Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4719
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Japończycy przekazali Jeleniej Górze słup pokoju

Piątek, 9 listopada 2012, 9:10
Aktualizacja: 9:45
Autor: Angela
Jelenia Góra: Japończycy przekazali Jeleniej Górze słup pokoju
Fot. Angela
„Niech pokój będzie na Ziemi” – takie przesłanie w czterech językach widnieje na symbolicznym słupie, który wczoraj (8 listopada) został uroczyście przekazany Jeleniej Górze przez japońską delegację na czele z profesorem Hideo Nakazawa. – To dla nas niezwykle cenny prezent, tym bardziej, że otrzymujemy go tuż przed Świętem Niepodległości. W sprawie pokoju jest bowiem zawsze wiele do zrobienia – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Delegacja japońska, reprezentująca Uniwersytet Tokijski, to przedstawiciele stowarzyszenia "Goi Peace Foundation", która ma na celu tworzenie i wspieranie programów edukacyjnych, badawczych, współpracy międzynarodowej poprzez próby tworzenia "nowej cywilizacji", głównie w zakresie kultury i sztuki. Symbolicznym elementem promującym te działania są tzw. Słupy Pokoju, zawierające przesłanie o potrzebie zachowania pokoju na świecie.

- Idea przesłania wzięła się od japońskiego filozofa Masahisa Goi po II wojnie światowej, kiedy Japonia odczuła skutki wojny, po zrzuceniu bomb na Hiroszimę (skąd pochodziła żona Masahisa Goi) i Nagasaki – tłumaczył profesorem Hideo Nakazawa. Szerzenie pokoju jest głównym celem fundacji "Goi Peace Foundation" i przesłaniem pochodzącym z wnętrza serca – dodał.

Takie słupy stoją już m.in. z siedzibie ONZ, UNESCO, Światowej Organizacji Zdrowia i w wielu miastach na różnych kontynentach. W najbliższej okolicy takie słupy są w Zachełmiu i Przesiece, a od wczoraj - w holu Ratusza. Dlaczego akurat w Jeleniej Górze?

- Jelenia Góra jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i historycznym – mówił Bartosz Kozłowski, przedstawiciel "Goi Peace Foundation" w Europie Centralnej i Wschodniej. W ten sposób chcemy też pobudzać ten region do działania i niewykluczone, że w najbliższych latach zostanie tu zorganizowana międzynarodowa konferencja pokojowa. W tym roku mieliśmy już okazję zaprezentować krótki dzień japoński, mamy nadzieję, że w przyszłości rozwiniemy ten temat i nasze kultury będą prezentowane na zasadzie wymiany w Polsce i w Japonii – dodał.

Prezydent Jeleniej Góry podkreślał, że dla stolicy Karkonoszy to niezwykły dar. Podkreślał też, że liczy na współpracę z Japonią. W prezencie przekazał gościom bajki japońskie w języku esperanto wydane w Jeleniej Górze przez wydawnictwo Ad Rem.

- To przesłanie o pokój wydaje się takie zwyczajne - mówił prezydent Marcin Zawiła - nabiera jednak zupełnie innego wymiaru w przeddzień Święta Niepodległości. Przypomina, że trzeba o pokój dbać i o niego zabiegać. Wiele sobie obiecuję po państwa wizycie i mam nadzieję, że na tym spotkaniu się nie skończy – dodał.

Profesorowi Nakazuawa towarzyszyli m.in. żona, artysta malarz Mitsuru Ooba oraz muzyk Hiroyoshi Kawagishi. Goście z Japonii przyjechali do Jeleniej Góry w środę i wyjadą w niedzielę. Dzisiaj spotkają się z uczniami Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych, a jutro odwiedzą Szklarską Porębę.

Przed wczorajszą konferencją w Ratuszu zwiedzali jeleniogórskie ośrodki kultury: BWA, Kościół Garnizonowy, jeleniogórską starówkę i Muzeum Karkonoskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1021
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group