Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 7205
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Gwiazdy wypromowały! Wielki skrzypcowy finał

Piątek, 11 lutego 2011, 22:23
Aktualizacja: Sobota, 12 lutego 2011, 8:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Gwiazdy wypromowały! Wielki skrzypcowy finał
Fot. TEJO
Zetknięcie doświadczenia światowej sławy mistrza wiolinistyki Konstantego Andrzeja Kulki z dojrzałością artystyczną młodej jeleniogórzanki, Małgorzaty Wasiucionek, skrzypaczki, przed którą dopiero światowa kariera, a to wszystko z doskonale dysponowaną Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej pod pałeczką Maestro Tomasza Bugaja: tak lapidarnie można ująć ideę koncertu, który dziś w Filharmonii Dolnośląskiej zakończył XVIII edycję Festiwalu „Gwiazdy Promują”.

Małgorzatę Wasiucionek i jej sukcesy, kiedy jeszcze uczyła się w jeleniogórskiej Państwowej Szkole Muzycznej im. Moniuszki w klasie prof. Ludmiły Sołowiewicz, pamiętają wszyscy, którzy na bieżąco śledzili postępy tej wybitnej, choć młodej, osobowości artystycznej. Może nieco mniej osób pamięta, jak bodaj 12-letnia Małgorzata wystąpiła w programie telewizyjnym Macieja Orłosia, który promował Jelenią Górę. To już jednak przeszłość.

Dziś Małgorzata Wasiucionek, studenta II roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego, podbiła zmysły publiczności wykonaniem niezwykle trudnego I Koncertu Skrzypcowego Karola Szymanowskiego. Trudnego zarówno wykonawczo, jak i niełatwego w odbiorze, zwłaszcza dla ucha nieprzyzwyczajonego lub nieobeznanego z dziełami polskiej muzyki 20-lecia międzywojennego. Tymczasem wykonanie jeleniogórzanki „przełamało” barierę niezrozumienia. Publiczność słuchała z większą atencją gorąco „kibicując” solistce. I bardzo entuzjastycznie ten utwór, będący właściwie jednoczęściową symfonią koncertującą, przyjęła.

Po przerwie na estradzie pojawił się – witany owacją na stojąco – prof. Konstanty Andrzej Kulka. Jak powiedział prof. Roman Lasocki, prowadzący koncert, solista jest uważany za jednego z najlepszych skrzypków na świecie, a w latach 70. i 80. był bodaj skrzypcowym „numer jeden”.

Publiczność jeleniogórska zna bardzo dobrze tego wirtuoza, który z „kamienną” twarzą wyczynia „cuda” na strunach: bywał u nas praktycznie podczas całej swojej kariery. Przybył i teraz, aby dać popis prawdziwie „profesorskim” wykonaniem Koncertu Skrzypcowego D-dur Piotra Czajkowskiego. Spodziewana długa owacja na stojąco nie skłoniła jednak Mistrza do bisu. Już na „ukłony” wyszedł bez skrzypiec, ale szczerze za aplauz podziękował.

Nie byłoby tak dobrych wrażeń z tego koncertu, gdyby nie świetnie dysponowana Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, którą poprowadził Tomasz Bugaj. Orkiestra zagrała na otwarcie „Rapsodię Litewską” op. 11 Mieczysława Karłowicza. Roman Lasocki wspomniał koncert inauguracyjny festiwalu sprzed tygodnia i wykonanie Adagietta z V Symfonii Mahlera. – To utwór zarezerwowany dla najlepszych zespołów na świecie, a jeleniogórskie wykonanie w niczym mu nie ustępowało – zauważył.

Publiczność, wśród której zasiadła zastępczyni prezydenta Zofia Czernow, podziękowała artystom owacjami i takoż pożegnała XVIII edycję Festiwalu Gwiazdy Promują. – Do zobaczenia za rok – wykrzykiwał na koniec, już bez mikrofonu, dyrektor artystyczny festiwalu prof. Roman Lasocki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group