Konsultacje lekarskie – przed podróżą i w jej trakcie
Jeśli wyjeżdżasz do Europy, to w większości miejsc nie grożą Ci raczej poważniejsze, występujące lokalnie niebezpieczeństwa zdrowotne. Natomiast Wybierając się w dalszą podróż do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej trzeba sprawdzić, czy w miejscu docelowym nie są wymagane np. dodatkowe szczepienia. Przed wyjazdem warto również skonsultować się z lekarzem, który poradzi jakie działania profilaktyczne można podjąć, żeby np. wzmocnić swoją odporność i zleci ewentualne badania, aby ocenić ogólny stan zdrowia.
Wyjeżdżając za granicę, warto też pamiętać o możliwości skorzystania z konsultacji zdalnej z lekarzem w Polsce – bez względu na miejsce urlopu. Taką możliwość oferuje np. "NetMedika" centrum medyczne. W trakcie teleporady lekarz zapozna się z problemem i jeśli uzna to za właściwe, postawi diagnozę lub zaproponuje dalsze kroki. Podczas konsultacji telefonicznej można też wystawić receptę transgraniczną. Jej realizacja jest możliwa w niektórych krajach.
Planując wyjazd, warto też spojrzeć na mapę i sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy szpital lub całodobowa przychodnia – w razie pilnej potrzeby uzyskania pomocy medycznej.
Zabezpiecz swoje zdrowie podczas podróży
Celem wakacyjnych wyjazdów są zwykle ciepłe kraje. Dlatego wybierając się w taką podróż, trzeba przygotować się na panujące tam warunki. Koniecznie zabierz ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym, nakrycie głowy odzież dostosowaną do prognozowanych temperatur. Unikaj też nadmiernego przebywania na słońcu, szczególnie jeśli masz jasną karnację. Pamiętaj też, aby pić dużo wody, a w razie potrzeby również napojów izotonicznych.
Słońce jest jednym z największych wakacyjnych zagrożeń. Odwodnienie, poparzenie słoneczne czy nawet udar cieplny może dotknąć każdego, a ich skutki są bardzo nieprzyjemne.
Wybierając się w bardziej egzotyczne miejsca, koniecznie sprawdź też, czy nie występują tam niebezpieczne zwierzęta i owady. Warto wiedzieć, na które z nich trzeba szczególnie uważać i co robić w razie spotkania takiego gatunku.
Zabierz ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę
Osoby przewlekle chore powinny mieć pewność, że biorą ze sobą odpowiednią ilość niezbędnych leków. Do apteczki warto też spakować podstawowe środki przeciwbólowe, preparaty na biegunkę czy spray na katar. Trzeba też mieć przy sobie materiały opatrunkowe i preparaty odkażające. Wyposażenie apteczki powinno zależeć od stanu zdrowia i możliwych do przewidzenia dolegliwości.
Ubezpiecz się na wyjazd
Bardzo ważnym elementem przygotowań do wycieczki powinien być wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Warto dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Takie ubezpieczenie może okazać się niezbędne np. podczas akcji ratowniczej w górach.
Wyjeżdżając do kraju należącego do Unii Europejskiej, można też wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej.