Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5937
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gafa Prawa i Sprawiedliwości

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 7 czerwca 2007, 6:40
Autor: DOB
Fot. Archiwum
Radni PiS chcieli opóźnić nadanie nazw ulic na terenie byłej szkoły radiotechnicznej.

Ością w gardle przedstawicieli ugrupowania w radzie stanęła postać pułkownika Wacława Kazimierskiego, dawny komendant nieistniejącej już Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechcznicznej.

– Chcemy wiedzieć więcej o płk. Wacławie Kazimierskim, który ma być patronem jednej z ulic – argumentowali radni PiS. – To straszny nietakt, to człowiek czysty jak łza – komentują byli żołnierze.

– Pułkownik Kazimierski został komendantem Oficerskiej Szkoły Radiotechnnicznej w 1954 roku, a więc w czasach stalinizmu – powiedział radny Ireneusz Łojek. – Chcielibyśmy otrzymać więcej informacji o jego przeszłości.

Podkreślali, że nie są przeciwni propozycji nazwania ulic, jednak za pośrednictwem senatora PiS Rafała Ślusarza, wystąpili do MON o dodatkowe informacje na temat płk. Kazimierskiego i czekają na odpowiedź.

Radnych nie przekonała notka biograficzna o patronie, odczytana na sesji. Nie miał dla nich znaczenia też fakt, że płk. Kazimierski był lustrowany w IPN i historycy instytutu nie mieli uwag do jego przeszłości.

Propozycja PiS-u wywołała burzę wśród pozostałych radnych z różnych opcji. – Podwójnej lustracji nie potrzebujemy – mówił Zbigniew Sawicki z PO.
– Dlaczego Jelenia Góra ma bronić się przed swoją przeszłością. Przed tym, że byli tutaj żołnierze – mówił Miłosz Sajnog ze Wspólnego Miasta. – Takie sprawy powinny być poza podziałami politycznymi w radzie a uchwała powinna przejść jednogłośnie.
– Są sprawy, które wymagają szacunku i elegancji – dodał Cezary Wiklik z Lewicy i Demokratów.

– Miałem przyjemność być jego podopiecznym – mówi Janusz Górecki, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar”, które zaproponowało nazwy ulic w obrębie byłej jednostki.
– W 1954 roku należał do wojskowej awangardy. Tacy ludzie nie byli lubiani przez władze, ale on podjął się komendantury. To było wielkie wyzwanie. Ten człowiek jest czysty jak łza, to bohater.

Stowarzyszenie Radar o nazwanie ulic zabiega od 4 lat. Jednak do 2005 roku nie było to w kompetencji rady miejskiej. Rozmowy podjęto w 2006 roku z radą poprzedniej kadencji, ale sprawa nadania nazw opóźniła się do tej pory.

Dlaczego „Radarowi” zależy na tym tak bardzo? – W Polsce zlikwidowano 72 garnizony. W niektórych miastach nikt już nie pamięta, że było tam wojsko – mówi Janusz Górecki. – U nas przez ponad 50 lat stacjonowało łącznie 96 tysięcy żołnierzy. Nie można o nich zapomnieć.

Uchwałę o nazwie ulic rada przyjęła zdecydowaną większością głosów. Za byli radni wszystkich ugrupowań oprócz Prawa i Sprawiedliwości, które wstrzymało się od głosu. Pamięć pułkownika Wacława Kazimierskiego została uhonorowana. Tylko niesmak pozostał.

<b> Nowy patron ulicy </b>
Pułkownik Wacław Kazimierski może poszczycić się dobrą przeszłością. Uczestniczył m.in. w bitwie pod Lenino. Komendantem szkoły radiotechnicznej był od 1954 do 1972 roku. Szkoła mieściła się początkowo pod Warszawą, ale w 1955 roku została przeniesiona do Jeleniej Góry, w miejsce byłej Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 2. Dbał nie tylko o jednostkę, wpisał się także trwale w historię Jeleniej Góry.
Był twórcą klubu sportowego &#8222;Polonia&#8221;, pomagał w budowie stadiony przy ul. Grunwaldzkiej. To m.in. z jego inicjatywy powstała także szkoła muzyczna II stopnia. Początkowo uczyli się w niej tylko żołnierze, później była placówką otwartą dla wszystkich. Był też inicjatorem budowy szkoły przy ul. Grunwaldzkiej (obecne Gimnazjum nr 3).

