Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 5474
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Góry nadal zimowe

Sobota, 30 kwietnia 2022, 5:58
Autor: WAC
Powiat: Góry nadal zimowe
Fot. KPN
Na zimowe warunki muszą być przygotowane osoby, które podczas rozpoczynającej się majówki będą chciały wyruszyć na wędrówkę w Karkonosze.

Mimo że na górskich szlakach poprawiły się warunki do uprawiania turystyki pieszej, nie zmienia to faktu, że w Karkonoszach ciągle panują warunki zimowe. Szlaki w godzinach porannych i w zacienionych miejscach są zlodzone, a więc śliskie.

Wyjście w góry powyżej górnej granicy lasu wymaga doświadczenia i przygotowania fizycznego w poruszaniu się w terenie górskim o zmiennych warunkach śnieżnych oraz w trakcie złych warunków atmosferycznych – przypomina Karkonoski Park Narodowy. - W przypadku wzmagającego się wiatru nie zalecamy również wędrówek po szlakach na terenie leśnym ze względu na zagrożenie łamiącymi się konarami i drzewami. Pamiętajmy o kijkach i  raczkach, wysokich butach, ciepłej odzieży (najlepiej ubieranej na cebulkę), kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce. Zabierzmy ze sobą ciepły napój, prowiant dający nam energię. Naładujmy telefon, zabierzmy power bank, do plecaka spakujmy czołówkę. Planujmy wycieczki uwzględniając nasze doświadczenie w wędrowaniu w warunkach zimowych - odpowiednio wcześnie zaczynajmy wycieczki, aby zdążyć przed zmrokiem do miejsca noclegu. Zawsze miejmy w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje. W góry nie wychodźmy bez aplikacji RATUNEK na naszym telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR. Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka (odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek). Warto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.

W związku z zagrożeniem lawinowym nadal zamknięte są letnie odcinki szlaków: czerwonego przez Kocioł Łomniczki, żółtego przez niszę niwalną Białego Jaru, żółtego od schroniska Pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego przy Śnieżnych Kotłach, niebieskiego Droga Jubileuszowa na Śnieżkę, zielonego tzw. Ścieżka nad Reglami przez Śnieżne Kotły, niebieskiego przez Kocioł Małego Stawu, zielonego na odcinku od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do szlaku czerwonego przy Trzech Świnkach, czerwonego letniego nad krawędzią kotłów Małego i Wielkiego Stawu, czerwonego na odcinku od Śnieżnych Kotłów przez zbocza Wlk. Szyszaka do Obniżenia pod Śmielcem.

Ze względu na ochronę cietrzewia i sokoła wędrownego zamknięte są dla turystyki od 1 kwietnia, co najmniej do 31 maja: szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do szlaku czerwonego przy Śnieżnych Kotłach, szlak zielony tzw. Ścieżka nad Reglami przez Śnieżne Kotły, na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, szlak zielony od Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku, szlak niebieski przez Czoło od przełęczy Okraj na Skalny Stół, szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia. Tam, gdzie to możliwe, są wytyczone obejścia zamkniętych odcinków.

Twoja reakcja na artykuł?

16
64%
Cieszy
1
4%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
12%
Złości
4
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
202
Jest nowy
8%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
44%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group