Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3902
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gala Karkonoskiej Nagrody Literackiej

Poniedziałek, 2 grudnia 2019, 6:03
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 15:04
Autor: WAC
Jelenia Góra: Gala Karkonoskiej Nagrody Literackiej
Fot. WAC
Aula Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej była miejscem, gdzie wczoraj (1.12) odbyła się gala wręczenia Karkonoskiej Nagrody Literackiej. Jej celem jest uhonorowanie twórców i działaczy kultury z Polski i z  Niemiec, którzy w sposób szczególny  przyczyniają się do wzbogacania życia literackiego regionu.

Wczorajsze wydarzenie zorganizowały Stowarzyszenie Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej we współpracy z Karkonoską Państwową Szkołą Wyższą. Gala została objęta Honorowym Patronatem przez Cezarego Przybylskiego - marszałka województwa dolnośląskiego i Michaela Kretschmera - premiera Wolnego Kraju Związkowego Saksonii. Gośćmi, poza przedstawicielami obu samorządów wojewódzkich, byli: senator Krzysztof Mróz, posłanka Zofia Czernow, wicestarosta jeleniogórski Jarosław Kotliński, samorządowcy różnych szczebli, przedstawiciele klubów literackich i instytucji kultury. Muzycznie spotkanie ubarwiły występy skrzypaczki Ewy Antosik oraz chóru ekumenicznego Parafii Wang.

Wyboru laureata, pierwszej edycji Karkonoskiej Nagrody Literackiej dokonała kapituła znawców literatury i kultury Dolnego Śląska po przewodnictwem prof. Józefa Zapruckiego. Gremium to postanowiło uhonorować tym laurem reportażystę Filipa Springera, który spopularyzował tragiczną historię Miedzianki. Nagroda Specjalna trafiła do tłumaczki Lisy Palmes, która przełożyła na język niemiecki debiut literacki F. Springera pt. „Miedzianka – historia znikania”.

Filip Springer dziękując za nagrodę podkreślał szczególną rolę, jaką w jego życiu odgrywa Dolny Śląsk.

Wielokrotnie podkreślam przy różnych okazjach, że uważam go za najatrakcyjniejszy region w Polsce - mówi F. Springer. - To tu powstała książka, która zmieniła moje życie, dzięki której mogę teraz robić to o czym jeszcze nawet nie marzyłem dziesięć lat temu. Mam dług wobec Miedzianki. Staram się go spłacać organizując w tym miejscu Festiwale Reportażu. Już teraz zapraszam na kolejną edycję w przyszłym roku.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
1
10%
Smuci
0
0%
Złości
2
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1393
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group