Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 10161
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: IX Festiwal Rowerowy w Szklarskiej Porębie - działania Policji

Wtorek, 16 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 15:30
Autor: Danuta Razmysłowicz
"IX FESTIWAL ROWEROWY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE"

Już IX raz Szklarska Poręba gości FESTIWAL ROWEROWY. Nie bez powodu tak wielka impreza lokalizowana jest w takim właśnie miejscu.
Należy z dumą podkreślić, że Szklarska Poręba w pełni zasługuje na zaszczytne miano stolicy rowerowej Polski, gdyż w jej okolicach poprowadzono 12 tras rowerowych o łącznej długości prawie 300 kilometrów! To prawdziwy raj zarówno dla fanatyków dwóch kółek, jak i zwykłych rowerzystów oraz licznie odwiedzających to miasto turystów, którzy wracają tutaj, aby zażyć zdrowego górskiego powietrza i podziwiać przepiękne krajobrazy. Przepiękne widoki, wspaniałe i niepowtarzalne góry oraz ukształtowanie terenu, w tym malownicze położenie miasta Szklarska Poręba ściągnęły tym razem tłumy startujących, kibiców oraz turystów.
Rozmaitość atrakcji oferowanych przez miasto oraz unikatowe walory górskiego krajobrazu z pewnością przekonają uczestników imprezy, w tym wielu turystów, że warto zawitać w jego gościnne progi o każdej porze roku.
Sprawą niebywale istotną jest przy tym promowanie regionalnych szlaków i miejscowości turystycznych oraz propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Festiwal przygotowywany jest od początku, czyli od 1997 roku, przez redakcję magazynu rowerowego Bike Action. Pierwsza impreza miała być w zamyśle kameralnym spotkaniem integrującym polskich fanów kolarstwa MTB.
Ze spontanicznego, pierwszego zlotu grupy już kolejny Festiwal, w 1998 roku, przekształcił się w wielkie rowerowe święto. W ubiegłym roku czynnie uczestniczyło w festiwalu ponad 2000 rowerzystów!
Obecnie jest to największa tego typu impreza w Europie Środkowej!
W tym roku imprezę zaplanowano aż na 5 dni – otwarcie nastąpiło 10 sierpnia 2005r., a zakończenie zawodów w dniu 14 sierpnia 2005r. Miejscem imprezy wyznaczono parking przy dolnej stacji kolejki na Szrenicę. Szacuje się, że podziwiać ten kolorowy tłum kolarzy przybyło w sumie 35 000 osób, a dzięki transmisjom telewizyjnym mogły to wydarzenie oglądać miliony Polaków!
Celem imprezy jest propagowanie kolarstwa górskiego jako zdrowego stylu życia, zapewnienie uczestnikom doskonałej zabawy, zachęcenie młodzieży miast i wsi do czynnego uprawiania kolarstwa, kontakt z przyrodą.
Zaszczytny Patronat Honorowy nad imprezą przypadł Komendantowi Miejskiemu Policji w Jeleniej Górze mł.insp. Zbigniewowi Ciosmakowi. Patronat objęli też: Polski Związek Kolarski, GOPR, Karkonoski Park Narodowy i Sudety Lift.
Nad prawidłowym zabezpieczeniem imprezy oraz zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim jego uczestnikom nadzór sprawował Z-ca Komendanta Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie kom. Piotr Lepka.
Na ogromne podkreślenie zasługuje fakt, że założenia programowe Festiwalu Rowerowego są spójne z programami prewencyjnymi, które realizuje Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze i podległe jej Komisariaty Policji. Stąd też podczas tej imprezy była możliwość zapoznawania z nimi tak licznie przybyłych mieszkańców miasta Jelenia Góra i powiatu jeleniogórskiego oraz turystów, którzy zamieszkują najdalsze zakątki Polski jak i poza jej granicami.
Ponadto na naszą prośbę organizatorzy festiwalu zadbali także o to, ażeby ze sceny do wszystkich uczestników imprezy przekazywane były informacje dot. obecności przedstawicieli Policji (naszej roli i zadaniach), realizowanych programów prewencyjnych i przygotowanych materiałów prewencyjnych (dot. szeroko pojętej prewencji kryminalnej, np. zjawiska narkomanii, alkoholizmu, palenia papierosów, przemocy w rodzinie, kradzieży, oszustw, włamań do mieszkań, zachowania w górach, itp).

