Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 5725
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jelenia Góra (nie) dla seniorów?

Środa, 17 lutego 2016, 7:58
Aktualizacja: Wtorek, 29 marca 2016, 8:29
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Jelenia Góra (nie) dla seniorów?
Jeleniogórscy seniorzy podczas wernisażu wystawy „Życie może być pełne kolorów” (13.05.2015)
Fot. Archiwum Jelonki.com
Fundacja „Jagniątków” przy wsparciu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki z Katowic przeprowadziła monitoring
polityki senioralnej w Jeleniej Górze. Główne zarzuty to brak polityki senioralnej, niewystarczające kanały informacyjne czy bariery architektoniczne. – Nie jest aż tak źle, ale diabeł tkwi w szczegółach – odpowiada Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Dialogu i Spraw Społecznych UM w Jeleniej Górze.

Taki monitoring przeprowadzono w ośmiu polskich miastach. Wszystko to w ramach projektu „Monitoring realizacji polityki senioralnej na poziomie miast" finansowanego ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, którego celem jest wsparcie seniorów i ich organizacji w próbach wprowadzenia zmian w swoich miastach.

- Warto zauważyć, że na niektórych płaszczyznach można Jelenią Górę chwalić – czytamy w raporcie. - Działają prężnie trzy środowiska senioralne, które w pewnych sytuacjach współpracują ze sobą. Niektóre pozytywy nieco jednak tracą dobry wizerunek przez małe, ale uciążliwe niedociągnięcia – dodają realizatorzy projektu EOG.

- Przejścia dla pieszych są raczej dobrze oświetlone i oznaczone, choć zdarzają się wyjątki, np. na ul. Ogińskiego. Podobnie chodniki. Są raczej dobrze utrzymane, ale część z nich jest jednak w stanie utrudniającym chodzenie. Kostka w centrum miasta nie jest wygodna do chodzenia dla osób starszych, nie da się np. po niej ciągnąć wózka z zakupami, na niektórych ulicach Zabobrza nie ma chodników. Niestety braków jest znacznie więcej, niż dobrych praktyk. Główne bolączki jakie seniorzy napotykają w życiu codziennym to schody utrudniające wejście i korzystanie z autobusów miejskich, wysokie, nieprzyjazne dla osoby o ograniczonej zdolności ruchowej chodniki i stopnie przy teatrze, Osiedlowy Dom Kultury (ul. Komedy Trzcińskiego 12) nie jest dostosowany do potrzeb mniej sprawnych seniorów i osób na wózkach. Taka sama sytuacja jest z innymi publicznymi budynkami - sądem, pocztą, komendą policji, biurem obsługi klienta przy ul. Ptasiej. Pozytywny przykład stanowi budynek Książnicy Karkonoskiej, który spełnia wszystkie standardy – wylicza się w raporcie.

- Często wnioski z tego monitoringu są bardzo ogólne i niezrozumiałe – mówi Andrzej Marchowski. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym mieście wiele jest do zrobienia, ale co znaczy „przejścia dla pieszych są raczej dobrze oświetlone i oznaczone”, „chodniki są raczej dobrze utrzymane”. To raczej są, czy nie są? Przy każdej nowej inwestycji staramy się wprowadzać oświetlenie nowoczesne, dostosowane do potrzeb pieszych, również seniorów i niepełnosprawnych. Podobnie jest z chodnikami, które cały czas są dostosowywane. W najbliższym czasie wybudowana zostanie tzw. „szpilkotrasa”, która ułatwi poruszanie się po głównym deptaku osobom starszym, niepełnosprawnym, a także matkom z dziećmi i kobietom chodzącym w butach na wysokim obcasie. Niemal wszystkie autobusy MZK są niskopodłogowe, planowany jest remont Teatru im. Norwida, w którym będą podjazdy i winda. ODK ma zostać przeniesione do zameczku, który też zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Urzędy miasta powstały w budynkach starych, a ich przebudowa wymaga ogromnych pieniędzy, których nie mamy. Jednak w razie potrzeby osoby starsze i niepełnosprawne mogą załatwić wszystkie sprawy na parterze, tak jest również przy ul. Ptasiej, gdzie można dostać się od tyłu. Natomiast poczta, sąd czy komisariat policji nie są własnością miasta. Jelenia Góra cały czas się zmienia, ale wszystkiego od razu zrobić się nie da – dodaje A. Marchowski.

Oprócz kwestii infrastrukturalnych, raport wskazuje na niedociągnięcia związane bezpośrednio z działaniem urzędników: "Miasto nie posiada diagnozy zbiorowości osób starszych i nie prowadzi oceny realizacji zadań wykonywanych na rzecz seniorów, nie posiada polityki senioralnej. Problemy seniorów rozpatrywane są w kategorii osób niepełnosprawnych, co nie obejmuje całości środowiska. Nie ma informacji o działaniach Miasta na rzecz seniorów, która docierałaby do tych osób, które nie korzystają z Internetu, a więc nie mają dostępu do strony internetowej magistratu. Jelenia Góra nie posiada także diagnozy w zakresie zapotrzebowania na usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Działania podejmowane są w razie zgłoszenia takich potrzeb."

Andrzej Marchowski przyznaje, że rzeczywiście Jelenia Góra nie posiada „sformalizowanej polityki senioralnej”, ale…

- Działania na rzecz osób starszych cały czas są podejmowane i o nich informujemy nie tylko na stronie internetowej miasta, ale także w lokalnych mediach czy na tablicach ogłoszeń – mówi naczelnik. – My, jako Miasto, nie robiliśmy żadnych ankiet dotyczących potrzeb i oczekiwań osób starszych, ale robią je na bieżąco stowarzyszenia, które są do tego utworzone. To one organizują kursy komputerowe, zajęcia na basenie, spotkania w klubach seniorów, ćwiczenia na powietrzu. Natomiast Miasto te działania wspiera finansowo. Naszym zdaniem, nie powinno się tworzyć zamkniętych grup osób starszych, niepełnosprawnych czy np. ubogich, patologicznych itp. Seniorzy, jak i osoby niepełnosprawne, powinni przebywać wśród tzw. pełnosprawnych i integrować się z nimi. Trzeba uświadomić sobie, że kiedyś wszyscy będziemy starzy i w jakimś stopniu niepełnosprawni, niedomagający. Miasto wychodząc z takiego założenia nie przygotowywało polityki senioralnej, ale posiada politykę wobec osób niepełnosprawnych i to naszym zdaniem jest zbieżne. W najbliższym czasie mają się pojawić również pieniądze unijne na działalność m.in. na rzecz seniorów. Miasto będzie starało się o te pieniądze i wówczas tych działań będzie jeszcze więcej. Oczywiście wiele z konkretnych wniosków czy uwag płynących z tego monitoringu weźmiemy pod uwagę i poprawimy, ale tak długo nie zmieni się postępowanie wobec seniorów, jak długo nie zmieni się mentalność ludzi i nad tą mentalnością jest najwięcej pracy – dodaje Andrzej Marchowski.

17 lutego w godz. 11.00-14.00 w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27, w sali konferencyjnej na III piętrze, odbędzie się debata poświęconą monitoringowi polityki senioralnej w Jeleniej Górze. Organizatorzy zapraszają na spotkanie, a przedstawiciele Miasta zapowiadają, że wnioski z tego spotkania będą ważnym elementem do ukierunkowania dalszych działań miasta na rzecz seniorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group