Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11423
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Radom: Gaudium Ludentem laureatem konkursu Mikołajów

Piątek, 28 listopada 2014, 8:05
Aktualizacja: 8:11
Autor: Org
Jelenia Góra/Radom: Gaudium Ludentem laureatem konkursu Mikołajów
Fot. Archiwum Zespołu
Zespół Muzyki Dawnej „Gaudium Ludentem” z Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze zdobył Nagrodę Specjalną im. Waldemara Różyckiego za najlepsze wykonanie utworu Mikołaja z Radomia. Sukces został wyśpiewany podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Mikołajów, zorganizowanego w minioną sobotę w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej w Radomiu. Zespół prowadzony przez Sylwię Raban otrzymał także „Srebrny Dyplom”.

Ponieważ celem konkursu było propagowanie polskiej muzyki dawnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości: Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja z Chrzanowa, Mikołaja Gomółki oraz Mikołaja Zieleńskiego, każdy z zespołów przygotował jedną kompozycję któregoś z Mikołajów.

Podczas przesłuchań, które odbywały się w sali koncertowej Urzędu Miejskiego, jury wnikliwie wsłuchiwało się w utwory prezentowane przez dziewięć zespołów muzyki dawnej z: Białegostoku, Lublina, Poniatowej, Krakowa, Ostrzeszowa, Jeleniej Góry i Poznania. Oceniano dobór repertuaru, intonację, instrumentarium, biegłość w grze i śpiewie, zgodność historyczną wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. Po uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów laureaci przedstawili swe programy publiczności na koncercie galowym.

Dla jeleniogórskiego zespołu w obecnym składzie był to dopiero drugi udział w ogólnopolskim konkursie muzyki dawnej (pierwszy to „Schola Cantorum” w Kaliszu 2014 r) ). Grupa była najmłodsza wiekiem i stażem. Ich konkurenci natomiast to wieloletni laureaci wielu konkursów muzyki dawnej. Dlatego grupa nie kryła zaskoczenia z tak pomyślnego werdyktu i wysokiej oceny. Jak zapowiedziała Ewa Gęga – Osowska, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis, następne konkursy odbywać się będą co 2 lata, a ich termin zaplanowany będzie zawsze na 6 grudnia, kiedy to Mikołaj obchodzi imieniny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group