Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5921
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Groźny eternit w polu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 15 kwietnia 2009, 13:22
Aktualizacja: Czwartek, 16 kwietnia 2009, 20:42
Autor: Angela
Składowisko azbestowo–cementowych materiałów wyrzuconych na nieużytki przy ulicy Trzcińskiej znaleźli mieszkańcy Maciejowej. Straż miejska ustala, do której gminy należy zanieczyszczony grunt. To już trzecie takie znalezisko w ostatnich miesiącach na terenie miasta.

Eternit, materiał zawierający azbest, został zauważony przez miłośnika porannego joggingu. Nie wiadomo jak długo niebezpieczne materiały leżą na tym polu, nikt bowiem nie zauważył kiedy i kto eternit wyrzucił.
– Pojedziemy na miejsce z mapami i ustalimy, czy teren należy do gminy Jelenia Góra czy Janowice Wielkie. W zależności od tego, o sprawie powiadomimy odpowiedni urząd – usłyszeliśmy od strażników miejskich.

– Jednocześnie apelujemy do mieszkańców, by zwracali uwagę na duże samochody, które wjeżdżają i wyrzucają coś do lasów lub na nieużytki i by spisywali ich numery rejestracyjne. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić sprawców tego incydentu i ich ukarać – dodają strażnicy.

Tymczasem usuwać azbest i transportować go do wyznaczonych miejsc składowania mogą tylko wyspecjalizowane firmy posiadające zezwolenia w tym zakresie. Na Dolnym Śląsku składowaniem i utylizacją azbestu zajmują się m.in. firmy w Wałbrzychu przy ulicy Górniczej oraz w Goździkowicach koło Oławy.

– Koszt zeskładowania jednej tony azbestu kosztuje u nas 270 złotych plus VAT, dodatkowo doliczane są również koszty transportu – usłyszeliśmy od Dariusza Kadula, pracownika firmy Mo-BRUK J. Mokrzycki Sp. k. w Wałbrzychu. – Nie zajmujemy się demontażem, azbest musi być z dachu ściągnięty, ułożony na paletach i foliowany – dodaje.

W Polsce zakazana są produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem. Nie wolno go też składować w miejscach do tego nie przeznaczonych. Grozi za to odpowiedzialność karna. – Podczas korozji lub jakiegokolwiek uszkodzenia, jak łamanie, kruszenie, cięcia, do powietrza uwalniane są, niewidoczne dla oka włókna azbestowe, które prowadzą do szeregu groźnych chorób układu oddechowego.

