Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 3284
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Gmina zaleca ograniczenie stosowania Hukinolu

Czwartek, 11 stycznia 2018, 8:33
Aktualizacja: Piątek, 12 stycznia 2018, 6:24
Autor: WAC
Swój dalszy ciąg ma sprawa zatrucia pszczół w okolicach Zachełmia do jakiego miało dojść środkiem chemicznym Hukinol, stosowanym przez rolników do odstraszania dzików.

Przypomnijmy, że do wyginięcia rodzin pszczelich w 100 - 120 ulach z pięciu pasiek w Zachełmiu doszło w ubiegłym roku. Pszczelarze jako odpowiedzialnego za swoje straty od początku wskazywali używany przez rolników do odstraszania dzików niszczących uprawy środek chemiczny – Hukinol.

Ich podejrzenia potwierdził kierownik Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Państwowego Zakładu Higieny prof. dr hab. Jan Krzysztof Ludwicki. W opinii - zaleceniu, która trafiła do jednego z pokrzywdzonych pszczelarzy naukowiec stwierdził, że preparat imitujący zapach ludzkiego potu, ze względu na znaczną zawartość soli, może być atrakcyjny dla pszczoły miodnej i powoduje, że w czasie oblotu owady podążają do jego źródła. Kiedy osiągną źródło zapachu, czyli szmatki na palikach nasączone specyfikiem, wysokie stężenie jego składników w powietrzu powoduje zaburzenia orientacji u pszczół, które nie mogą trafić z powrotem do ula. To skutkuje znacznymi, niekiedy 100-procentowymi stratami w pasiekach.

W związku z tą opinią zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk, wydał zalecenie w którym prosi aby, okoliczni rolnicy nie stosowali Hukinolu w ochronie upraw położonych w odległości nie mniejszej niż 3 kilometry od najbliższej pasieki. – Nasze pismo ma charakter zalecenia - prośby, gdyż jako gmina nie mamy narzędzi, aby zakazać stosowania tego środka – mówi T. Szewczyk. - Nie mamy też mocy, aby tego, kto nie zastosuje się do niego ukarać - podkreśla.

Taka forma załatwienia sprawy nie do końca satysfakcjonuje pszczelarzy. – Uważamy, że ten środek powinien być wycofany z obrotu handlowego w całym kraju – mówi prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy Ziemi Jeleniogórskiej Patryk Waloszczyk. - Zwłaszcza, że wedle mojej wiedzy, w przeszłości tak się już stało w przypadku specyfiku o takim samym składzie, ale o innej nazwie handlowej. Zamierzamy nadać dalszy ciąg tej sprawie poprzez organy Związku Pszczelarskiego oraz Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group