Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7236
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleniogórska fara bazyliką mniejszą. Już w maju

Niedziela, 24 kwietnia 2011, 8:58
Aktualizacja: 9:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jeleniogórska fara bazyliką mniejszą. Już w maju
Fot. TEJO
Niedzielna Eucharystia w połączeniu z ogłoszeniem Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego zwieńczy cykl wydarzeń związanych z podniesieniem rangi najstarszej świątyni Jeleniej Góry.

Wszystko to będzie się działo w potężnych murach pamiętających rok 1380. Wówczas powstały kamienne zręby bryły. Kronikarz jeleniogórski Johann Daniel Hensel podał jej wymiary: 85 łokci długości, 46 łokci szerokości i 42 łokcie wysokości.

Budowa kościoła św. Erazma i Pankracego trwała niemal pół wieku. Ostatnie ukończone elementy to sklepienie sieciowe nawy głównej i prezbiterium. Wcześniej dziesiątki mularzy, snycerzy oraz innych rzemieślników pracowały przy wznoszeniu imponującej konstrukcji o trzech nawach i dziewięciu przęsłach.

Całość oparta jest na potężnych granitowych głazach. W miejscu, gdzie budowla wznosi się gotycką prostotą, wcześniej był tu kościół drewniany, który spłonął w 1303 roku, a pierwszą wzmiankę w dokumentach o świątyni zapisano w roku 1288. Ducha przeszłości widać tu wszędzie, choćby w epitafiach, będących pozostałością dawnego cmentarza okalającego świątynię.

Przed nią wznosi się kolumna Najświętszej Marii Panny z 1712 roku, którą postawił proboszcz jeleniogórski Andreas Jacobs Caffart. „Powszechnej świata Odnowicielce, miasta naszego Opiekunce” – to tylko jedna z czterech zatartych przez powiew czasu łacińskich inskrypcji, pod którymi podpisał się sam fundator.

Nad całością góruje spiczasta wieża, będąca nierozerwalnym elementem panoramy Jeleniej Góry. Kronikarz Daniel Hensel napisał o niej, że jest „szczególnej urody”. – Zbudowana z sześcianów. Jej podstawa była tak duża, że mógł na niej zawrócić wóz zaprzęgnięty w sześć koni, nie przekraczając jej. Wysokość jest imponująca, a pokryty miedzią dach i pozłacana kula oraz chorągiewka dopełniają reszty – czytamy w kronikach pióra Hensela.

– Ten kościół był przez wieki opoką dla jeleniogórskich chrześcijan – zauważył w Wielki Piątek ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski i proboszcz fary. Rzeczywiście – miał bowiem w swoich dziejach także epizod protestancki. Niebawem ranga świątyni zostanie podniesiona do godności: bazyliki mniejszej.

Wydarzenia związane z tym zaczną się już 10 maja (wtorek), kiedy to farę jeleniogórską wraz z jej „zakamarkami” będzie można zwiedzić w grupach oprowadzanych przez przewodnika. Godziny zwiedzania: 10, 11 i 16. Zwiedzanie będzie możliwe także w sobotę (14 maja) o tej samej porze.

W czwartek, 12 maja, odbędzie się uroczystość odpustowa ku czci patronów św. Erazma i Pankracego. Mszę świętą o godz. 18 celebrował będzie ordynariusz diecezji legnickiej ksiądz biskup Stefan Cichy. Odbędzie się także uroczystość poświęcenia ołtarza stałego. W ten dzień 25-lecie posługi kapłańskiej obchodzić będzie także ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz parafii oraz dziekan jeleniogórski.

W piątek, 13 maja, o godz. 10 w Książnicy Karkonoskiej zacznie się konferencja naukowa zatytułowana „Parafialny kościół miejski w Jeleniej Górze. Historia i teraźniejszość”. W ten sam dzień o godz. 19 w farze zabrzmią koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Na organach zagra Marta Niedźwiecka. Będzie można także wysłuchać Misterium „Ukryty ja” opartego na tekstach Karola Wojtyły z muzyką Stanisława Fijałkowskiego. Kompozytor poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Dolnośląskiej. Zaśpiewają: Lora Szafran, Anna Serafińska, Marek Bałata i Janusz Szrom oraz Chór Kameralny Senza Rigore. Narracja – Jacek Paruszyński. Od piątku do niedzieli w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze odbędą się warsztaty muzyczne śpiewu gregoriańskiego.

W Wigilię zasadniczych uroczystości (sobota, 14 maja) o godz. 20 zaczną się nieszpory i czuwanie przy relikwiach świętych patronów. Z kolei w niedzielę (15 maja) o godz. 17. 30 z placu Ratuszowego do kościoła farnego przemaszeruje orkiestra dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej, której koncert towarzyszyć będzie odsłonięciu tablicy pamiątkowej. O godz. 18. 00 zacznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE księdza kardynała Antonia Canízaresa Llovera, profekta Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Podczas mszy nastąpi ogłoszenie Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej dla kościoła pw. świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group