Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 4592
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Grzech przemilczenia” w cieplickiej bibliotece

Wtorek, 6 listopada 2012, 10:09
Aktualizacja: 10:11
Autor: org
Filia nr 4 Książnicy Karkonoskiej i Dolnośląskie Dyskusyjne Kluby Książki zapraszają 7 listopada (środa) o godz. 17.30 na spotkanie ze Zbigniewem Niedźwieckim– Raviczem, autorem książki „Grzech przemilczenia”. Pisarz chciałby spotkać się z rodzicami, nauczycielami, wychowawcami i z młodzieżą, ponieważ w swej powieści porusza trudne problemy społeczne i psychologiczno–wychowawcze. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Filii nr 4 (plac Piastowski 32).

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, wrocławski pisarz, autor 10 książek o tematyce społecznej. Debiut w 2000 roku. Za motto przewodnie jego twórczości mogą posłużyć słowa z powieści, Grzech przemilczenia: „ Nikomu nie wolno spojrzeć krzywdzie w oczy i spokojnie zasnąć”. W książce tej porusza trudne tematy społeczno-obyczajowe, takie jak przemoc w rodzinie, zakładach poprawczych i więzieniach. Powieść ma charakter dydaktyczny, ukazując dokąd prowadzi balansowanie na granicy norm społecznych. W tym sensie książka skierowana jest do młodzieży – główny bohater jest siedemnastolatkiem. Ale powieść ma także inne przeslanie: wszyscy powinniśmy walczyć o to, by każde dziecko w tym kraju miało takie dzieciństwo, na jakie zasługuje – szczęśliwe!

Książka powinna dotrzeć do szerokich mas odbiorców – w tym przede wszystkim do młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców. Tematyka powieści może, a nawet powinna stanowić przyczynek do dyskusji nad patologiami społecznymi, a w szczególności przemocą w rodzinie i co się z tym wiąże – walką o prawa dziecka. Treści prezentowane w powieści „Grzech przemilczenia” mogą być wsparciem dla działań fundacji, stowarzyszeń i instytucji zajmujących się działalnością przeciwko przemocy i niesprawiedliwemu traktowaniu człowieka.

Twórczość artysty nie ogranicza się jedynie do problemów społecznych. Nie brakuje w niej także elementów satyrycznych, czego wyrazem jest choćby zbiór opowiadań Przypadki małżeńskie. Napisana z poczuciem humoru książka, mówi nam, że wady to w rzeczywistości odwrotne strony zalet, a wobec tego nie należy ich traktować ze śmiertelną powagą.

W jego dorobku znajdują się też pozycje o treściach psychologiczno-filozoficznych. Przykładem jest czterotomowa seria książek napisana dla osób parających się słowem mówionym FacSimile oraz jej trzytomowa kontynuacja Sugestie słowa. Ostatnią pracą w tej dziedzinie jest książka Groteski słowa, napisana w formie „alternatywnego” słownika - nacisk nie tyle na rzeczowość, ile na „duchowe” znaczenie zebranych tam haseł.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
79
Tak
29%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
11%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group