Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2597
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Intercity do stolicy?

Sobota, 11 października 2008, 8:04
Aktualizacja: Niedziela, 12 października 2008, 8:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Intercity do stolicy?
Fot. TEJO
W nowej, jeszcze nieoficjalnej wersji rozkładu jazdy PKP pojawiło się połączenie Jeleniej Góry z Warszawą pociągiem ekspresowym! Jak to możliwe, aby po zdruzgotanych torach pojechał taki skład? Możliwe. Wagony ominą najwolniejszy odcinek przez Wałbrzych, a do Wrocławia dotrą przez Węgliniec i Legnicę.

Pociąg ekspresowy Pogórze z Jeleniej Góry do Warszawy Wschodniej miałby jeździć od 14 grudnia. Zamiary wprowadzania przez PKP tego połączenia ujawnili internauci z portalu Infokolej, zdradzając plany pracy na nowym rozkładem spółki Intercity.

Tych wieści nikt oficjalnie potwierdzić nie chce. – Wszystko okaże się pod koniec listopada, kiedy zostanie ostatecznie zatwierdzona wersja rozkładu jazdy 2008/2009 – utrzymuje Sekcja Przewozów Pasażerskich PKP. Ale – jak nam powiedział pragnący pozostać anonimowy pracownik spółki – wpisanie pociągu do projektu rozkładu jest niemal równoznaczne z jego uruchomieniem.

Ekspres Pogórze ruszy w dzień trasą z Warszawy przez Poznań do Wrocławia i dalej przez Legnicę i Węgliniec – do Jeleniej Góry. Czas przejazdu ze stolicy Polski do stolicy Karkonoszy ma wynosić około sześciu godzin (czyli aż o około trzy godziny krócej od pospiesznych składów jeżdżących przez Wałbrzych i Wrocław). To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że nowy pociąg będzie kursował tylko w soboty oraz w święta.

Koszt połączenia będzie się kształtował w granicach 100 złotych za miejsce w drugiej klasie łącznie z rezerwacją. Pociągi Intercity prowadzą wagony w znacznie lepszym stanie technicznym niż te, do których przyzwyczaili się podróżni. Pojazdy są klimatyzowane, a w cenę biletu wliczony jest symboliczny poczęstunek.

Oprócz Pogórza w trasę miałby także wyruszyć pociąg pospieszny z Jeleniej Góry do Białegostoku przez Częstochowę i Warszawę. Pod znakiem zapytania jest natomiast utrzymanie połączenia z Lublinem. Będzie pociąg do Gdyni i Szczecina. Nie wyklucza się uruchomienia połączenia z Bolesławca do Szklarskiej Poręby. A do Zielonej Góry pojadą aż cztery pary pociągów dziennie. – To bardzo zbliży do siebie te dwa miasta – poinformował nas Damian z Piechowic. Przewozy regionalne uruchomią także skład do Kłodzka.

Jeszcze w tym roku zacząć mają się prace remontowe odcinka torowiska w obrębie Wałbrzycha. Zostaną wykonane za około 40 mln zł z funduszu Kruszywa. Po ich ukończeniu pociągi na linii Jelenia Góra – Wrocław, skrócą czas jazdy do stolicy Dolnego Śląska (i z powrotem) o około pół godziny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group