W szczególności przekazywaliśmy treści programowe zawarte w n/w programach:
"STOP- ROWER OZNAKOWANY",
"NIE DAJ SIĘ UZALEŻNIENIOM!",
"PROGRAM HOLENDERSKI",
"PROGRAM POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE POWIATU JELENIOGÓRSKIEGO",
oraz akcji "BEZPIECZNE WAKACJE" i "DYSKOTEKOM TAK- NARKOTYKOM NIE".

Oprócz czynnego uczestnictwa, wspomagania organizatorów, edukowano społeczność lokalną i turystów, propagowano i kolportowano materiały (liczne ulotki dot. bezpieczeństwa osobistego; zabezpieczenia techniczne), w tym książeczki prewencyjne: "Policja nie tylko dzieciom", "Ja, rower i przepisy", "Nie ułatwiaj życia przestępcy", "Narkotykowe dylematy", "Jak uchronić mieszkanie przed włamaniem", "Bezpiecznie mieszkać", "Poradnik dla rodziców", "Niebezpieczne związki", "Policyjne przestrogi dla Pań", ""Straż Miejska i Policja radzą" oraz "Wychowanie Komunikacyjne" celem zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa i porządku publicznego.
W ramach realizowanego programu prewencyjnego "STOP-rower oznakowany" z inicjatywy Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie prowadzona była akcja znakowania rowerów, której celem jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów na terenie miasta Jelenia Góra i całego powiatu jeleniogórskiego. Znakowanie rowerów prowadzili: st.post. Marcin Momot – Dzielnicowy Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie i mł.asp. Zbigniew Klimek – Specjalista Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Jednocześnie propagowano znaczenie wyposażenia jednośladu w urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą: łańcuchy, pałąki, kable oraz podkreślano powinność objęcia roweru szczególnym nadzorem, aby nie dopuścić do jego utraty.

Podczas tegorocznego festiwalu po raz pierwszy prezentowano projekcje filmów, czyli Festiwal Filmów Rowerowych. Przedstawiono projekcje amatorskich i profesjonalnych produkcji filmowych poświęconych tematyce rowerowej. Do imprezy zakwalifikowano 16 filmów. Festiwal odbywał się w dniach 10-12 sierpnia w Szklarskiej Porębie na terenie miasteczka festiwalowego IX Festiwalu Rowerowego. W Festiwalu mogły brać udział produkcje filmowe nie dłuższe niż 15 minut, zakwalifikowane przez Organizatora. W tych dniach miały miejsce także wycieczki rowerowe po Karkonoszach.
W trzecim dniu imprezy nastąpiło uroczyste otwarcie IX FESTIWALU ROWEROWEGO BIKE ACTION, a kolejnego dnia, w sobotę odbył się wielki MARATON!
Trasa tegorocznego maratonu festiwalowego była podobna do tej znanej z ubiegłorocznych zmagań. W stosunku do tras starszych była krótsza, ale bardziej urozmaicona i trudniejsza technicznie.
Trasa maratonu rozpoczęła się rundą honorową przebiegającą od dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę w kierunku centrum miasta. Tam zawodnicy zawracali i ponownie kierowali się do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. W okolicach DW "Bełchatów" był zlokalizowany start ostry maratonu. Po ostrym starcie przejeżdżano koło wyciągu i wjeżdżano na nartostradę Lolobrygida. Następnie kierowano się do Michałowic. Przejeżdżano przez skraj Michałowic udając się w kierunku skrzyżowania zwanego Trzy Jawory. Tu skręcano i zjazdem udawano się w kierunku Jagniątkowa. Po minięciu szlabanu odgradzającego Karkonoski Park Narodowy czekał na wszystkich zasłużony posiłek w punkcie żywieniowym. Po nabraniu sił przyszedł czas na maratonową Golgotę czyli morderczy podjazd szlakiem czarnym z Jagniątkowa na Petrovkę - najwyższy punkt na trasie maratonu (1050 m n.p.m). Jest to 3,5 km odcinek trasy o znacznej różnicy poziomów, który został udostępniony po raz pierwszy maratończykom dzięki uprzejmości Dyrekcji Karkonoskiego Parku Karkonoskiego. Na końcu Golgoty czekała niespodzianka - długi zjazd (prawie 6 kilometrów) Drugą Drogą Sudecką. Na końcu zjazdu znowu napotykano trasę nr 5, którą, jak to w górach, raz zjazdem, raz podjazdem dojeżdżano do mety (jeśli chodzi o maraton Piccolo) lub wjazdu na drugą rundę (maraton Grande). Druga runda zaczynała się trudnym technicznie odcinkiem w lesie, po czym wjeżdżano na trasę identyczną jak w pierwszej rundzie. (Długości maratonów: długość maratonu Piccolo – 36,5 km, długość maratonu Grande – 72 km, suma podjazdów maratonu Piccolo – 885 m n.p.m, suma podjazdów maratonu Grande – 1770 m n.p.m, najwyższy punkt – 1050 m n.p.m, najniższy punkt – 620 m n.p.m).

