Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 5390
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ginące rzemiosła na Eurokommunale 2011

Wtorek, 27 września 2011, 7:48
Aktualizacja: 7:49
Autor: Agrafka
REGION: Ginące rzemiosła na Eurokommunale 2011
Fot. Organizator
Przedstawiciele Karpacza wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu miast partnerskich EUROKOMMUNALE 2011, które odbywało się w dwóch miastach czeskich Okrouhla oraz Skalice u Ceskiej Lipy. Tym razem idea przewodnia brzmiała „Tradycyjne rękodzieło – wcześniej i dziś”.

Ideą przewodnią spotkania było hasło: „Tradycyjne rękodzieło – wcześniej i dziś”. W ramach spotkania gospodarze przygotowali bardzo bogaty program prezentujący historię zarówno rzemiosł czeskich związanych z szeroko rozumianą obróbką szkła, jak również historię Czech. W tym celu zorganizowane zostały wycieczki do hut szkła oraz zabytków regionu.

- Od 2005 r. istnieje współpraca Polski, Niemiec, Czech i Włoch, w ramach której co roku w innym mieście partnerskim spotykają się jej przedstawiciele. W ubiegłym roku takie spotkanie odbywało się w Karpaczu. Tym razem temat przewodni dotyczył ginących zawodów rzemieślniczych, Czesi więc zaprezentowali wyroby szklane, a także pokazywali sztukę grawerowania w szkle, czy też tworzenia witraży. Ważne jest, że podczas takich spotkań pozyskujemy nowych partnerów, z którymi korzystamy z funduszy programów „Polska-Czechy”, czy też „Polska-Saksonia”. Do tej pory udało się zrealizować już 8 projektów – powiedział Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Poprzez spotkanie osiągnięte zostały cele idei jaką jest EUROKOMMUNALE, tj. współpraca międzynarodowa, zacieśnianie więzi społecznych, wymiana doświadczeń w obszarze społeczno-gospodarczym, niwelowanie różnic rozwojowych oraz przełamywanie stereotypów narodowościowych.

Bardzo ciekawym punktem spotkania był pokaz tańczących fontann przy dźwiękach muzyki i podświetlonych barwnym światłem, zrobionych z kilkudziesięciu wozów strażackich i przez 250 strażaków, którzy zajmowali się animacją strumieni płynącej wody.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group