Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 6272
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gorąca debata nad spółkami w Piechowicach

Wiadomości: Piechowice
Czwartek, 31 sierpnia 2017, 7:00
Aktualizacja: Piątek, 1 września 2017, 10:14
Autor: WAC
Fot. WAC
Bardzo bogaty był program pierwszej po wakacyjnej przerwie sesji Rady Miasta Piechowice, która odbyła się 30 sierpnia. Radni głosowali między innymi nad 15 projektami uchwał. Najwięcej emocji wzbudziła jednak ponad dwugodzinna debata na temat miejskich spółek komunalnych.

Impulsem do przeprowadzenia debaty nad stanem dwóch spółek : Zakładu Usług Komunalnych oraz Zarząd Nieruchomości „Wspólny Dom”, których właścicielem jest miasto był audyt jaki przeprowadził w nich audytor z Warszawy Grzegorz Gałabuda. Powodem zlecenia audytu przez magistrat były ujemne wyniki finansowe ZUK – u w 2015 i 2016 roku. Oliwy do ognia dodał fakt, że wnioski przedstawione w dokumencie stały się jedną z przesłanek odwołania dotychczasowego prezesa ZUK – u Waldemara Wojtasia. Drugą miało być rychłe spodziewane połączenie obu spółek. Uchwałę w tej sprawie radni Piechowic przyjęli już w 2015 roku, jednak proces scalania obu spółek do dziś dnia, z różnych, względów nie został sfinalizowany.

Jako przyczynę ujemnego bilansu ZUK – u w dwóch poprzednich latach audytor wskazał spadające przychody spółki jako efekt utraty jednego z istotnych zleceń oraz nieuzasadnioną przy złej sytuacji finansowej ZUK – u wypłatę pracownikom premii uznaniowych oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Zdaniem audytora to ostatnie stanowiło złamanie regulaminu organizacyjnego spółki przewidującego w takiej sytuacji przyznanie pracownikowi za nadgodziny dodatkowego czasu wolnego. Co ciekawe, jedną z pierwszych decyzji Grzegorza Rychtera, po odwołaniu W. Wojtasia pełniącego obowiązki prezesa ZUK – u, było wypłacenie pracownikom spółki dodatkowych wypłat za nadgodziny oraz premii za sierpień. - Nie chciałem nagłymi zmianami w tym względzie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania wśród pracowników w firmie – tłumaczył G. Rychter Poza tym w tym roku ZUK notuje niewielki zysk. Dodajmy, że G. Rychter był przewodniczącym rady nadzorczej ZUK, która zdymisjonowała W. Wojtasia.

Na sali podczas debaty byli obecni zarówno odwołany szef ZUK – u, jego tymczasowy następca oraz autor audytu, więc dyskusja miała bardzo gorący charakter. Zdominowały ją głównie kwestie personalne oraz zarzuty wobec samego dokumentu jakie mieli: były już prezes ZUK – u oraz część radnych. Zarzucali oni dokumentowi lakoniczność i w części oderwanie od specyfiki Piechowic. Rajcom brak było głównie informacji, jakie działania należałoby podjąć, aby poprawić sytuację ekonomiczną ZUK - u. Audytor odpierał zarzuty stwierdzeniem, że jego zakres odpowiada zleceniu jakie otrzymał od Miasta. - Gdybym dostał zamówienie na szerszą analizę na pewno bym ją wykonał. Potrzebowałbym na to na pewno więcej czasu, wyższa też by musiała być kwota zlecenia. Same kwestie dotyczące przyszłości obu podmiotów zeszły niejako na plan dalszy. Jak zapowiedział przewodniczący rady Paweł Zackiewicz, temat połączenia spółek powróci na kolejnych sesjach rady zwłaszcza, że sprawą otwartą pozostaje, która z nich będzie tą, która wchłonie drugą: ZUK „Wspólny Dom” czy odwrotnie.

W części sesji poświęconej głosowaniom nad uchwałami radni przyjęli m.in. zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego oraz w tegorocznym budżecie miasta, wyrazili zgodę na sprzedaż kilku nieruchomości gruntowych.

