Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6544
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra (nie) dla seniorów?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 lutego 2016, 7:58
Aktualizacja: Wtorek, 29 marca 2016, 8:29
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jeleniogórscy seniorzy podczas wernisażu wystawy „Życie może być pełne kolorów” (13.05.2015)
Fot. Archiwum Jelonki.com
Fundacja „Jagniątków” przy wsparciu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki z Katowic przeprowadziła monitoring
polityki senioralnej w Jeleniej Górze. Główne zarzuty to brak polityki senioralnej, niewystarczające kanały informacyjne czy bariery architektoniczne. – Nie jest aż tak źle, ale diabeł tkwi w szczegółach – odpowiada Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Dialogu i Spraw Społecznych UM w Jeleniej Górze.

Taki monitoring przeprowadzono w ośmiu polskich miastach. Wszystko to w ramach projektu „Monitoring realizacji polityki senioralnej na poziomie miast" finansowanego ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, którego celem jest wsparcie seniorów i ich organizacji w próbach wprowadzenia zmian w swoich miastach.

- Warto zauważyć, że na niektórych płaszczyznach można Jelenią Górę chwalić – czytamy w raporcie. - Działają prężnie trzy środowiska senioralne, które w pewnych sytuacjach współpracują ze sobą. Niektóre pozytywy nieco jednak tracą dobry wizerunek przez małe, ale uciążliwe niedociągnięcia – dodają realizatorzy projektu EOG.

- Przejścia dla pieszych są raczej dobrze oświetlone i oznaczone, choć zdarzają się wyjątki, np. na ul. Ogińskiego. Podobnie chodniki. Są raczej dobrze utrzymane, ale część z nich jest jednak w stanie utrudniającym chodzenie. Kostka w centrum miasta nie jest wygodna do chodzenia dla osób starszych, nie da się np. po niej ciągnąć wózka z zakupami, na niektórych ulicach Zabobrza nie ma chodników. Niestety braków jest znacznie więcej, niż dobrych praktyk. Główne bolączki jakie seniorzy napotykają w życiu codziennym to schody utrudniające wejście i korzystanie z autobusów miejskich, wysokie, nieprzyjazne dla osoby o ograniczonej zdolności ruchowej chodniki i stopnie przy teatrze, Osiedlowy Dom Kultury (ul. Komedy Trzcińskiego 12) nie jest dostosowany do potrzeb mniej sprawnych seniorów i osób na wózkach. Taka sama sytuacja jest z innymi publicznymi budynkami - sądem, pocztą, komendą policji, biurem obsługi klienta przy ul. Ptasiej. Pozytywny przykład stanowi budynek Książnicy Karkonoskiej, który spełnia wszystkie standardy – wylicza się w raporcie.

- Często wnioski z tego monitoringu są bardzo ogólne i niezrozumiałe – mówi Andrzej Marchowski. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszym mieście wiele jest do zrobienia, ale co znaczy „przejścia dla pieszych są raczej dobrze oświetlone i oznaczone”, „chodniki są raczej dobrze utrzymane”. To raczej są, czy nie są? Przy każdej nowej inwestycji staramy się wprowadzać oświetlenie nowoczesne, dostosowane do potrzeb pieszych, również seniorów i niepełnosprawnych. Podobnie jest z chodnikami, które cały czas są dostosowywane. W najbliższym czasie wybudowana zostanie tzw. „szpilkotrasa”, która ułatwi poruszanie się po głównym deptaku osobom starszym, niepełnosprawnym, a także matkom z dziećmi i kobietom chodzącym w butach na wysokim obcasie. Niemal wszystkie autobusy MZK są niskopodłogowe, planowany jest remont Teatru im. Norwida, w którym będą podjazdy i winda. ODK ma zostać przeniesione do zameczku, który też zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Urzędy miasta powstały w budynkach starych, a ich przebudowa wymaga ogromnych pieniędzy, których nie mamy. Jednak w razie potrzeby osoby starsze i niepełnosprawne mogą załatwić wszystkie sprawy na parterze, tak jest również przy ul. Ptasiej, gdzie można dostać się od tyłu. Natomiast poczta, sąd czy komisariat policji nie są własnością miasta. Jelenia Góra cały czas się zmienia, ale wszystkiego od razu zrobić się nie da – dodaje A. Marchowski.

