Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5385
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórskie na margines

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 14 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 14 września 2007, 17:30
Autor: TEJO
Fot. ŁOSG
Ważna instytucja w byłym województwie do likwidacji.

Od nowego roku wchodzi w życie układ z Schengen. Dla podróżnych to ułatwienie – nie będą musieli poddać się kontroli granicznej przy wyjazdach do Czech i Niemiec. Strażnicy Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej z Lubania mogą wylądować na bruku. Na pewno trafi tam część pracowników cywilnych. Oddział, jako jedyny w Polsce, ma być zlikwidowany. Część kompetencji przejmie Wałbrzych.

Pograniczników nie uspokajają zapewnienia, że w likwidowanym ŁOSG powstanie centrum szkolenia. Niektórzy znajdą co prawda zatrudnienie w jednostce, która ma trafić do Jeleniej Góry Cieplic. Ale większość boi się alokacji: przeniesienia na rozkaz, na przykład, na wschodnią granicę. Zadomowili się w Lubaniu: tu ich dzieci chodzą do szkół, a współmałżonkowie mają pracę. Jeden rozkaz może zniszczyć ich dotychczasowe życie.

Niepokój o przyszłość placówki wykorzystują posłowie w trwającej kampanii wyborczej. Pomoc lubańskiemu ŁOSG obiecała posłanka Marzena Machałek z PiS.

Po wejściu w życie zapisów układu z Schengen, straż graniczna zajmie się kontrolą autostrad, dróg prowadzących do granicy a także międzynarodowych pociągów i nadgranicznych stacji. Na pewno nie będzie do tego potrzebnych ponad tysiąc osób zatrudnionych obecnie w ŁOSG.

