Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7332
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Inauguracja z Czechowem

Środa, 26 września 2018, 9:54
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2018, 6:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Inauguracja z Czechowem
Fot. Przemek Kaczałko
Już w najbliższą sobotę (29.09) Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze rozpocznie nowy sezon artystyczny. Na początek dla widzów przygotowano dwie popularne jednoaktówki Antona Czechowa "Niedźwiedź. Oświadczyny". Co prawda biletów na premierę już nie ma, ale na kolejne terminy można jeszcze zdobyć wejściówki.
- To bardzo duży materiał dla aktora. To takie wyzwanie - zmierzyć się z literaturą rosyjską, która jest bardzo emocjonalna, od serca. A tu bardzo fajną, groteskową, śmieszną, mówiącą o ludzkich przywarach - powiedział Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida, który zapowiada kolejny ciekawy sezon artystyczny.

Reżyserem spektaklu jest Gruzin Turgay Velizade, dla którego to debiut w Polsce. Wcześniej pracował m.in. w Azerbejdżanie, na Litwie i w swoim ojczystym kraju.

- Praca była dla mnie bardzo ciekawa, bo Polska słynie z dobrego teatru, szczyci się znanymi reżyserami - powiedział reżyser, który podkreśla, że Czechow był genialnym twórcą i jest zawsze aktualny. - Teatr jeleniogórski to przede wszystkim świetni aktorzy i dla mnie praca przez te 2 miesiące była wspaniałym doświadczeniem - dodał T. Velizade.

Aktorzy również chwalą sobie współpracę z gruzińskim reżyserem, a bariery językowe nadrabiali językiem teatru.

- Gram obywatela ziemskiego, emerytowanego porucznika artylerii, który przyjechał odebrać dług od starego przyjaciela, ale on już nie żyje. Została jego żona - wdowa, rozpalająca kobieta, z którą najpierw mam konflikt o pieniądze - opowiedział Jacek Grondowy, aktor jeleniogórskiego teatru.

Mimo remontu głównej siedziby teatru, powstał już plan na sezon 2018/2019. Pod koniec roku będzie farsa "Co widział kamerdyner?" w reż. Marka Siudyma, następnie planowany jest spektakl Agnieszki Osieckiej pt. "Łotrzyce", a następnie zakończy się triada rosyjska dzięki "Walentynkom" Wyrypajewa. Pierwszym spektaklem na dużej scenie przy ul. Wojska Polskiego mają być "Damy i Huzary" w reż. prof. Tomasza Grochoczyńskiego. Na zakończenie sezonu przewidziana jest "Pułapka na myszy" w reż. Pawła Wawrzeckiego.

Niedźwiedź. Oświadczyny
Autor: Anton Czechow
Reżyser: Turgay Velizade
Scenografia: Sara Sulej
Kostiumy: Sara Sulej
Opracowanie muzyczne: Turgay Velizade
Występują: Magdalena Kępińska, Marta Kędziora, Jacek Grondowy, Kazimierz Krzaczkowski, Andrzej Kępiński, Bogusław Siwko.

Bilety można nabyć poprzez stronę: teatrnorwida.pl/spektakle/niedzwiedz-i-oswiadczyny/ lub w kasie teatru.

Twoja reakcja na artykuł?

13
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group