Oprócz kwestii infrastrukturalnych, raport wskazuje na niedociągnięcia związane bezpośrednio z działaniem urzędników: "Miasto nie posiada diagnozy zbiorowości osób starszych i nie prowadzi oceny realizacji zadań wykonywanych na rzecz seniorów, nie posiada polityki senioralnej. Problemy seniorów rozpatrywane są w kategorii osób niepełnosprawnych, co nie obejmuje całości środowiska. Nie ma informacji o działaniach Miasta na rzecz seniorów, która docierałaby do tych osób, które nie korzystają z Internetu, a więc nie mają dostępu do strony internetowej magistratu. Jelenia Góra nie posiada także diagnozy w zakresie zapotrzebowania na usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Działania podejmowane są w razie zgłoszenia takich potrzeb."

Andrzej Marchowski przyznaje, że rzeczywiście Jelenia Góra nie posiada „sformalizowanej polityki senioralnej”, ale…

- Działania na rzecz osób starszych cały czas są podejmowane i o nich informujemy nie tylko na stronie internetowej miasta, ale także w lokalnych mediach czy na tablicach ogłoszeń – mówi naczelnik. – My, jako Miasto, nie robiliśmy żadnych ankiet dotyczących potrzeb i oczekiwań osób starszych, ale robią je na bieżąco stowarzyszenia, które są do tego utworzone. To one organizują kursy komputerowe, zajęcia na basenie, spotkania w klubach seniorów, ćwiczenia na powietrzu. Natomiast Miasto te działania wspiera finansowo. Naszym zdaniem, nie powinno się tworzyć zamkniętych grup osób starszych, niepełnosprawnych czy np. ubogich, patologicznych itp. Seniorzy, jak i osoby niepełnosprawne, powinni przebywać wśród tzw. pełnosprawnych i integrować się z nimi. Trzeba uświadomić sobie, że kiedyś wszyscy będziemy starzy i w jakimś stopniu niepełnosprawni, niedomagający. Miasto wychodząc z takiego założenia nie przygotowywało polityki senioralnej, ale posiada politykę wobec osób niepełnosprawnych i to naszym zdaniem jest zbieżne. W najbliższym czasie mają się pojawić również pieniądze unijne na działalność m.in. na rzecz seniorów. Miasto będzie starało się o te pieniądze i wówczas tych działań będzie jeszcze więcej. Oczywiście wiele z konkretnych wniosków czy uwag płynących z tego monitoringu weźmiemy pod uwagę i poprawimy, ale tak długo nie zmieni się postępowanie wobec seniorów, jak długo nie zmieni się mentalność ludzi i nad tą mentalnością jest najwięcej pracy – dodaje Andrzej Marchowski.