O problemach pograniczników pisze dziś Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~edek 14-09-2007 8:50
Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka:) Tyle lat na ciepłych państwowych posadkach a terez powiało chłodem ze wschodu i strach obleciał. I znów trzeba będzie układy od nowa tworzyć.
~obywatel 14-09-2007 8:54
No i bardzo dobrze bo zamiast zajmować się kontrabandą to chowają się w krzakach, jak ..., na Przełęczy Kowarskiej bawiąc sie w Straż Miejską i Policję.
~Jan 14-09-2007 9:45
A może by tak dać ich do pilnowania dróg i autostrad, aby nikt śmieci i złomu nie wwoził do Polski. To jest plaga. I właśnie tutaj sie przydadzą.
~krzysztof 14-09-2007 9:56
co za 15 miesięcy ? kontrole paszportowe znikną z granic z dniem 1.1.2008 .chyba że my mamy tu jakieś inne prawo !
~krzysztof 14-09-2007 10:02
Przystąpienie do strefy Schengen oznacza, że kontrole na granicach Polski z Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami mogą być zniesione od stycznia 2008 r. a na lotniskach od marca 2008 r. – zgodnie z planami UE. Do Schengen należą kraje starej UE (poza Wielką Brytanią i Irlandią) oraz Norwegia i Islandia. Uchwalona ustawa dostosowuje polskie prawo, wprowadza definicję danych zawartych w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), w Systemie Informacji Wizowej (VIS) oraz Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), który umożliwi dostęp do...
~obserwator 14-09-2007 10:06
Dwa poprzednie komentarze są idiotyczne i pisali je trawieni frustrujacą zazdrościa obywatele...
~Smart 14-09-2007 10:12
Rzeczywiście, z jednej strony ułatwienie dla podróżnych – nie będzie kontroli, co mi z resztą nie przeszkadzało. Ale z drugiej strony zwiększy się siatka przestępcza, taki bandzior będzie mógł bezpiecznie wyskoczyć do czech czy niemiec, nielegalnie nabyte samochody bez niczego przekroczą granicę. Nie wiem jak to będzie...
~rydz 14-09-2007 10:45
– przecież jest wolny kraj nie muszą się trzymac tych budzetowych posad i publicznych pieniędzy , mogą przeciez jak normalni ludzie pracowac na swój rachunek i za wszystko placić – po co trzymać taką kosztowna narośl i kto ma na to i na Was robić ?, aby np. kontrolowali autostrady i t.p od tego są już inni też kosztowni w utrzymaniu i biorą za to forsę . Kombinujecie jak wyciągnąć pieniądze na fikcyjne posady i mundurki – panowie do roboty ! i tak dlugo siedzieliście na garnku podatnika, czy tak już jest z Wami żle , że nic nie potraficie robić – nawet ściany pomalować , czy ulożyć plytki ? obecnie to są duże pieniądze !
~Roch 14-09-2007 11:08
Wy dwaj na górze rzadkie z was pały. Postalibyście sobie na przejściu a Jakuszycach w zimie to byście inaczej mówili.
~oszukiwany 14-09-2007 11:24
Pani posłanka Michałek chce zwalczać decyzje swego promotora Jarosława? Gdzie ona żyje? Widzi mi się, że z niej taki sam bałamut jak jej idol.
~Sobieszowianin 14-09-2007 11:24
do obywatel: Najlepiej by było, gdyby wszystko w Polsce pozamykali, nie? Człowieku zastanów się, co napisałeś.
~obywatel 14-09-2007 11:42
Uważam ze w SG powinni rozwiązać ich obowiązki powinna przejąć policja tak jest w Niemczech . Jest paranoją rozdrobnienie tych służb każda z nich ma swoja administracje. Funkcjonariusze SG to pewnie doświadczeni pracownicy dlatego powinni być wcieleni do policji. Wszędzie się słyszy ze w policji brakuje ludzi więc nie widzę problemu żeby zmienili mundurek. No chyba ze praca w policji im nie pasuje bo w SG maja ciepłe posadki biorą niezłe pensje i niewiele robią.
~do Roch 14-09-2007 11:54
Widze, że szanowny pan stójkowy raczył zabrać głos. Skoro tam w Jakuszycach tak źle było to po co było tam siedzieć trzeba było jak reszta obywateli wziąć się do uczciwej pracy. No tak zapomniałem, że straż graniczna uczciwą pracą się nie hańbi i że bozia dwie lewe rączki dała.
~Rudy_GUSTAW 14-09-2007 14:55
Pani Machałek chce pomóc a nie ma takiej możliwości, wiedziałby o tym gdyby zapytała osobę, która ma o tym pojęcie. Nieładnie tak w czasie kampanii obiecywać gruszki na wierzbie ;)
~KK 14-09-2007 18:16
Hm... Regionala Trójka robila o tej sprawie pare dni temu reportaz – wynikalo z niego ze wszyscy pracownicy strazy granicznej w niej zostana – wlasnie do kontoroli na drogach – to nawet polozonych dalej od granicy Kto ma racje?
~as51 15-09-2007 9:32
I bardzo się cieszę, że ci nadęci ważniacy z Jakuszyc stracą miejsce pracy. Uzasadniam : sa to faceci którzy w głębokim poważaniu mają tych którzy ich utrzymywali ze swoich podatków.Nigdy nie raczą wyjśc ze swej ciepłej budki. Wystwaiają tylko rękę i nigdy nie usłyszłem od nich "dzień dobry" – jak na innych przjściach. Następnie bez względu na wielkość kolejki bez pośpiechu studiowali dokumenty osobiste, potem zdarzało im się prosić o dokumenty samochodu, które też dogłębnie studiowali – po co skoro nigdy nie sprawdzali ich ze stanem faktyczmnym ? To przecież wymaga wstania z fotela i wyjścia na zewnątrz. Na moją uwagę że to służy tylko podkreśleniu ich ważności usłyszłem , że mogę sobie wybrać inne przejście. Burak utrzymywany z moich podatków wybiera mi przjście z którego mam korzystać. Zlikwidować ich od jutra, bez propozycji innej pracy. Naobijali się już dość w życiu.
~straznik 19-09-2007 17:24
as51 to prymityw

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group