• Niedziela, 8 grudnia 2019
  • Godz. 17:40
  • Imieniny: Marii, Wirgiliusza, Makarego, Światozara
  • Czytających: 7165
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Gdyby wybuchł realny pożar, uczniowie by spłonęli

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 15 czerwca 2011, 8:23
Aktualizacja: 8:27
Autor: Angela
Fot. Grzegorz Rybarczyk
Wczoraj jeleniogórscy strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach ewakuacji uczniów i załogi Gimnazjum nr 1 na wypadek zagrożenia pożarowego. Okazało się, że gdyby doszło do realnego pożaru, a na piętrach byliby uwiezieni przez ogień ludzie, strażacy nie mogliby im odpowiednio szybko pomóc. Ulica, przy której znajduje się droga ewakuacyjna była zastawiona przez zaparkowane auta.

Jak mówi Jolanta Piasecka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze, takie ćwiczenia strażaków były prowadzone co roku. Problem wjazdu na teren szkoły pojawił się jednak po raz pierwszy. Przyczyną jest zmiana organizacji ruchu i przeznaczenie jednej strony ul. Armii Krajowej na parkingi. To właśnie przez zaparkowane na ulicy samochody strażacy mieli problem z wjazdem na teren szkoły.

- Zaparkowane samochody na ulicy Armii Krajowej blokowały wjazd i ograniczały możliwości manewru przy wąskiej bramie szkoły. Po kilkunastu minutach manewrowania tyłem wjechały dwa samochody: gaśniczy i z pojazd z podnośnikiem. Na teren szkoły nie dostał się natomiast samochód z drabiną, którego zadaniem jest m.in. ewakuacja uczniów i pracowników szkoły uwięzionych na wyższych piętrach budynku. Gdyby pożar pojawił się w budynku naprawdę, mogłoby dojść do tragedii – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Dyrekcja szkoły twierdzi, że już wcześniej zgłaszała problem do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z prośbą o wyłącznie odcinka ul. Armii Krajowej z parkowania i ustawienie w tym miejscu zakazu pozostawiania aut. Obecnie cała jedna strona ulicy została bowiem przeznaczona pod płatny parking.

- Ponownie wystąpimy do MZDiM z wnioskiem o ustawieniu zakazu parkowania na odcinku drogi, przy którym jest wjazd na teren szkoły. Myślę, że na początek to wystarczy. W dalszej perspektywie przydałoby się też poszerzenie bramy wjazdowej – mówi Jolanta Piasecka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze.

