Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7379
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inwestycja w kranie

Czwartek, 12 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:52
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA/ "Sosnówka" zaopatrzy w wodę nie tylko Cieplice

Miasto ogłosiło przetarg na budowę magistrali wodociągowej
oraz kanalizacji. To ostatnie zadanie inwestycyjne programu unijnego ISPA, którego realizacja właśnie się rozpoczęła

W Cieplicach woda jest niesmaczna i sprawia wrażenie brudnej. Uciążliwe jest również niskie ciśnienie wody – mówi Iza Jakubiak z Cieplic.
Mieszkańcy tej części miasta od lat narzekali na jakość wody. Zwłaszcza po deszczach ta pochodząca z ujęć powierzchniowych, zmieniała swój kolor. Po doprowadzeniu do miasta wody z nowego zbiornika, wszystkie te problemy znikną. Dzięki inwestycji dotrze ona do Cieplic pod koniec 2007 roku.
– Górska woda z Sosnówki z pewnością przypadnie mieszkańcom do gustu. My będziemy ją pili z przyjemnością – dodaje Iza Jakubiak.

Cieplice pierwsze
Modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej to największa inwestycja w Jeleniej Górze. Ogłoszony przez miasto przetarg dotyczy budowy magistrali wodociągowej, która połączy zbiornik „Sosnówka” z wodociągami. Zmodernizowana też zostanie oczyszczalnia ścieków oraz wybudowana zostanie stacja uzdatniania wody przy zbiorniku w Sosnówce.
– Woda ze zbiornika zostanie skierowana w pierwszej kolejności do Cieplic, gdzie mieszkańcy skarżą się na jej jakość – poinformowała nas Jolanta Piasecka-Nowak z zespołu wdrożenia projektu ISPA.

Lepsza ze zbiornika
– Woda w zbiorniku Sosnówka nawet bez uzdatniania jest dużo lepszej jakości, niż ta, którą obecnie użytkują mieszkańcy. Po podłączeniu zbiornika do sieci wodociągowej mieszkańcy odczują wyraźną poprawę – uważa Józef Mudrak, kierownik zbiornika Sosnówka.
Jego zdaniem wykorzystanie dobrej jakościowo wody znacznie zmniejszy koszty uzdatniania. W pobliżu zbiornika trwa już budowa stacji uzdatniania wody. Zlokalizowano ją na gruntach leżących już w obrębie gminy Jelenia Góra. Stacja będzie miała wydajność 25 tys. metrów sześciennych. To dzięki niej do miasta dotrze czysta woda.

Wraz z budową wodociągów rozpocznie się również budowa nowej sieci kanalizacyjnej. Skanalizowane zostanie osiedle Łomnickie, gdzie położona zostanie kanalizacja sanitarna i deszczowa, a także zbudowana przepompownia ścieków. Wymiana kanalizacji będzie również wykonana na największym jeleniogórskim osiedlu – Zabobrzu. Tam prace będą prowadzone na ulicy Różyckiego oraz Działkowicza i Wiejskiej. Łącznie położonych zostanie szesnaście kilometrów rur wodociągowych. Ułożenie nowych rurociągów to ostatnie zadanie w programie ISPA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group