eksplorować Sudety w średniowieczu. Wraz z przyjaciółmi, podobnie zauroczonymi magicznymi właściwościami kamieni (pół)szlachetnych w 1999 roku powołał do życia Sudeckie Bractwo Walońskie. Do dziś skupia geologów, mineralogów, pozyskiwaczy i przetwórców minerałów, ale też krajoznawców i miłośników przeszłości Sudetów oraz zapomnianych rzemiosł i zawodów.

Siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego, Chata Walońska, wraz z Muzeum Ziemi Juna oraz Żelazny Tygiel Waloński, stały się obowiązkowymi punktami na turystycznym szlaku gości Szklarskiej Poręby. Tym bardziej, że staraniem licznego grona walonów, wytyczono Szlak Waloński spinający wiele miejsc związanych z odkrywcami gór, a przez wiele lat organizowana była też gra terenowa Wyprawa po Złotego AuRuna.

Za zasługi dla krzewienia wiedzy przyrodniczej, geologicznej i krajoznawczej, a przede wszystkim za promocję miasta dwukrotnie uhonorowano Juliusza Naumowicza: w roku 2000 tytułem Honorowego Obywatela Miasta oraz nagrodą Miasta Szklarska Poręba Duch Gór w 2012 r.

Twoja reakcja na artykuł?

22
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
12%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1393
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group