Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5121
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Grzybów w bród w Parku Norweskim

Niedziela, 5 września 2010, 12:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 września 2010, 8:54
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Grzybów w bród w Parku Norweskim
Fot. Gabi
Miłośnicy grzybów i grzybobrania mają rzadką okazję podziwiania niemal wszystkich gatunków tego runa leśnego w jednym miejscu podczas tradycyjnej wystawy świeżych grzybów, która odbywa się na tarasie Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

Dzisiaj i jutro zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć ponad 250 gatunków i dowiedzieć się, które z nich są trujące, a które spokojnie można spożywać.

– Grzyby zbierało kilka osób przez dwa dni. Oczywiście wybieraliśmy się do odpowiedniego typu lasu, po konkretnego grzyba. Jak wszyscy grzybiarze mamy także swoje miejsca, ale nie mieliśmy gwarancji, że znajdziemy je tam, ponieważ co roku inne gatunki grzybów dominują nad resztą. Dzięki temu wystawa jest różnorodna na przestrzeni lat – powiedział nam wybitny znawca grzybów i kustosz Muzeum Przyrodniczego Czesław Narkiewicz.

Osoby, które już odwiedziły wystawę mogły zweryfikować swoją wiedzę na temat jadalnych i trujących gatunków. Każdy, kto tylko miał na to ochotę mógł porozmawiać o grzybach z mykologiem. Wiele osób odnalazło na wystawie grzyby, które zbierało, a okazywało się często, że były niejadalne lub – co gorsza – trujące.

Po fatalnych w skutkach zatruciach muchomorem sromotnikowym, o których głośno ostatnio w kraju, grzybiarze powinni jeszcze bardziej uważać podczas wycieczek do lasu i nie kusić się na gatunki, co do których nie mają pewności. Unikać trzeba zwłaszcza grzybów blaszkowatych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1056
Tak
27%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group