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~xyz 15-06-2011 8:51
Wielka szkoda, że Straż Miejska nie robi ze źle zaparkowanymi samochodami porządku jak we Wrocławiu. Tam to szybko usuwają źle zaparkowane samochody. Nasza Straż Miejska powinna od razu wzywać lawetę i żadnej taryfy ulgowej wobec kierowców. Niedługo będzie tak, że jak będzie możliwość wjechania samochodem do domu to z tego prawa będą korzystali wszyscy. Ale jak zawsze większość kierowców ma gdzieś znaki zakazu parkowania, bo przecież stanie się wielka tragedia, jeśli będą musieli przejść mały kawałek. Polska rzeczywistość...
~no no 15-06-2011 8:56
Ciekawe kiedy ktoś zrobi takie ćwiczenia w JCK na Bankowej i co z tego wyniknie.
~Ula 15-06-2011 9:04
W moim miejscu pracy jak robili ćwiczenia pożaru to wszyscy pracownicy byli uprzedzeni dzień wcześniej. Co, gdzie, o której, jak uciekać itp. :) Alarm wypadł rewelacyjnie, wszyscy uratowani :) Jednak gdyby to się stało niespodziewanie naprawdę to by była tragedia, bo na co dzień drzwi i schody ewakuacyjne są zamknięte (na ćwiczenia otworzone), wszyscy by się pchali na schody główne, a tam by było tłoczno... Po co takie ćwiczenia, na które wszyscy są przygotowani? Bez sensu są całkowicie i nie oceniają prawdziwego przygotowania przeciwpożarowego.
~do ula 15-06-2011 9:35
Wlasnie po to te cwiczenie zeby ludziska wiedzieli gdzie sie pchac a gdzie nie.
~ 15-06-2011 9:53
A co tam życie uczniów, ważniejsza jest kasiora z parkingu.
~pod latarnią 15-06-2011 9:56
Kto wreszcie zrobi porządek z parkującymi prawie w obrębie skrzyżowania i przejścia dla pieszych przy ul. Boh.Getta z Armii Krajowej, poza miejscami parkingowymi? Toż to pod samym bokiem, ba - budynkiem, służb porządkowych !!! A może to właśni oni sami ustanowili tam sobie własny "parking? Parkujące często prawie na przejściu auta skutecznie zasłaniają widok na chodnik przy wejściu na to przejście, a ponadto przecież wszystkich obowiązują przepisy dot. parkowania w rejon ie skrzyżowań i przejść ! A może nie wszystkich???
ebee 15-06-2011 11:24
XYZ. Trudno karać kierowców za to, że parkują legalnie w miejscach do tego przeznaczonych. Ciała dał MZDiM , który ma mizerne pojęcie o tym, czym zawiaduje. Niezsynchronizowana sygnalizacja świetlna, idiotyczne ograniczenia prędkości, no i ten przykład wyjątkowego braku wyobraźni , czyli wyznaczenie parkingu na drodze dojazdowej do szkoły. Znając zycie, żaden urzędnik za ten kardynalny błąd nie odpowie. Tym bardziej należy podkreślić profesjonalizm i odpowiedzialność strażaków i dyrektora placówki. Pozdrawiam, EBEE
~ddd 15-06-2011 12:04
To nie wina kierowców jak sugeruje artykuł .Na Armii Krajowej jest legalny parking za , który miasto pobiera haracz.Trochę więcej rzetelności, a nie szukanie taniej sensacji.Niedługo kierowcy będą także winni za rozpętanie II wojny światowej
~S-P 15-06-2011 13:47
Jednak się przekonałem - nie zapisuję dziecka do tej szkoły !!!!!
~strażak 15-06-2011 15:13
Do S-P to błąd ,że tam nie zapiszesz, bo właśnie tam Twoje dziecko będzie bezpieczne. Po to się robi próbne ewakuacje żeby wyeliminować wszystkie zagrożeniai i słabe punkty, sprawdź ,czy inne szkoły znają słabe punkty ewakuacji na wypadek np. pożaru. Brawo da dyrekcji placówki.
~za 15-06-2011 16:00
rozpętanie II wojny jest odpowiedzialny Grzegorz Brzęczyszczykiewicz :-)
~proszący 15-06-2011 16:56
Proponuję żeby w końcu SM wzięła się do roboty i zaczęła zauważać nieprawidłowo parkujących na nowo utworzonych miejscach parkingowych. Codziennie pojawia się nowy cwaniaczek parkujący poza znakiem przy zbiegu ulic Okrzei i Klonowica - ciężko wyjechać . . . a w tym czasie pracownicy SM przejeżdżają obok i nie widzą . . . może kontrola wzroku ? ! ?
~eeej 15-06-2011 20:27
Naprzeciwko policji parking zaczyna sie niemalże od skrzyżowania (sic!)
~G. 15-06-2011 21:24
Pamiętam, żę kiedy chodizłam do Jedynki, zapaliło się coś w szatni. Był dym. Przy okazji okazało się, że klucze do drzwi ewakuacyjnych ma portier, który jest w innej części szkoły, a moja klasa nie miałaby jak wyjść, gdyby stało się coś poważniejszego. Więc tutaj mamy nie tylko problem dojazdu dla Straży, ale też bezmyślności dyrekcji, która nakazuje zamykać drzwi ewakuacyjne...
~sarna 16-06-2011 4:24
Do G a wyobrażasz sobie szkołę pootwieraną z każdej strony?? ciekawe w której szkole masz pootwierane każde drzwi ??
~absolwent 16-06-2011 17:15
hahahhahahahaha fajnie że chyba takie zajęcia prowadzone są co roku ; > chodziłem 3 lata do tej szkoły i ani razu nie mieliśmy ćwiczeń ze strażakami. Tylko raz przyjechali pokazać wozy strażackie ;d żęnada
~pio 16-06-2011 22:21
moja podstawowka, z przed 20stu lat, pozdrawiam moich wychowawcow, dobrą robote zrobiliscie z moją głową, owego czasu,hehe, pozdrawiam
~Inna 20-06-2011 22:44
-pio chyba nie tylko ty im wdzięczny jesteś, wszak w tej szkole uczyli przeważnie nauczyciele z tytułem mgr ,co w tamtych latach nie było wymagane od belfrów,,,,myslę ,ze także wyniki nauczania byłysatysfakcjonujące dla obu stron z uwagi na wymagania stawiane uczniom
~gość 111111 5-07-2011 22:39
O! Pani Piasecka nic nie wskórała? Coś nowego! Taka szkoła bezpieczna jak wejście amatora na Kilimandżaro! Ludzie! Włączcie myślenie - szkoła jedzie na opinii i tylko na niej jej zależy, a dzieciaki są traktowane przedmiotowo i nikt tak naprawdę nie ma ich dobra na myśli! Jak się nie uczą to wypad to innej placówki, bo zaniżają średnią! Koszmar! Zabrałam stamtąd dziecko i nie żałuję! Jest w niesprawiedliwie ocenianej przez ludzi "dwójce" i ma się super! Takiej kadry i atmosfery można tej szkole tylko pozazdrościć. Tam patrzą na ucznia widząc w nim dziecko i to mają na uwadze! BRAWO dla G-2!!!!!!!
~uczennica 1 6-07-2011 8:02
do "Gość" jeżeli ma Pani zamiar obsmarowywać Panią Piasecką to może niech Pani nie pisze nic. Uważa Pani, że szkole zależy jedynie na dobrej opinii ? - jest Pani w błędzie. Wiadomo, że w jakiejś części ważne jest aby szkoła się promowała. Mam koleżankę której nauka nie szła, mimo wszystko chodziła do jedynki. Nie zdała.. Czy Pani Dyrektor " zrobiła jej wypad do innej placówki?" .. NIE . Bo zależy jej na uczniach i wierzy w obiecaną poprawę. Co do G-2.. widocznie Pani dziecko poszło do szkoły (mam tu na myśli gim.1) w której wymagania były za duże. Nie każdy sobie z tym radzi i to jest zrozumiałe. G-2 ma nieco mniejsze wymagania i może o to tak naprawdę chodzi. W 1 nauczyciele są wymagający, jednakże jest niesamowita atmosfera i można się z nimi dogadać. szkoła mimo plotek jest wspaniała !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group