• Sobota, 16 lutego 2019
  • Godz. 16:30
  • Imieniny: Daniela, Danuty, Julianny
  • Czytających: 5643
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jubileuszowa wystawa Janusza Moniatowicza

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 29 lipca 2017, 8:27
Aktualizacja: Niedziela, 30 lipca 2017, 7:36
Autor: WAC
Fot. WAC
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze– Cieplicach odbył się wernisaż wystawy Janusza Moniatowicza pt. „Kilkadziesiąt fotografii”. Okazją do jej zorganizowania jest 40. rocznica pracy twórczej artysty oraz nadanie mu Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokazywane na niej zdjęcia można oglądać do 31 sierpnia.

Gośćmi wernisażu byli przyjaciele i znajomi Janusza Moniatowicza, w większości związani z jeleniogórskim środowiskiem artystów-fotografików. Prezentowane fotografie stanowią jedynie niewielki ułamek bogatego dorobku artysty. Pochodzą jednak z najważniejszych jego zdaniem cykli zdjęć: „Nieborów”, „W ciszy atelier Josefa Sudka”, „Grabarka”. Są wśród nich zdjęcia o różnym formacie oraz tematyce: pejzaże, portrety, martwe natury oraz fotografie obiektów ceramicznych.

Premiera wystawy miała miejsce w maju, w Muzeum Ceramiki, a będzie jeszcze prezentowana w: Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí w Czechach.

Janusz Moniatowicz pochodzi z Bolesławca, urodził się w 1958 roku. Debiutował w 1976 r. autorską wystawą fotograficzną zaprezentowaną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Jest uznanym artystą fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, kierownikiem karkonoskiego oddziału ZPAF. Absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi oraz Akademii Filmowej (FAMU) w Pradze, gdzie ukończył Wydział Fotografii Artystycznej u prof. Jana Šmoka.

Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych a także albumów i publikacji. Jego prace znajdują się w zbiorach: Victoria & Albert Museum (Wielka Brytania), UMPRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Muzeum Spisza w Lewoczy (Słowacja), Galerii Artystów w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w kolekcjach prywatnych. Mieszka w Jeleniej Górze.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy za akcje ratunkowe w górach turyści powinni płacić?

Oddanych
głosów
873
Tak, w każdej sytuacji
14%
Tak, za bezmyślność
76%
Nie
7%
Nie mam zdania
2%
Głos ulicy
Akcje ratunkowe płatne?  
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 15.02.2019 r.  
Miej świadomość
Prehistoria – Odc.1 – Ardipitek – Historia na Szybko  
Dialogi Jelonki
Poznajmy sąsiadów przez ich literaturę
Aktualności
Jak zagłosowali radni?  
Aktualności
Nabór do przedszkoli  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group