Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 3547
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Jarmark Świętojański na Skwerze Radiowej Trójki

Środa, 15 czerwca 2016, 7:39
Aktualizacja: 15:09
Autor: Org
Szklarska Poręba: Jarmark Świętojański na Skwerze Radiowej Trójki
Fot. Organizator
Podczas jarmarku, organizowanego 18 czerwca przez MOKSiAL w Szklarskiej Porębie, staną stoiska z wyrobami regionalnymi, swojskim jadłem, rękodzielnictwem i ziołami. W programie są liczne warsztaty oraz animacje dla dzieci. Będzie parada ze Skweru Radiowej Trójki do Ogrodu Ducha Gór. Początek o godz. 11.00.

Podczas jarmarku będą serwowane m.in.: pierożki z kaszą gryczaną, z serem i szpinakiem, z mięsem, ruskie, placki ziemniaczane z pokrzywą, bułki z kaszą pęczak i mięskiem, kapuśniaczki, ciasto z marchewką, ciasto ze szpinakiem, miody z pokrzywy, z sosny, z mniszka lekarskiego i inne, ekologiczne syropy z ziół i kwiatu np. mięty, lipy i akacji, chleb orkiszowy, pszenno- żytni z pokrzywą, Cebulak- pajdka ze smalczykiem.

W programie są także liczne, bezpłatne warsztaty. Jakie?
• ze średniowiecznego odlewnictwa - uczestnicy będą mogli lepić z wosku modele, a następnie oklejać je gliną w celu przygotowania form, a także wykonywać odlewy z cyny pod okiem Tomasza Czyszczoń,
• wikliniarskich „Ogródek Plecionkarski” - otwarte dla wszystkich chętnych, a najbardziej upodobane przez najmłodszych, poczynając od pięciolatków. Uczestnicy będą mogli wykonać bardzo proste elementy bazujące na stabilnym szkielecie a wszystkie prace są własnością uczestników,
• florystycznych – plecenie wianków - samodzielne wykonywanie wianków ze świeżych kwiatów pod okiem florystek,
• kosmetycznych – komponowanie Hydro – kosmetyków - Hydro kosmetyki - naturalne kosmetyki lekkie jak mgiełka. Latem nasza skóra potrzebuje nawilżenia i jednocześnie oczyszczenia z unoszącego się pyłu i kurzu.
• biżuteryjnych, - „Koralik – owo” - samodzielne wykonanie bransoletek, naszyjników z koralików i szlachetnych kamieni,
• ceramicznych – zdobnictwo metodą biskwitową – dekorowanie gotowych form ceramicznych metodą stempelkową oraz ręczne malowanie,

Zaplanowano też animacje dla dzieci. Rzemiosło średniowieczne zaprezentuje Tomasz Czyszczoń, który zajmuje się historycznym jubilerstwem. Wykonuje repliki biżuterii techniką wosku traconego. Jego pokaz ma na celu zapoznanie z dawnym odlewnictwem począwszy od wykonania modelu woskowego, następnie stworzenia formy na bazie dawniej wykorzystywanych komponentów oraz przygotowanie jej do odlewu (w tym wypadku wytopienie wosku oraz wyprażenie). Sam proces wytopu brązu wykonywany jest przy pomocy miechów w palenisku odlewniczym opalanym węglem drzewnym. Końcowy etap to zaznajomienie z technikami obróbki powstałej biżuterii.

Pokaz związany będzie ściśle z prezentacją rzemiosła średniowiecza, wszelkie użyte do niego przedmioty łącznie z namiotami i ich wyposażeniem, a także stroje oraz ich elementy są replikami i wiernie odzwierciedlają realia życia w zamierzchłych czasach. Dzięki temu "przeniesiemy się w czasie", a uczestnicy pokazu będą mieli możliwość dotknąć "żywej historii".

O godz. 18:00 wyruszy parada ze Skweru Radiowej Trójki do Ogrodu Ducha Gór (mile widziane stroje w średniowiecznym stylu).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group