<b> Nazw już używają </b>
&#8211; Nazwy ulic w obrębie byłego CSR już funkcjonują w świadomości jeleniogórzan &#8211; mówi Janusz Górecki. W ubiegłym roku wydawnictwo &#8222;Plan&#8221; wydało mapę, na której były już zaznaczone ulice Kadetów, Elewów, Radarowa i płk. Kazimierskiego. Jeden z przewoźników w swoich reklamach podając adres używa nazwy ulicy, która formalnie jeszcze nie obowiązuje.
Jak to możliwe? Nazwy nadano już w 2002 roku, w 50 rocznicę powstania szkoły radiotechnicznej. Było to jedynie oznakowanie wewnętrzne, bo wówczas był to obiekt wojskowy. Po otwarciu go dla ludności cywilnej, nazwy formalnie przestały funkcjonować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~opozycja pozaparlamentarna 7-06-2007 8:15
Wkrótce radni PiS będą mogli zaliczyć jeszcze większą wpadkę z racji lustrowania ich kolegi Wojciecha Leszczyka przez Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze. Już w kuluarach tej kanapy wstydzą sie ponoć, że zataił prawdziwe dochody w swoim oświadczeniu majatkowym. Postępowanie w tej sprawie trwa po doniesieniu byłego członka PiS, którego wykolegowali z pierwszego miejsca...
~niepolityczka 7-06-2007 8:21
Ilu ludzi w Jeleniej Górze wie kto to był płk.Kazimierski?Ale do nazwy można się przyzwyczaić,jednak wolę ul.Kadetów.
~tak właśnie 7-06-2007 9:39
Ja proponuję przyjrzeć się baczniej przeszłości pana Łojka. Ma ok. 40 lat więc urodził się w latach 60–tych, a to przecież czasy głębokiej komuny! Oj panie Łojek – wstydź się pan – taki pan prawy a sam żył w komunie – WSTYD!
~heh 7-06-2007 9:41
pis to głupki
~ManTo 7-06-2007 9:44
do niepolityczna – uuuu... kadetow tez moze sie okazac grzaskie – wszak fala i te sprawy... i pan Nowak z Samooobrony sie jeszcze czepi... a juz na serio to smieszne so te PiSowe ludki, zakompleksione i malutkie i tylko takie 'akcje' sprawiaja ze sami moga sie dowartosciowac.
~Aaron Palkin 7-06-2007 9:51
Nie powinno nazywac ulic nazwiskami ludzi szerzej nieznanymi. Czasy tez się zmieniają i wraz z tym patroni ulic lądują w koszu. Ulice Kadetów, Elewów, Radarowa są neutralne i nikt nie będzie takich nazw likwidował. Chyba o wiele przyjmniej mieszkać na ulicy np: debowej, niz na ulicy jakiegoś wojskowego czy ulicy kolejnej rocznicy jakiegoś tam wydarzenia.
~obserwator 7-06-2007 10:17
A tak poza tym, czym sie jeszcze radni PiSiu zajmują? Był już taki radny Józef R. co zajmował się przez cztery lata korektą uchwał pod wzgledem stylistycznym. W tych wyborach przepadł z kretesem. Jeśli radni PiSiu nie widzą problemów mieszkańców i nie będą zajmować się swoim credo, czyli leczeniem patologii władzy, to skończą szybciej niż myślą. Niech się zgłoszą po katalog spraw do załatwienia do Oliwera...
~pismak 7-06-2007 10:26
Ten radny na zdjęciu to ma bardzo wyćwiczony przechył. Na pewno za kołnierz nie wylewa. Czy może ktoś wie kto to taki?
~who is who? 7-06-2007 12:01
przypadkowi radni
~SLDowiedz 7-06-2007 12:16
NIECH PZPROWCY I PÓZNIEJ SLDOWCY MILE WSPONNAJA SWOJEGO KOMENDANTA PRZEZ WIEKI. WOLĘ NAZWĘ KOCIE ŁBY LUB ULICA DZIURAWA ,KRAWĘŻNIKOWA CZY ASFALTOWA.DODATKOWO WINNA,KASYNOWA,CNOTLIWA,GRZESZNA,PIŻMAKOWA ITD ETC.
~wiadomo 7-06-2007 12:25
ze Wilk bo za darmo dawali napoje
~;–) 7-06-2007 12:27
tez mnie profesjonalizm tego ruchu na zdjeciu zaciekawil, nie jestem pewien ale wyglada mi na pana Lojka wlasnie. A do tych ktorzy nie wiedza czym jeszcze sie radni PiS zajmuja to przypomne, ze np. oni wlasnie sa glownymi orendownikami zakupu elektronicznego systemu liczenia glosow (tym co nie wiedza chodzi o maszyne by policzyc glosy 40 radnych). No a pan Lojek osobiscie jest chyba mocno zajety przygotowaniami do objecia posady w Granicie, wszak pierwszy konkurs nie wypalil, ale 'cud' sprawil ze zostal uniewazniony to trza sie dobrze przygotowac!