Mieszkańców miasta najbardziej ucieszy decyzja radnych o przystąpieniu przez samorząd do programu pn.: „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”. W jego ramach właściciele domów i mieszkań oraz wspólnoty mieszkaniowe będą się mogły ubiegać o dopłatę przez samorząd do kosztów wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~paradygmat 31-08-2017 7:14
To już był najwyższy czas, żeby te spółeczki połączyć. Taka mała gmina i dwie spółki komunalne zatrudniające po parę osób, dwa zarządy. dwie księgowe, dwie rady nadzorcze. Gdyby burmistrz się za to nie zabrał, to miałby problem przed wyborami. Mądrze zrobił, że do tego wynajął ludzi którzy się na tym znają i są spoza Piechowic. Gdyby robił to ludźmi z urzędu lub Piechowic to poza awanturą nic dobrego by z tego nie było.
~jonasz 31-08-2017 10:09
Burmistrz Rudolf[PSL]zwalnia Wojtasia[PSL]powołuje p.Rychtera[chyba PO]chyba szwagra prezydenta Zawiły.P.Rychter jest prezesem s-ki Sport w Szklarskiej Porębie gdzie burmistrzem jest Graf[PO].Rodzi się pytanie jak sobie poradzi na dwóch spółkach p.Rychter?Czy chodzi o interes mieszkańców Piechowic i Szklarskiej Poręby czy o zwykłe koryta partyjne?Czym różni się PO od krytykowanego nią PiS?
~klapa 31-08-2017 10:09
Piechowice? Szkoda gadac nic nowego sie nie dzieje.Nikt nie ma pomyslu zeby Piechowice ozywic ,wniesc i wdrozyc jakis plan .Tak wyglada jakby Piechowice byly na emeryturze i pogodzily sie z tym stanem wymarcia.Szkoda,bo region jest dla turystow ciekawy,gdyby ktos mial pomysl uruchomienia jakich imprez ,stalych wystaw ,moze plenerowych imprez muzycznych .Trzeba uruchommic mlodycch aktywnych ludzi.Np.ludzie chca kupowac ekologiczna zywnosc moze cos z tej branzy?
~Pawelek 31-08-2017 10:17
Panie Pawle niech Pan wezmie sprawy w swoje ręce niech pan startuje na Burmistrza zrobi pan porządek pokazał pan ze potrafi dobrze zarządzać rada odeagi panie Pawle ma pan duze szanse
~Jaroslaw 31-08-2017 11:31
Z tego co wiem to Rychter został powołany jako PO czyli pełniący obowiązki członka zarządu do czasu połączenia spółek. I jeszcze jeden drobiazg... gość się na tym zna, jonasz zna się na truciu...
~do Pawelek 31-08-2017 13:38
nie kpij sobie z Pawla
~oooo 31-08-2017 19:46
bardzo cieszy decyzja o wejściu w program Ograniczenia niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”. Dowiadywałem się i tylko do końca września można wejść do tego programu i na wymianę pieca na lepszy można uzyskać do połowy nakładów nie więcej niż 10.000zł A trzeba jeszcze najpierw za wszystko zapłacić samemu a potem zwrócić się o refundację - może to poprawi jakość powietrza choć trochę
~p-ce 31-08-2017 20:33
Tęgie głowy, pożal się Boże
~renata 31-08-2017 23:11
zmniejszenie emisji dymu fajnie tylko ze sam audyt to 2000zl to na poczatek wlasny wklad a potem jak zrobisz to albo oddadza albo nie bo sie moze okazac ze braklo funduszy.A Piechowice no coz nikt nie ma pomyslu i tyle tylko nie chca sie do tego przyznac
~xxx 25-09-2017 20:01
Nie daj Boże takich kandydatów na burmistrza jak przewodniczący, chyba żona to napisala
~Alex 8-10-2017 13:54
Ja w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego terenu, czy ktoś orientuje się jaki teren wchodzi w ten nowy plan? od dawna mamy plan wybudować się w Piechowicach ale przeszkodą było brak najważniejszych regulacji jeżeli chodzi o teren. Mnie interesuje teren Górzyńca. Za informacjie z góry dziękuję. Piechowice są piękne same w sobie i potrzebują doinwestowania ,na co liczą i mieszkańcy i przyjezdni. pozdrawiam Alex.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group