Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 4516
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak poprawnie używać płynu do płukania ust?

Czwartek, 20 sierpnia 2020, 12:03
Aktualizacja: Piątek, 21 sierpnia 2020, 21:56
Autor: ts
Polska: Jak poprawnie używać płynu do płukania ust?
Fot. ts
Płyny do płukania ust potrafią doskonale uzupełniać codzienną higienę jamy ustnej. Dzięki nim, jesteśmy w stanie wznieść swoją ochronę przed bakteriami na jeszcze wyższy poziom, odświeżyć oddech, czy załagodzić stany zapalne dziąseł. Żeby jednak płyn właściwie spełniał swoje zadania, musi być oczywiście umiejętnie wybrany i odpowiednio użytkowany. Wbrew pozorom, korzystanie z płynu do płukania ust nie jest bowiem wcale takie łatwe, i wymaga dysponowania pewną wiedzą.

Najpierw rozwiejmy wszelkie wątpliwości w kwestii, która nurtuje spore grono użytkowników. Wiele osób zastanawia się, czy płyny do płukania ust mogą nam zastępować codzienne szczotkowanie, innymi słowy – czy przepłukanie nimi jamy ustnej sprawia, że nie musimy już myć zębów. Niestety tak nie jest. Jak zaznaczono w pierwszym zdaniu, płukanki mają działanie uzupełniające, i nie mogą zastąpić nam szczoteczki i pasty do zębów. Wprawdzie czasem, gdy chcemy odświeżyć oddech, a akurat nie mamy dostępu do wspomnianych artykułów, mogą okazać się zbawienne, jednak pamiętajmy, że szczotkowanie jamy ustnej minimum dwa razy dziennie jest absolutnie niezbędne.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie płyn do płukania?
W przypadku problemów z wyborem odpowiedniego dla siebie płynu do płukania ust, zawsze możemy skonsultować się ze stomatologiem. Specjalista po przeanalizowaniu stanu naszej jamy ustnej powinien doradzić nam, co w naszym konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej. Jeśli jednak nie chcemy zasięgać opinii lekarza dentysty, odpowiednią płukankę możemy wybrać również sami, kierując się kilkoma elementami, które za chwilę Wam nakreślimy.

Przede wszystkim, rozważając poszczególne płukanki, musimy zwrócić uwagę na ich skład oraz przeznaczenie. Wybór jest naprawdę spory – na rynku znajdziemy chociażby przeciwpróchnicze płyny do płukania ust, produkty dedykowane walce z nieświeżym oddechem, płyny wybielające, na nadwrażliwość, dla osób z aparatami ortodontycznymi, z fluorem oraz bez fluoru. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest zatem przeanalizować kondycję własnej jamy ustnej i zastanowić się, czego tak naprawdę nam trzeba. Można też zajrzeć na stronę https://denthelp.pl/blog/ranking-plynow-do-plukania-ust i porównać poszczególne rodzaje płynów.

Jeśli chodzi o skład płynów do płukania ust, zazwyczaj każda z płukanek zawiera związki amoniowe, które wykazują działanie antybakteryjne. Często w płynach do płukania możemy też spotkać cytrynian sodu czy boran sodu, a więc związki służące do walki z kamieniem nazębnym i przebarwieniami. Wszystkie one są jak najbardziej pożądane i warto, by nasza płukanka była w nie wyposażona. Kontrowersje natomiast budzi obecność w niektórych płynach do płukania alkoholu – wprawdzie posiada on silne właściwości odkażające, ale przy tym drażni też i wysusza śluzówkę, więc dla niektórych osób może być nieodpowiedni. O tym, czy lepiej wybrać płyn z alkoholem czy też bez, będziesz musiał zadecydować sam (płukanki z alkoholem bezwzględnie nie powinny być jednak stosowane przez kobiety w ciąży i dzieci poniżej szóstego roku życia).

W jaki sposób należy obmywać jamę ustną przy pomocy płukanek?
Według specjalistów, płynem do płukania ust należy przepłukiwać jamę ustną 2-3 razy dziennie, tuż przed wyszczotkowaniem zębów, bądź zaraz po wykonaniu tej czynności - wszystko w zależności od zaleceń producenta danego płynu. Wynika to bezpośrednio z faktu, że niektóre płyny rozmiękczają płytkę nazębną, ułatwiając tym samym szczoteczce jej usunięcie, a inne zapobiegają jej powstawaniu.
Jeśli chodzi o sam sposób przepłukiwania jamy ustnej płynem, nie jest on specjalnie skomplikowany. Preparat powinien znajdować się w naszych ustach przez około trzydzieści sekund, przy czym nie możemy przetrzymywać go w niej bezczynnie – płyn należy rozprowadzać po wszystkich miejscach w buzi, tak aby mógł on objąć swoim działaniem jej jak największą przestrzeń. Po przemyciu jamy ustnej, płukankę należy wypluć z ust.

Jakie skutki uboczne mogą wiązać się z nieprawidłowym korzystaniem z płynu do płukania ust?
Prawidłowo użytkowany płyn do płukania ust może zwiększyć naszą ochronę przed bakteriami zwłaszcza w miejscach, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Poza tym, płukanki świetnie sprawdzają się w przypadku problemów ze stanami zapalnymi czy krwawieniem dziąseł, doskonale niwelując te dolegliwości. Wzmacniają też szkliwo i chronią przed paradontozą.

Jeśli jednak nie korzystamy z nich zgodnie z zaleceniami, mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszym problemem jest przedawkowywanie płynów do płukania – niektóre osoby wychodzą z założenia, że czym częściej będą obmywały nimi jamę ustną, tym lepszą zapewnią sobie ochronę przed bakteriami. Tymczasem to tak nie działa. Stosowanie płynu częściej niż 2-3 razy dziennie może doprowadzić do przesuszenia śluzówki (zwłaszcza w przypadku płynów na bazie alkoholu) albo nieestetycznych przebarwień zębów.
Problematyczne może okazać się także połknięcie płynu do płukania – jeden, dwa łyki takiego preparatu wprawdzie nie powinny wyrządzić nam żadnej krzywdy, ale już większa ilość połkniętego płynu może prowadzić do bólu brzucha i konieczności wizyty u specjalisty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
774
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group