W tym roku ilość uczestników biorących udział w maratonie była wprost imponująca! Wg organizatorów 810 osób to zawodnicy startujący (ujęci w liście startowej, z przynależnym numerem startowym) i ponad 4.000 osób (całe rodziny), którzy przejechali trasę rekreacyjnie, aby się po prostu sprawdzić i "poczuć ducha zawodów"!
A co najważniejsze nadal rośnie grono jego uczestników, bo udział w tych zawodach oznacza przynależność do elitarnego grona bikerów – ludzi, dla których jazda na rowerze górskim to nie tylko rywalizacja ale i pokonywanie własnych słabości.

Podczas trwania imprezy przeprowadzane były: pokazy dirt jumpingu, BMX, trialu oraz całe multum festiwalowych konkursów:
DOWNHILL DLA WSZYSTKICH
Warto tutaj przypomnieć, że w roku 1998, właśnie na Festiwalu w Szklarskiej Porębie po raz pierwszy rozegrano w naszym kraju zawody w zjeździe rowerowym. Zawody "Downhill dla wszystkich" kultywują tę tradycję niezobowiązującej rywalizacji sportowej połączonej z dobrą zabawą. Cała zabawa polega na jak najszybszym przejechaniu wyznaczonej trasy zjazdowej - tak jak się to dzieje na typowych zawodach downhillowych. Nietypowe jest to, że w szranki stają zawodnicy z licencją i amatorzy - startować mogą wszyscy uczestnicy Festiwalu pod warunkiem posiadania odpowiednich zabezpieczeń przed wypadkami [kask integralny, zbroja]. Wyróżnikiem tej imprezy jest przede wszystkim niezbyt poważne podejścia do zjazdu rowerowego - czasami bohaterem zostaje nie ten, który jedzie najszybciej, ale zjazdowiec wyróżniający się np. specyficznym przebraniem lub poczuciem humoru. Na trasie DH dla wszystkich można było podziwiać zmagania z trasą 145 zawodników i zawodniczek
SKOK NAD POPRZECZKĄ
Konkurencja ta polega na przeskoczeniu nad tyczką ustawioną na jak najwyższej wysokości - oczywiście na rowerze! Zawody odbywają się na scenie z udziałem dopingującej publiczności - każdy z zawodników ma trzy próby na danej wysokości. Najlepiej w tej rywalizacji czują się trialowcy - ich rowery są dostosowane do takich prób i zawodnicy mogą dokonywać na nich nieprawdopodobnych wyczynów.
EFEKTOWNY SKOK NA DIRCIE
Ewolucja ta polega na tym, że na specjalnie stworzonym torze ziemnym [dircie] ze skoczniami rozpędzeni rajderzy robią obroty, salta, wymyki i setki innych trików. Udział biorą zarówno zawodnicy na BMX-ach, jak i na rowerach z dużymi kołami. Uczestnicy oceniani są przez specjalistyczne jury i wygrywa, oczywiście, ten, który uzyska najwięcej punktów.
TRZYMANIE ROWERU
To z kolei możliwość zaprezentowania się najsilniejszym. Konkurencja ta polega na tym, aby rower jak najdłużej trzymać na wyprostowanych rękach. Ale nie jest to leciutka szosówka, tylko potwornie ciężki rower zjazdowy, który waży ok. 30 kilogramów.
DMUCHANIE DĘTKI
Kolejny konkurs związany z rowerami przeznaczony jest dla najlepszych "dmuchaczy". Rzecz w tym aby jak najszybciej napompować ręcznie dętkę rowerową. Wygrywa ten z zawodników, którego dętka najszybciej pęknie. Trzeba naprawdę nieźle się namęczyć. Oczywiście dzieje się to wszystko ku uciesze licznie zgromadzonej publiczności.
CIĄGNIĘCIE KŁODY
Ta konkurencja z kolei przeznaczona jest dla tych, którzy mają dużo mocy w nogach. Każdy z uczestników musi w jak najkrótszym czasie pokonać pewien dystans - nie jest on może zbyt długi, ale do roweru doczepiona jest ogromna kłoda. Nie ma lekko, trzeba mieć niezłą siłę w łydkach, aby przeciągnąć kilkunastokilogramowy kawał drewna - tym bardziej, że nie jest lekko, bo trasa najczęściej biegnie pod górę.
TUNING ROWERU
Dla wielu rower to jedynie maszyna do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Ale istnieje też naprawdę spore grono rowerzystów, którzy ze swoich bicykli potrafią zrobić prawdziwe dzieła sztuki. Właśnie tacy "zakręceni" ludzie będą nagradzani w tym debiutującym w tym roku na Festiwalu konkursie. Tu liczy się fantazja, a mniej funkcjonalność.
LONG JUMP - NAJDŁUŻSZY SKOK
Konkurs ten wraca po paru latach na prośbę Festiwalowiczów, którzy lubią oglądać fruwających rowerzystów. Zasada jest prosta - trzeba oddać na swoim bicyklu jak najdłuższy skok i wylądować z ustaniem na maszynie.

