Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 12440
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Inspekcja pracy ostrzega przed oszustami

Środa, 30 marca 2016, 8:08
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Polska: Inspekcja pracy ostrzega przed oszustami
Fot. Archiwum
Pojawiły się sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy od prowadzących działalność gospodarczą. Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty 185 zł „celem uzyskania w ciągu 30 dni Certyfikatu Polskiej Inspekcji Pracy, okazywanego przy kontroli warunków pracy i zatrudnienia pracowników przeprowadzanej przez Inspektora Pracy Polskiej Inspekcji Pracy". Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że takich certyfikatów nie wydaje, ani też nie pobiera opłat z tego tytułu.

- Zwracamy uwagę, że na wezwaniach do zapłaty zamieszczony jest znak graficzny podobny do logotypu Państwowej Inspekcji Pracy oraz widnieje na nich podpis inspektora pracy, co może dodatkowo wprowadzać w błąd i świadczyć o rzekomej wiarygodności fałszerzy. Zauważyć ponadto należy, że w naszym systemie prawnym nie funkcjonuje urząd kontrolny pod nazwą Polska Inspekcja Pracy – informuje PIP.

W Internecie pojawiły się też domeny, które mogą sugerować poprzez odwołanie się do nazwy urzędu, że należą do Państwowej Inspekcji Pracy. Strony te zawierają informacje o możliwości uzyskania porady prawnej, zadania pytania czy zamieszczenia reklamy porad prawnych. - Może to wprowadzać w błąd internautów i kojarzyć się z serwisami internetowymi Państwowej Inspekcji Pracy. Na strony poszczególnych inspektoratów PIP możemy wejść poprzez wpisanie adresu składającego się z nazwy miasta i domeny pip.gov.pl (np. wroclaw.pip.gov.pl). Na stronach internetowych każdej z jednostek organizacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy zamieszczona jest informacja o możliwościach uzyskania bezpłatnej porady naszych ekspertów (telefon, e-mail, osobiście) - dodaje PIP.

- Prosimy również o ostrożność, przy zawieraniu drogą telefoniczną umów na obowiązkowe szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy bądź pierwszej pomocy przedlekarskiej. Ostatnio nasilił się proceder oferowania takich szkoleń pod groźbą kary nakładanej przez PIP i na podstawie danych o braku takowego szkolenia "w bazie PIP". Szczegółowe zasady podlegania szkoleniom w dziedzinie bhp i warunki ich prowadzenia wskazane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 ze zmianami oraz z 2007 r. Nr 196, poz. 1420). Obowiązkowi takiego szkolenia nie podlegają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a to właśnie do nich kierowane są najczęściej te oferty – ostrzegają inspektorzy.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
762
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Dolny Śląsk po powodzi – poruszający spot wśród najlepszych na świecie
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group