17 lutego w godz. 11.00-14.00 w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27, w sali konferencyjnej na III piętrze, odbędzie się debata poświęconą monitoringowi polityki senioralnej w Jeleniej Górze. Organizatorzy zapraszają na spotkanie, a przedstawiciele Miasta zapowiadają, że wnioski z tego spotkania będą ważnym elementem do ukierunkowania dalszych działań miasta na rzecz seniorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~zaboberek 17-02-2016 8:49
Panie Marchowski.Słowo raczej ma takie znaczenie: " … wskazujący na to, że autor zdania nie jest pewny co do jego prawdziwości, ale uznaje za bardziej prawdopodobne, że jest prawdziwe".
~Qra 17-02-2016 8:56
W jelonce nadaje już Radio WaWa na 89,1
~gluś 17-02-2016 9:07
droga redakcjo Bona Fides nie przeprowadzało tych badań a jedynie udostępniło w ramach projektu jakie realizowało to stowarzyszenie "narzędzie" do ich przeprowadzenia fundacji Jagniątków, nie jest żadnym naukowym opracowaniem a jedynie subiektywnym odczuciem kilku wolontariuszy, którzy w dobrej wierze zaangażowali się w ten projekt, przykro że znowu wykorzystano aktywność fantastycznych seniorów by stworzyć raport, którego tezy w zasadzie można postawić prawie dla każdego miasta w Polsce
~wydojony 17-02-2016 9:13
Mam wspaniałą starość zaplanowaną przez mafiozów jelenia górskiej elity władzy co u władzy nadal jest. Tylko roboty mam więcej niż do stu lat mojego życia by udowodnić który to bałwan naruszył art.231 i broni go ta sama elita kolesi po szkoleniu przez partyjne klany. Muszę przyznać o zabawa jest przednia ,nie marzyłem o tak rozwojowej starości, gdzie prawo jest tylko dla władzy a nie dla każdego Polaka. Najlepiej jest w jelenia górskich sądach co tylko potrafią wydawać karygodne wyroki i należy omijaćte gmachy by nnie popaść w zadłużenie wieksze jak podatek dochodowy od osób fizycznych. KRUK krukowi oka nie wykole tym bardzie
~emeryt 17-02-2016 10:15
uzupelniajac wydojonego dodam ze emeryci nie sa spostrzegani jako obywatele przez sady prokurature i policje i jak nie masz wiekszejgotowki to nawet adwokaci nie chca z nimi rozmawiac. sprawy ciagma sie latami i najlepiej jak emeryt umrze to mozna sprawe umozyc to samo jest ze wszyskimi urzedami system kelnera to nie ja to kolega to jest demokracja do ktorej nie dorosli niektorzy.
~ 17-02-2016 10:38
To miasto utrzymują głównie emeryci pewni płatnicy,władza z tego dochodu czerpie całymi garściami np. Wodnik,MZK,podatki itp.itp.
~mika111 17-02-2016 10:48
W życiu najważniejsza jest Miłość, ta jedyna , ta wyczekiwana latami ,ta wymarzona -jedyna .Wszystko inne nie ma znaczenia . Wszystko przemija .Lata uciekają z prędkością światła !! Ludzie zderzają się ze sobą i obijają się o siebie , odpychają się , przyciągają na chwilę i rozdzielają .Wszystko wrze i nagle ...bum ! Jest ta jedyna !Kocham Cię !Wszystko zwalnia i pięknieje. Nic już nie ma znaczenia oprócz niej-prawdziwej , czystej i ponadczasowej Miłości .Kocham Cię Skarbie !!!!
~haloooo 17-02-2016 14:23
mika111, dobrze się czujesz, czy coś ci dolega? co to za bazgroły tutaj wsadzasz? za poetkę się masz, a nie rozumiesz czego dotyczy artykuł? oj, widać na starość, ludzie dziecinnieją strasznie!
~tak ma być 17-02-2016 14:27
Panie Marchowski, ja poczekam jeszcze trochę, jeszcze kilka latek i zobaczymy jak sam zęby stracisz spacerując po naszym mieście, po naszych super bezpiecznych chodnikach i świetnie doświetlonych ulicach, do autobusu pewnie nie wsiadasz, bo samochodem sobie jeździsz, ale jeszcze troszkę...kabaret jakiś, czy co?
~zaboberek 17-02-2016 16:59
"...kabaret jakiś, czy co? " Przecież to były kabareciarz z kabaretu PAKA.
~ 17-02-2016 17:15
Pan Markowski jak mika 111 nie senior a juz pieprzy od rzeczy.Chyba lepiej by było zeby zamknął sie..Może by sprawdził jak jest a potem otwierał usta.Nie ma żadnego wsparcia dla seniorów Sami walczymy o wszystko.W Warszawie emeryci jeżdża za darmo,maja gdzie zjeść .W Jeleniej bedąc połslepym ,ledwo chodzącym schorowanym muszą sami ściągać zakupy gotować parząc sobie rece czekać na dom starców beznadziejnie itd.Są oszukiwani przez młode bezczelne społeczeńswo w sklepach urzedach - wszędzie..Uchowaj Boże trafic do szpitala ..tam dopiero daja poznać kim jest stary i chory no bo co taki może.A te doswietlenia przejść i inne zmiany to wcale nie dla seniorów bo onas nikt nie myśli nie manieruj człwieku musicie stosować normy UE a nie z waszej dobroci.Nikt nie powie przepraszam pcha sie potrąc
