Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7989
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Górski wędrowiec na Sudeckiej, czyli nowy mural

Czwartek, 10 września 2015, 9:19
Aktualizacja: Piątek, 11 września 2015, 8:09
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Górski wędrowiec na  Sudeckiej, czyli nowy mural
Fot. Katarzyna Pruś
Jelenia Góra jest bogatsza o nowe murale. Wielkie, naścienne malowidła ozdobiły trzy budynki w różnych częściach miasta. Pierwszy mural powstał już jakiś czas temu na ulicy Karłowicza. Dziś (10.09) ostanie pociągnięcia pędzla czekają artystów przy ulicy Konopnickiej i Sudeckiej.

Murale powstają w ramach projektu „Znaki w przestrzeni”, który odwołuje się do zjawiska kulturowego jakim jest współczesne miasto. Projekt pojmuje miasto jako miejsce będące stałym źródłem inspiracji artystów, w którym tworzy się sztukę. Organizatorzy chcą promować działania zachęcające do refleksji i odświeżające społeczny kontekst sztuki. Poprzez sztukę spotykaną na co dzień, na każdym kroku, chcą wniknąć w tkankę społeczną i mieszkańca obojętnego na sztukę i uczynić go nie tylko odbiorcą ale i uczestnikiem.

Twórcą muralu przy ulicy Sudeckiej jest Wojciech Kołacz „Otecki”. To artysta związany z wrocławską ASP, ale także z Jelenią Górą. Obecne dzieło to już jego drugi mural w naszym mieście. Pierwszy wykonał na ścianie kamienicy przy ulicy Pionierów Jeleniej Góry, nieopodal Ratusza. Malowidło to przeniesienie jego autorskiego plakatu upamiętniającego 31 lat Teatrów Ulicznych w Polsce. Kołacz zaprojektował także plakat z okazji Września Jeleniogórskiego.

Artysta jest grafikiem, ilustratorem, streetartowcem i muralistą. W swojej twórczości często wykorzystuje „intuicyjne obrazy figuratywne”, które nawiązują do tzw. „wiedzy ludu”. Nowopowstały mural także zawiera dużo form geometrycznych. Jak powiedział nam twórca muralu, jest to autorskie przedstawienie wędrowca górskiego – flanera, który przybywa z miasta w górskie kotliny, aby powłóczyć się bez celu w poszukiwaniu przygód lub by kontemplować przyrodę. Dzieło jest także inspirowane estetyką zdobień ludowych pokrywających meble ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

- Lubię ten rodzaj sztuki, bo zmusza ludzi do konfrontowanie się z nią. Nie jest łatwa i prosta w odbiorze. Ludzie lubią sztukę przedstawieniową, dosłowną. Mural taki nie jest i być może zachęci odbiorców do zamiłowania nieco trudniejszą sztuką. Obecnie w Polsce jest moda na taką twórczość, więc Jelenia Góra nie może „odstawać”. Poza tym mural zmienia przestrzeń, czyni ją atrakcyjniejszą. Ciekawie się też wkomponowuje w tutejszą przestrzeń – mówi artysta.

Mural wykonany jest specjalnie do tego przeznaczonymi farbami fasadowymi. Farby posiadają kilkuletnią gwarancję, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie blakną. Według zapewnień autora, malowidło powinno przez długi czas zachować swój pierwotny wygląd. Dzieło miało zostać skończone w środę (9.09). Plany nieco pokrzyżowała jednak deszczowa pogoda, dlatego mural zostanie ukończony prawdopodobnie dziś (10.09) do wieczora.

Ostanie z trzech projektowych dzieł powstaje przy ulicy Konopnickiej 27. Tu dzieło tworzy 23-letni Stach Szumski. Jego mural różni się od pozostałych. Artysta zainspirował się prehistorycznymi rysunkami i malowidłami naskalnymi z wplecionymi motywami zaczerpniętymi z legendy o powstaniu Jeleniej Góry. W związku z tym, nie zobaczymy tu misternych, wielokolorowych obrazów. Mural ma formę szkicu i oddaje charakter jaskiniowych malowideł. Ścianę budynku zdobi motyw jelenia oraz scena polowania.

Projekt „Znaki w przestrzeni” dofinansowano ze środków: Miasta Jelenia Góra, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o. o. w Jeleniej Górze, KEIM FARBY MINERALNE Sp z o.o.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group