Zachorować mogą osoby, które miały kontakt z azbestem ze względu na charakter wykonywanej pracy jak i osoby narażone na długotrwałe wdychanie włókien azbestowych o małym stężeniu lub krótkotrwałe przebywanie w miejscu o bardzo wysokim stężeniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 15-04-2009 14:27
W Polsce zakazana są produkcja - W Polsce zakazana jest produkcja :)
~jelonekM 15-04-2009 14:57
W Polsce zakazane są : produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem.
ebee 15-04-2009 15:26
Czy wykonanie telefonu do wydziału geodezji z zapytaniem do kogo należy działka to ryzykowne i wymagająca czasu procedura ? Wyjazd z mapami na miejsce. Niby mamy XXI , Straż miejską zaiste...średniowieczną ? Nic dziwnego , że sukcesów poza blokadami na kołach- brak
kwakwa 15-04-2009 17:39
...już ustaliliśmy, że "azbestowy" teren należy do gminy janowice wielkie...
kwakwa 15-04-2009 22:42
do ebee myślisz że jesteś okee, bo palisz hbee, pijesz ebee, wkładasz obee, nosisz dkee...
Patol 16-04-2009 2:07
W centrum są teraz doły po wykopaliskach. Można by było tam wrzucić te płyty za darmo. Przecież i tak tam teraz lać beton będą więc nic wielkiego by się nie stało.
~ago 16-04-2009 6:52
Co się dzieje w głowach tych, którzy bezmyślnie podrzucają na takie trucizny innym... Przecież to jest powolne zabijanie tego co wszystkiego co żyje tam pobliżu, tylko, że w sposób niedostrzegalny, nie od razu lecz powoli... Ludzie ludziom to robią.
~do kwakwa | 16-04-2009 7:23
."już ustaliliśmy" To znaczy kto? Ustalenie nie załatwia sprawy, a kto ustali tego drania co to zrobił.Wystarczy sprawdzić kto w najbliżej okolicy robił remont dachu i co zrobił z eternitem. Czyżby tak prosta sprawa przerastała naszych stróżów prawa i porządku ?
diablica 16-04-2009 10:21
'to ludzie ludziom zgotowali ten los' ago... niestety. Niektórzy myślą po inaczej... a szkoda
~ 16-04-2009 16:45
do postu z 16-04-2009 07:23 najpierw określ "swoją osobę", ja się loguje albo używam nicka (bez logo...) bo tego wymaga ode mnie kultura osobista, "my ustaliliśmy" odnosi się do postu ebee, lansujesz się na "technokratę" a nie powinieneś, jest to teren janowic i w urzędzie tej gminy pytaj o podjęte działanie w materii wszelkich ustaleń i dalszych czynności urzędowych..."nasza" jurysdykcja kończy się na granicy jelonkowej gminy...
~do kwakwa 17-04-2009 9:28
Wasza jurysdykcja nigdzie nie sięga.Proste sprawy są u Was nie do załatwienia. Odgrażacie się .że na ulicy Wolności zrobicie porządek z parkującymi na zakazie i co -NIC dalej stoją. Wasza strona internetowa z aktualnościami z zeszłego roku pokryta"kurzem i pajęczyną" nie najlepiej świadczy o waszych działaniach no i o tym co Ty nazywasz kulturą.
~kwakwa do postu 17-04-2009 09:28 17-04-2009 21:38
złodzieje też kradną mimo otrzymywanych wyroków i "odsiadek", na wolności niczego nie obiecywaliśmy, informowaliśmy kierowców, że będziemy tam karać za nieprawidłowe parkowanie i będziemy, co jak sądzę nie rozwiąże tamtejszego problemu bo ludzie w "oszczędności złotówki" i tak zaryzykują, co po "zakazach" w mieście widać...co do strony internetowej to z przykrością przyznam ci rację, rybarczyk dawno powinien zrobić z nią porządek...
~stanleyowsky35 17-04-2009 22:21
Mam ważne pytanie do... chyba m.in. redakcji? Nie mam całej tony azbestu, tylko kilkanaście sztuk płyt położonych na altance. Nie mam specjalnego sprzętu (to są chyba jakieś ubrania i maski) do demontażu tych płyt. Nie mam palet i folii do "zapakowania" trefnego ładunku. Co mam robić? Czy mamy w jakąs wolną sobotę ze szwagrem to rozebrać, połamać i wrzucić do rzeki, do której wszyscy wrzucają śmieci? Czy jest jakaś sensowna cenowo i organizacyjnie alternatywa dla przeciętnego Kowalskiego, co nie chce azbestu na działce? Poprzedni właściciel kupił ten eternit od Państwa Polskiego. Może teraz państwo jakoś pomaga w pozbyciu się tego? Bardzo proszę o odpowiedź w tym wątku - będę obserwował.
~Cień 18-04-2009 0:08
I to jest trafna uwaga, post, 17-04-2009 22:21 | ~stanleyowsky35 "kupił ten eternit od Państwa Polskiego" Moim zdaniem, to państwo Polskie powinno bezpłatnie to demontować, wywieźć gdzie trzeba i wypłaćić odszkodowanie za narażenie zdrowia i życia.
ebee 20-04-2009 13:12
Do Cienia ! Też jestem za tym, co napisał internauta o 22,21. Ma 100% racji. Ty też masz rację. Jednak Państwo Polskie jest bardzo "przedsiębiorcze ". Najpierw zarobiło na sprzedaży azbestu, a teraz próbuje zarabiać karząc tych , których nie stać na bardzo drogą utylizację i pozbywaja się tej trucizny z konieczności - łamiąc prawo. Pozdrawiam: EBEE
~Anty Mo-Bruk! 21-09-2009 17:58
Największy truciciel Wałbrzycha - Firma Mo-bruk! Polecam zapoznać się z 13 częściowym blogiem na temat http://www.takietomiasto.blox.pl/2009/08/PROMUJEMY-czI.html I na dokładkę film: http://www.forum.gazeta.pl/forum/f,168,Walbrzych.html Mo-Bruk zatruwa nasze piękne miasto! Zwozi azbest, materiały po budowlane, poprzemysłowe - całą tablicę Mendelejewa. I gdzie to składuje? Na terenie byłej KOPALNI Mieszko 100m od najbliższych zabudowań! Żadnych zabezpieczeń, przerdzewiałe, wyciekające beczki - wszystko idzie do gleby podczas opadów!! Dodatkowo wszystko jest podpalane - ot cały recykling!! Na dokładkę - całość wysypiska jest zlokalizowana powyżej terenu zamieszkałego, co jest niezgodne z Polskim prawem! Polecam blog i film. Cała prawda o twierdzy MO-BRUK!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group