~ 17-02-2016 19:49
O 9:07 glut&smark /~gluś/ dała głos. Primo voto Ralucka czepia się dupereli pomiędzy kto badania przeprowadzał lub udostępnił. Ralucka istotne jest to, że seniorzy-wolontariusze zaangażowali się w sprawę i jakąś konkretną pracę za frico wykonali. Że jest to pierwsze, dziewicze opracowanie. Być może niedoskonałe - ale jest. Istotne jest, że w JG. są organizacje, które prężnie działają na rzecz geriatrycznych Jeleniogórzan, eksponując ich problemy. Ralucka, trochę optymizmu!
~z innejbajki 17-02-2016 21:42
-- czy nikt nie zauważa że na "doświetlonych" przejściach nadal światło zielone świeci się tylko tyle czasu przez ile ma szansę pokonać ulicę wysoki młody mężczyzna i to szybkim krokiem ???
~ 17-02-2016 22:44
Polityka senio...lna to jak mówił pisowski prezydent " spieprzaj dziadu " !!
~tak ma być 18-02-2016 14:22
jak widać kabaret dalej trwa, a szanowna redakcja szybciutko zdjęła artykulik z pierwszej strony, no to poczekamy na następny, pewnie wtedy jak się redakcja zestarzeje!!!
~seniorka 21-02-2016 12:32
nie jesteśmy zadowoleni z zarządu rencisty i emerytów oraz biura które jest nieprzyjazne dla czlonków skladki roczne wynosza ponad 100tys. a my niemozemy skozystac ze wszystkich imprez ponieważ jest ograniczona ilosc tylko dla kolesiów irodziny natomiast wycieczki i wczasy placimy duze pieniadze i niemamy zadnych atrakcji organizacja jest beznadziejna robia nam wielka laske ze chcemy skorzystac z jakiejs rozrywki uwazaja ze nic nam sie od zycia nienalezy z takiej podstawy slynie nasz K L U B wstyd!!!!!!!!!
~lenc 21-02-2016 13:08
Chce napisac o pani z biura rencistow i emerytow ktora prowadzi imprezy jest osoba bardzo niesympatycna niemiłą zawsze jest niezadowolona odpowiada z niechęcią jezeleli chodzi o informacje o imprezy są ograniczone tylko dla swoich znajomych jest zawsze ograniczona ilość Duza ilość skarzy sie na tą panią która obrosła w kolorowe piórka i mysli ze jest w biurze najwazniejsza a pan Prezes na takie zachowanie pozwala.!!!!!!
~Zawiedziona 21-02-2016 15:42
Nareszcie ktoś poruszył sprawę zachowania PANI, która pełni funkcję Z-cy Prezesa Zarządu Emerytów i Rencistów. Miałam tą nieprzyjemność, że byłam świadkiem zachowania tej PANI na wczasach w Zakopanem. Traktowała nas jak ludzi niedorozwiniętych lub jako osoby z jakiegoś zakładu wychowawczego. Była arogancka i niemiła. Rozkazującym tonem wydawała... polecenia ! Poczuliśmy dyskomfort i zaskoczenie jak można tak się odzywać do ludzi,takim tonem nie znoszącym sprzeciwu. Może wreszcie PANI przeczyta tą notatkę i coś zrozumie. A może też Państwo /emeryci i renciści/ wypowiecie się na ten temat. Panie Prezesie, tutaj jest Pańska rola. Pozdrawiam
~lenc 21-02-2016 16:27
My Seniorzy chcieli wiedzieć na co są przeznaczane nasze składki plus dotacje z Urzędu Miasta oraz będą z U.E.bo w Klubie Seniora nie ma imprez darmowych .Nadmieniam ze w tym roku jest bardzo mały wybór wycieczek i wczasów z zabiegami za które sami pokrywamy wszystkie koszta.Mozemy domyślać sie ze Zarząd i Biuro nie pracują za darmo jako wolentarjat tak nam mówią trudno w takie bajki uwierzyć czekamy na poprawe sytuacji !!!!!
~kana 22-02-2016 13:07
dobrze jest napisane o naszym szpitalu w jeleniej gorze dla wszystkich lepiej byloby nie trafic na leczenie na zaden oddziel a najgorzej jest na pumologii nikt tam nie przejmuje sie pacjentem ani lekarze ani panie! pielegniarki są nieprzyjemne iopryskliwe razem z salowymi one pracuja za kare i robia wielka laske ze musza obslugiwac pacjenta nadmieniam ze z-ca Pani ordynator jest rowniez niezadowolona i nie szanuje chorych jest na oddziale ogolny balagan klada kobiety razem z mezczyznami w jednej sali WSTYD!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group