Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4898
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra straci na Polskim Ładzie?

Środa, 11 sierpnia 2021, 9:33
Aktualizacja: 9:34
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jelenia Góra straci na Polskim Ładzie?
Fot. MT
Program "Polski Ład" prezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość ma być szansą rozwoju, jednak wielu samorządowców zwraca uwagę na zagrożenia z nim związane. Choć rządzący mówią o rekompensatach za utracone wpływy do budżetów gmin, to mają one dotyczyć inwestycji, a nie wydatków bieżących. Ile straci budżet Jeleniej Góry i jakie mogą być skutki?

Na wstępie trzeba przede wszystkim odróżnić wydatki bieżące od inwestycyjnych. To osobne pozycje w budżetach gmin i nie można dowolnie przerzucać środków z jednej puli do drugiej. Zatem jeśli Jelenia Góra straci część środków na wydatki bieżące, rządowe wsparcie na inwestycje nie sprawi, że będzie można spokojnie patrzeć w przyszłość. Wśród wydatków bieżących znajdziemy m.in. szkoły, administrację, kulturę, sport itp. Jeśli do tego działu będą mniejsze wpływy, trzeba będzie podjąć działania w kierunku likwidacji, łączenia, bądź ograniczania wydatków na kulturę i sport.

Z licznika opublikowanego na stronie www.natwojkoszt.pl wynika, że Jelenia Góra może stracić 28 519 970 zł na wydatki bieżące. - Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021 - tłumaczą autorzy wyliczeń.

Mówi się, że ktoś nam kiedyś jakieś pieniądze podaruje, ale na inwestycje, a nie na wydatki bieżące. Będzie nam brakowało na kulturę, na którą wydajemy w granicach 20 mln zł, na sport (wydajemy kilka mln zł), a jak zostawimy na kulturę i sport, to zabraknie na sprzątanie miasta, odbiór odpadów, czyli codzienne funkcjonowanie miasta - przestrzega Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Włodarz największego miasta w Kotlinie Jeleniogórskiej nie ukrywa, że skutkiem strat budżetowych może być likwidacja lub łączenie szkół, czy jednostek kultury.

Prawdopodobnie będziemy musieli ciąć brzytwą, bez większego przemyślenia, żeby uratować budżet - dodał J. Łużniak.

Twoja reakcja na artykuł?

7
9%
Cieszy
23
29%
Hahaha
5
6%
Nudzi
1
1%
Smuci
17
22%
Złości
26
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (89)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1343
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group