Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6375
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inspekcja pracy ostrzega przed oszustami

Wiadomości: Polska
Środa, 30 marca 2016, 8:08
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum
Pojawiły się sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy od prowadzących działalność gospodarczą. Oszuści wysyłają wezwania do zapłaty 185 zł „celem uzyskania w ciągu 30 dni Certyfikatu Polskiej Inspekcji Pracy, okazywanego przy kontroli warunków pracy i zatrudnienia pracowników przeprowadzanej przez Inspektora Pracy Polskiej Inspekcji Pracy". Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że takich certyfikatów nie wydaje, ani też nie pobiera opłat z tego tytułu.

- Zwracamy uwagę, że na wezwaniach do zapłaty zamieszczony jest znak graficzny podobny do logotypu Państwowej Inspekcji Pracy oraz widnieje na nich podpis inspektora pracy, co może dodatkowo wprowadzać w błąd i świadczyć o rzekomej wiarygodności fałszerzy. Zauważyć ponadto należy, że w naszym systemie prawnym nie funkcjonuje urząd kontrolny pod nazwą Polska Inspekcja Pracy – informuje PIP.

W Internecie pojawiły się też domeny, które mogą sugerować poprzez odwołanie się do nazwy urzędu, że należą do Państwowej Inspekcji Pracy. Strony te zawierają informacje o możliwości uzyskania porady prawnej, zadania pytania czy zamieszczenia reklamy porad prawnych. - Może to wprowadzać w błąd internautów i kojarzyć się z serwisami internetowymi Państwowej Inspekcji Pracy. Na strony poszczególnych inspektoratów PIP możemy wejść poprzez wpisanie adresu składającego się z nazwy miasta i domeny pip.gov.pl (np. wroclaw.pip.gov.pl). Na stronach internetowych każdej z jednostek organizacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy zamieszczona jest informacja o możliwościach uzyskania bezpłatnej porady naszych ekspertów (telefon, e-mail, osobiście) - dodaje PIP.

- Prosimy również o ostrożność, przy zawieraniu drogą telefoniczną umów na obowiązkowe szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy bądź pierwszej pomocy przedlekarskiej. Ostatnio nasilił się proceder oferowania takich szkoleń pod groźbą kary nakładanej przez PIP i na podstawie danych o braku takowego szkolenia "w bazie PIP". Szczegółowe zasady podlegania szkoleniom w dziedzinie bhp i warunki ich prowadzenia wskazane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 ze zmianami oraz z 2007 r. Nr 196, poz. 1420). Obowiązkowi takiego szkolenia nie podlegają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a to właśnie do nich kierowane są najczęściej te oferty – ostrzegają inspektorzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 30-03-2016 9:27
to niech nie tylko ostrzega ale także zrobi z nimi porządek, w końcu od tego jest
~rencista 30-03-2016 9:52
co robi policja i prokuratura z oszustami ktorych jest pelno w internecie najlepiej nie zawierac zasnych umow i robic zakupy przez internet jezeli je potrafisz byc bieglym w tej dziedzinie nie podawaj nikomu nr. telefonu ani tez logo bo zasmieca ci poczte a nigdy nie podawaj swego peselu. dz.
~kaziu 30-03-2016 10:35
to od czego jest ta inspekcja - od ścigania sprzedających broszury w internecie?. Jest prawo pracy i prawo konsumenckie
~asik 30-03-2016 11:55
Inspekcja pracy to fikcja, chciałam się poradzić kiedyś to mnie wywalili do ZUSu a ZUS do Inspekcji. Koleżanka też zgłaszała o nadużyciach w firmie w której pracowała, dość że inspekcja podała imię i nazwisko koleżanki samemu pracodawcy co potem skutkowało szykanowaniem jej w pracy itd. A w pracy jak było tak jest. Oni siedzą i czekają na sygnały, Pańcie parzące kawę. Wystarczy się po prostu tam wybrać i zobaczyć atmosferę. zachęcam. A w internecie jest tylu gnoi co wyłudzają kasę a przedsiębiorcy początkujący uważają że muszą to zapłacić i niestety dają się złapać.
~Nie do wiary 30-03-2016 15:06
Żaden urząd nie wysyła powiadomień drogą mailową, tylko listy. W przypadku ważnej korespondencji wysyła ją za potwierdzeniem odbioru. Dziwi mnie fakt, że PIP podał nazwisko zgłaszającego. Kiedy ktoś nasłał PIP na firmę rodziców i zapytali, czy urzędnik może powiedzieć, zdradzić im, kim jest "donosiciel"? Usłyszeli jedynie "uprzejma konkurencja".
~danka1 30-03-2016 18:32
właśnie, gdzie policja i prokurator? wszyscy wiedzą ale nic z tym nie robią!
~petenci 30-03-2016 22:01
jak się w pipie pracuje na ćwierć etatu, a bierze pełną pensyjkę- gdzie dobra zmiana i kontrol czy pipowcy pracują po 40 godz. tygodniowo?Czy kontrolują sklepy( nie galerie), i zakłady pracy? co robi kierownik czy dyro tego całego bałaganu? Nic- więc powstają różne firemki, które jeźdżą na garbie PIP, i kasują nieudolnych byznesmenówt. Pipowcy do roboty, a nie do Galerii.
~rysiek w swetrze 30-03-2016 23:00
a gdzie Kod owcy się pytam
~do 10:35 30-03-2016 23:00
ale mnie nie interesuje która instytucja od czego jest po to płacimy olbrzymie podatki na cały aparat państwowy żeby czuć się bezpiecznie i nie musieć się niczym przejmować

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group