Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8810
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak dziś wyglądają relacje jeleniogórzan z sąsiadami?

Niedziela, 15 czerwca 2014, 8:29
Aktualizacja: 8:32
Autor: MillwardBrown SMG/KRC
Jelenia Góra: Jak dziś wyglądają relacje jeleniogórzan z sąsiadami?
Fot. -
Sąsiedzkie stosunki Polaków to obraz jak z podwórka Kargula i Pawlaka, czy spokojna idylla? Bliska i zażyła przyjaźń, czy częste kłótnie i spory? A jak wyglądają relacje między sąsiadami w Jeleniej Górze? Pokazuje to najnowszy raport „Czy znamy swojego sąsiada?”

W badaniu wzięli udział wybrani mieszkańcy 19 miast Polski, w tym Jeleniej Góry. Wyniki pokazują, że na tle Polski wypadamy jak … Kargul z Pawlakiem z popularnego filmu „Sami Swoi”.

- 62 procent mieszkańców Jeleniej Góry jest zadowolonych ze swoich sąsiadów, ale to znacznie poniżej średniej ogólnopolskiej (77%) . Wśród wszystkich badanych miast, to w Jeleniej Górze najmniej ankietowanych posiada dobre relacje z większością sąsiadów (84%). Pomimo zdystansowania, jeleniogórzanie wierzą, że mogą liczyć na pomoc wszystkich bądź większość swoich sąsiadów (84%) w potrzebie. Ankietowani z tego regionu są bezkonfliktowi, bo aż 86% z nich nie pokłóciło się z żadnym z sąsiadów w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Pomimo stosunkowo chłodnych i zdystansowanych kontaktów z sąsiadami, jeleniogórzanie w większości są zadowoleni z bliskości swoich relacji sąsiedzkich (76%) – informują przedstawiciele instytutu badawczego MillwardBrown SMG/KRC.

W Polsce natomiast kontakty z sąsiadami są raczej przelotne. Blisko 80% Polaków wita się i rozmawia z sąsiadami w momencie przypadkowego spotkania, ale już tylko połowa zna imiona większości sąsiadów. Tylko 4% utrzymuje relacje towarzyskie z więcej niż kilkoma osobami z sąsiedztwa, a ponad 1/3 nie utrzymuje z nimi żadnych relacji towarzyskich. Dwoma najpopularniejszymi miejscami, w których sąsiedzi nawiązują ze sobą kontakt, są sklepy oraz parki i tereny zielone.

Celem ogólnopolskiego badania „Czy znamy swojego sąsiada?” było zebranie danych na temat relacji sąsiedzkich w wybranych regionach Polski. W badaniu realizowanym w kwietniu 2014 r. wzięła udział ogólnopolska, reprezentatywna próba osób w wieku od 25 do 55 lat. Badanie na zlecenie Pasaży Tesco, realizujących program „Pasaż Tesco. Poznaj bliskiego sąsiada” przygotował instytut badawczy MillwardBrown SMG/KRC.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group