MECHANICY DO NARZĘDZI!
Mechanicy Rowerowi - najczęściej spotykamy ich w warsztatach, ale ileż istnieje samorodnych talentów, które mogłyby najlepszych profesjonalistów w tej dziedzinie zdeklasować. Wszyscy oni - i zawodowcy i amatorzy - będą mogli pokazać co potrafią podczas I Mistrzostw Polski Mechaników Rowerowych, które rozegrano podczas tegorocznego Festiwalu Rowerowego w Szklarskiej Porębie. Uczestnicy zawodów brali udział w trzech rundach: eliminacjach, półfinałach i finałowej rozgrywce. Podczas każdej z nich mechanicy będą musieli wykazać się wieloma umiejętnościami - np. zaplataniem kół czy wymianą wkładu suportu. Wszystko to na czas pod bacznym okiem specjalistów, których zadaniem będzie sprawdzenie poprawności wykonanych operacji.
SKOKI DO WODY
Splendoru rowerowym zawodom dodają skoki wzwyż do wody - najbardziej szalony i spektakularny konkurs.
To konkurencja z której Festiwal Rowerowy jest chyba najbardziej znany. Ze specjalnie skonstruowanej kilkumetrowej rampy najwięksi rowerowi śmiałkowie skaczą do wody. Skoki rozgrywane są dwa razy - konkurs skoków nad poprzeczką i konkurs skoków "artystycznych" czyli trików.
Festiwalowe konkursy dają szansę niepowtarzalnego zwycięstwa, gdyż tylko jeden z nich będzie mógł się chwalić, że jest najlepszy w Polsce!!!!
Oprócz tak wielu atrakcji, festiwal rowerowy wyróżnia także to, że odbywają się tutaj targi rowerowe, gdzie rodzimi producenci i dystrybutorzy mogą spotkać się ze sobą i odbiorcami – zarówno hurtowymi jak i przeciętnym klientem. Wystawiają się tutaj przedstawiciele największych rowerowych potęg naszego globu, a także polscy producenci zarówno rowerów, jak i osprzętu czy akcesoriów rowerowych. W tym roku padł rekord liczby wystawców. Ponadto ważne jest, że każdy kto interesuje się rowerami może bezpośrednio u najlepszych fachowców w tej branży uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednocześnie podczas dokonywania zakupów płacimy mniej, bo ceny są niższe niż w sklepie.

Festiwal Rowerowy to świetna zabawa i przede wszystkim wspaniała atmosfera w grupie, który przeznaczony jest zarówno dla amatorów i pasjonatów kolarstwa górskiego. To popularyzacja kolarstwa górskiego i turystyki rowerowej w Polsce a także aktywny wypoczynek na rowerach, świetna zabawa i spotkanie rowerzystów z całej Europy. Ścigając się amatorsko kierują się sportową rywalizacją w duchu; "fair play". Jest to forma relaksu, gdzie następuje rozładowanie "złych emocji" i stresu. Podczas imprezy można poznać wielu wspaniałych ludzi.

Na zakończenie Festiwalu Rowerowego, jego organizatorzy zapowiedzieli przygotowywanie nowych i niezwykłych atrakcji na przyszły rok, gdzie przypada jubileusz - X edycja Festiwalu Rowerowego.
To będzie musiało być niezwykłe przedsięwzięcie, bo w tym roku prezentowane konkurencje wstrzymywały oddech i było naprawdę na co popatrzeć!

Policja jeleniogórska do wszystkich tego typu imprez włącza się czynnie. Nie tylko jako formacja zabezpieczająca prawidłowy i bezpieczny przebieg imprezy, ale także w ramach realizowanych programów prewencyjnych i działań z zakresu szeroko rozumianej prewencji kryminalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
23
wymaga dużej restrukturyzacji
57%
wymaga likwidacji
22%
jest dobrze jak jest
22%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group