Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8297
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: HIV się czai w cieniu lata

Środa, 6 sierpnia 2008, 7:24
Aktualizacja: Czwartek, 7 sierpnia 2008, 9:13
Autor: Ania
JELENIA GÓRA/ KRAJ: HIV się czai w cieniu lata
Fot. ...
Cichy zabójca milionów ludzi docierający głównie tam, gdzie ludzie zapominają o rozwadze i pozwalają ponieść się chwili. Tym bardziej, że ludzie oswoili się już z HIV i – zupełnie niesłusznie – nie traktują tego wirusa jak dżumy XXI wieku. Krajowe Centrum ds. AIDS, apeluje o zachowanie ostrożności w intymnych kontaktach z przygodnymi znajomymi.

Ulotki w pubach, restauracjach i dyskotekach to nowy sposób na akcję edukacyjną ogólnopolskiej kampanii walki z AIDS. Jej celem jest uświadomienie ludzi o tym, że jest to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Skierowana jest głównie do osób podróżujących, narażonych na zakażenie wirusem HIV w czasie przygodnych romansów i wakacyjnych przygód. Ulotki i plakaty apelują o rozwagę i trzeźwość umysłu, podczas wakacji czy pracy zarobkowej za granicą. Wykorzystano hasło nawiązujące do znanej reklamy: Wakacje marzeń za 2.099zł. HIV gratis.

Tego typu akcje organizuje się coraz częściej, ale zbyt wiele osób się nimi nie interesuje, bo każdemu, wydaje się, że problem ten jego nie dotyczy. Jak bardzo to przekonanie jest nieprawdziwe pokazują statystyki, w których liczba osób zakażonych wirusem HIV wzrasta.

Jednocześnie po raz kolejny organizatorzy chcą obalić mit, że nie powinno korzystać się ze sztućców i toalet razem z chorymi na AIDS. Tak się nikt nie zarazi. Natomiast należy pamiętać o używaniu własnych przyborów kosmetycznych, takich jak golarki oraz wykonywaniu tatuaży w specjalistycznych gabinetach, chodzi o unikanie kontaktów z krwią obcych ludzi. Nadal trzeba przypominać o stosowaniu prezerwatyw, unikaniu przygodnego seksu, a gdy obawiamy się zakażenia, wykonaniu testu na obecność wirusa w organizmie.

– Powinniśmy postępować rozważnie i nawet w chwilach zapomnienia nie rezygnować z zabezpieczenia, gdyż może ona zaważyć na całym naszym życiu – mówi Danuta Mysłek z Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze. Warto również wiedzieć, że w każdą środę w Jeleniej Górze można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku HIV w laboratorium szpitala przy ul. Ogińskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1383
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group