Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 4024
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Galeria przy ul. Kilińskiego już na 100 procent

Poniedziałek, 22 grudnia 2008, 12:02
Aktualizacja: Wtorek, 23 grudnia 2008, 8:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Galeria przy ul. Kilińskiego już na 100 procent
Fot. TEJO
Wątpliwości co do wybudowania oczekiwanego centrum handlowego w śródmieściu Jeleniej Góry ucina sam inwestor. – Budowa ruszy w przyszłym roku – czytamy w oficjalnym piśmie od spółki Parkridge. Będzie trwała 18 miesięcy. W obiekcie znajdzie pracę 500 osób.

Focus Mall w Jeleniej Górze będzie najnowszą inwestycją realizowaną przez firmę Parkridge Retail Poland – poinformował Paweł Krawiec, specjalista PR spółki. – Jej budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Aktualnie deweloper prowadzi działania mające przygotować działkę do rozpoczęcia prac związanych z realizacją inwestycji.

Paweł Krawiec podkreśla, że nieruchomość, na której Parkridge planuje wybudować swoją najnowszą galerię rozrywkowo-handlową, jest terenem trudnym techniczne i obciążonym zobowiązaniami poprzednich właścicieli działki. – Od roku 2006, kiedy Parkridge nabył prawo do wieczystego użytkowania gruntu, trwają prace projektowe, na bieżąco konsultowane z władzami miasta i konserwatorem zabytków. Ponadto deweloper podjął się uregulowania ciążących na nieruchomości zobowiązaniach – czytamy w piśmie.

– Przedmiotowa nieruchomość obciążona była przez miasto wynoszącą około 1,5 miliona złotych karą, które to zobowiązanie zdecydowaliśmy się przyjąć na siebie – mówi Magdalena Książek, Dyrektor Zarządzająca w Parkridge Retail Poland. – W drodze rozmów z władzami miasta podpisaliśmy protokół uzgodnieniowy, na mocy którego, w ramach realizacji ciążącego świadczenia, Parkridge zmodernizuje całą infrastrukturę w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Kolejne elementy modernizacji znajdują się wciąż w fazie projektowej, a koszt przedsięwzięcia będzie prawdopodobnie ponad 2 razy większy od pierwotnie zakładanego – czyli ponad 3 mln złotych.

Spółka podejmuje się, między innymi, realizacji włączenia ulicy Kilińskiego do Osiedla Robotniczego, budowy mostku nad Młynówką, rozbiórki zrujnowanych budynków komunalnych, zmodernizowania nawierzchni ul. Kilińskiego oraz Kamiennych Schodków. Unowocześniony zostanie także parking w okolicy siedziby Filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

– Na wielu odcinkach prace są już zaawansowane. Pewne przesunięcia czasowe powstały z powodu braku ważnego planu zagospodarowania przestrzennego oraz spowodowane zostały trudnościami technicznymi i uzgodnieniowymi - tłumaczy Jacek Schumacher, dyrektor ds. planowania i projektowania w Parkridge. Pracownicy napotykają na trudne warunki gruntowe i duże różnice wysokości, które wymuszają zastosowanie skomplikowanych i drogich rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak np. konieczność wybudowania podziemnego parkingu czy też ścianek szczelinowych. – Do tego dochodzi konieczność wykonania bardzo długich przyłączy. Ponadto sąsiedztwo zabytkowych budynków wymagać będzie stałego ich monitorowania w czasie trwania budowy – wylicza Jacek Schumacher.

W swojej misji firma Parkridge ma wpisaną rewitalizację zarówno samych obiektów budowlanych, jak i całych obszarów miejskich. Realizowane inwestycje mają za zadanie przyczynić się do przywrócenia do centrów miast życia kulturalnego, rozrywkowego i handlowego.

– W miastach, w których powstają nasze galerie, nigdy nie poprzestajemy wyłącznie na działaniach budowlanych, technicznych związanych z realizacją projektu i tzw. umowy offsetowej. Zawsze natomiast staramy się zaraz po otwarciu galerii identyfikować z lokalną społecznością, być otwarci na sprawy i potrzeby miasta – mówi Agnieszka Drucis, Dyrektor Marketingu i PR w Parkridge.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że miasto może na ich inwestycji skorzystać. Pracę znajdzie w Focus Mallu około 500 osób, oferta handlowa wzbogaci się o marki niewidziane w Jeleniej Górze, a magistrat będzie miał wyższe wpływy z podatków od nieruchomości oraz wyższe wpływy z podatków dochodowych.

Focus Mall w Jeleniej Górze będzie zbudowanym od podstaw, stylistycznie nawiązującym do zabytkowej zabudowy śródmieścia, ale niepozbawionym nowoczesnych, stylowych akcentów obiektem. Przestrzenna bryła galerii, będąca wyrafinowanym połączeniem kamienia, metalu i szkła została zaprojektowana w taki sposób, aby do wnętrza centrum zapewnić jak największy dostęp światła dziennego. Autorem projektu architektonicznego jest studio MOFO Architekci, z którym Parkridge współpracował przy realizacji galerii w Bydgoszczy oraz któremu powierzył również zaprojektowanie centrów w Gliwicach i Piotrkowie Trybunalskim.

W liczącej ponad 48 000m2 powierzchni użytkowej galerii otwartych zostanie około 88 sklepów różnych branż (odzieżowe, obuwnicze, sportowe, wyposażenia wnętrz, RTV/ AGD, itp.), restauracje, kawiarnie i kino, zaś na podziemnym parkingu przygotowanych zostanie blisko 300 miejsc postojowych.

Budowa galerii w Jeleniej Górze rozpocznie się w przyszłym roku. Aktualnie Parkridge Retail Poland wybrał już Project Managera inwestycji. Została nim firma Tebodin SAP-Project, która będzie odpowiedzialna za zarządzanie budową i kosztami, przygotowanie terminarza, zamówienia oraz koordynację najemców.
Przewidywany czas realizacji galerii to około 18 miesięcy, a jej koszt szacowany jest na około 40 mln Euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group