Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8553
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inwestycja, dzięki której zniknie fetor z oczyszczalni

Środa, 25 listopada 2020, 15:15
Aktualizacja: 15:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Inwestycja, dzięki której zniknie fetor z oczyszczalni
Fot. Przemek Kaczałko
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "Wodnik" w Jeleniej Górze podpisało umowę z wykonawcą ważnej inwestycji na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Lwóweckiej. Zadanie o wartości ok. 40 milionów złotych ma skutkować m.in. pozbyciem się fetoru, który dokucza okolicznym mieszkańcom.
Poza niewątpliwie bardzo ważnym dla mieszkańców faktem, że nie będzie już czuć przykrych zapachów, obiekt zyska wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych, z których najważniejszym jest zwiększenie ilości osadników z 1 do 4, a zatem poprawa retencji ścieków, jak również modernizacja biokompostowni i zwiększenie bezpieczeństwa odbioru i przetwarzania ścieków. Obiekt zostanie dodatkowo doposażony, miedzy innymi w podwójną kratę wstępną, co zabezpieczy ciągłość odbioru ścieków w przypadku zatkania jednej z krat, co się często dzisiaj zdarza - informują przedstawiciele spółki Wodnik.

Miejska spółka rozstrzygnęła przetarg na przeprowadzenie kolejnego etapu modernizacji oczyszczalni ścieków. Zakończy się ona pod koniec 2022 r. i będzie kosztowała 38,8 mln zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 95 procent. W czwartym przetargu wygrała spółka Instal Kraków, z którą wczoraj (24.11) podpisano umowę.

Na tę inwestycję czekaliśmy wszyscy - mieszkańcy, spółka, miasto. Ma ona ogromne znaczenie dla zapewnienia obioru ścieków, zwiększenie ilości odbioru ścieków, ale przede wszystkim dezodoryzacji, który wszyscy czujemy, ale zakładam, że za 2 lata nie będziemy go czuli - powiedziała Katarzyna Wierska, prezes PWiK Wodnik. - Fetor da się całkowicie zlikwidować dzięki nowoczesnym biofiltrom, które wyłapują wszystkie nieprzyjemne zapachy - dodała K. Wierska.
Na realizację mamy ok. 730 dni i w ciągu 21 dni przedstawimy inwestorowi harmonogram do akceptacji. Przy tego typu inwestycjach mamy duże doświadczenie. Nasza spółka ma ponad 70 lat doświadczenia w budownictwie przemysłowym, a obiektów oczyszczalni ścieków wykonaliśmy kilkadziesiąt - powiedział Robert Rybickim, dyrektor produkcji i rozwoju firmy Instal Kraków S.A. - Zrobimy wszystko, żeby zgodnie z kontraktem - zniknął smród z oczyszczalni - dodał przedstawiciel wykonawcy.

Twoja reakcja na artykuł?

18
64%
Cieszy
7
25%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group