Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6736
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak założyć mały warzywnik?

Piątek, 9 lutego 2018, 6:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 lutego 2018, 7:00
Autor: TS
Jelenia Góra: Jak założyć mały warzywnik?
Fot. TS
Ograniczeni powierzchnią musimy wybrać jakie gatunki i w jakiej ilości będziemy uprawiać. Są gatunki, które warto mieć „na wyciągnięcie ręki”, zawsze świeże i w niewielkich ilościach np. koper, szczypiorek czy niektóre zioła. Któż z nas nie tęskni wiosną za „świeżymi” witaminami? Na pewno więc w takim ogródku nie powinno zabraknąć sałaty i rzodkiewki.

Latem nasze podniebienia ucieszą ogórki, pomidory, fasolka szparagowa. Na pewno przydadzą się świeże i zdrowe warzywa korzeniowe: marchewka, pietruszka i seler. Surówka z dodatkiem pora urozmaici nasz jadłospis, a kompot z rosnącego w kącie rabarbaru z dodatkiem mięty ugasi pragnienie. W takim ogrodzie nie może zabraknąć także buraków ćwikłowych ( na tzw. zbiór pęczkowy), kalarepy, cebuli z dymki czy groszku na zielono. Warzywa siejemy i sadzimy w niewielkich ilościach tak, aby zmieścić jak najwięcej gatunków. Posiejmy zatem po kilka (2-3) rządków rzodkiewki, marchwi, pietruszki. Rzodkiewkę i sałatę wysiewamy i sadźmy etapami, aby dłużej się nimi cieszyć. W miejscu po ich zbiorze , aby wykorzystać miejsce możemy posiać np. fasolkę szparagową. Posadźmy także kilka roślin selera korzeniowego, 4-6 krzaków pomidora, 2-3 rośliny ogórka. W zupełności wystarczy jeden dorodny krzak rabarbaru, 2-3 kępki szczypiorku, kilka krzaczków różnych ziół. Oczywiście ilość uprawianych roślin będzie zależała od wielkości powierzchni jaką chcemy przeznaczyć pod warzywnik. Jeśli wystarczy nam miejsca, możemy posadzić 1-2 krzaki kabaczka lub cukinii.

Dobór sąsiedztwa
Na małej powierzchni nie mamy zbyt dużego wyboru, ale w miarę możliwości wysiewajmy i sadźmy warzywa tak, aby sąsiedztwo poszczególnych gatunków było korzystne. Rośliny o krótkim okresie wegetacji, zbierane stopniowo np. rzodkiewkę, sałatę czy cebulę na szczypior, warto posadzić z brzegu, by mieć do nich łatwy dostęp. Rośliny wieloletnie tj. rabarbar czy szczypiorek sadzimy w takim miejscu (np. przy ogrodzeniu na ścianie budynku), w którym nie będą przeszkadzały podczas wiosennych prac uprawionych i pielęgnacyjnych.

Wszystkie nasiona warzyw dostępne są w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów. Więcej na www: sklep.swiatkwiatow.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
737
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group