~z Onet.pl 7-06-2007 13:13
Abp Michalik: PiS nie zdało egzaminu mo...lnego Abp Józef Michalik TVN24 Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik, który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Przemyślu w homilii sporo miejsca poświęcił arcybiskup rodzinie, która – jego zdaniem – jest dziś zagrożona. – Trzeba na nowo przemyśleć wartość rodziny stałej – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
~aite 7-06-2007 13:19
z tym przechyłem stawiam na Mroza;–) sama mieszkałam jakiś czas przy działce nr.... i z utęsknieniem czekałam na przydział jakiejś nazwy ulicy i to jakiejkolwiek, po to by moc podawać swoj adres. PISowcy to chyba powinni już odwiedzić jakiegoś lekarza
~BYłY ORMOWIEC 7-06-2007 14:17
A placówka ORMO na terenie byłej szkoły,to też CHLUBA.Tak jedną ULICZKA CO........
~rozbawiony 7-06-2007 14:40
Brawo Jelonka! Najlepszy portal jeleniogórski. Nie potrzeba póki co kupować żadnych gazet...
~Urzędnik 7-06-2007 18:40
Ludzie!Zostawcie Leszcza w spokoju – toż on prowadzi najlepiej od kilkunastu lat Komisję Oświaty Rady Miejskiej.Nie wolno dopus...ć, by tak wybitne jednostki były w jakikolwiek sposób posponowane!!!
~Fotograf 7-06-2007 18:44
Nie wolno publikować takich zdjęć.W takich momentach jestem za cenzurą.Przecież to zdjęcie jeszcze bardziej kompromituje ulubieńca Rady, tj.Krzysia Mroza.
~Kadet 7-06-2007 20:06
Wara wszystkim krytykantom od płk. Kazimierskiego. Byłem jego podwładnym w latach 1970–1072. Wspaniała postać, faktycznie człowiek niezwykle zasłużony dla naszego miasta. Aktualni krytykanci wówczas gdy Pan Komendant pracował dla rozwoju Jeleniej Góry to w pory robili a teraz gdy odwaga jest łatwa to gadają głupoty.
~greg 7-06-2007 21:43
Nie rozumiem nad czym tu pomstować – PIS chciał poznać bliżej przeszłość pułkownika, i ma do tego prawo. Gdzie tu gafa ? Następnie nie głosował na "NIE", ale wstrzymał się od głosu – mniej zjadliwości i polityki panowie redaktorzy.
~zzzzzzz 7-06-2007 22:15
Nazwac imieniem Ryszarda Wacha . Chlop czysty jak lza .
~Nic dodać nic ująć. 8-06-2007 8:36
Dziwni ludzie w tym PiS–ie. PRL ich wykształcił. Gdyby nie PRL pewnie niejeden pasał by krowy w jakimś majątku za Bugiem u księcia Radziwiłła lub innego Branickego. Wtedy z okazji święta każdy pracownik dostawał od jaśnie pana butelkę wódki, pęto kiełbasy i obowiązkowo musiał za to cmoknąć w rękę swego pana. Tak, tak było i to na pewno pamiętają dziadkowie Łojka. Pamiętaj o tym płocha młodzieży, bo być może i was by to czekało, gdyby nie PRL.
~OBSERWATOR 8-06-2007 8:46
niech żyją żyją nam b0chaterski ludek ze szkoły URA URA URA
~lipowy 8-06-2007 9:22
a był kiedys taki czlowiek ktory walczył z owczesnymi decydentami o upamiętnienie jeleniogorzanina od 1945 r , czlowieka nieskazitelnego charakteru , prawdziwego wiernego przsięgi sokratesa lekarza dr. Rolskiego. Pan B. chciał uchonorować postac każdemu znaną z racji ratowania wielu istnien jeleniogórzan , i nie umniejszając zaslug Pana Kazimieskiego z tego zyczenia napewno mo...lnie zasługującego na nazwanie ulicy jego imieniem nic nie wyszlo . A szkoda .Może do tego wrócimy .
~JUREK 9-06-2007 22:40
Pułkownik Wacław Kazimierski zostawił kawał swojego życia i dobrej roboty w WOSR. Był wrośnięty w klimat Jeleniej Góry i nazwanie jego imieniem uliczki w miejscu, w którym wiele dokonał należy mu się. Był to bezinteresowny i bardzo porządny człowiek.Niewątpliwym " autorytetem " w ocenie postaci Pana Komendanta jest Pan Łojek, który w 1972r /wtedy pułkownika Wacława Kazimierskiego zastąpił gen.bryg.pilot Julian Paździor/bawił się w piaskownicy. '
~jelgór 10-06-2007 16:50
Tabliczki wiszą już od dawna, to się nazywa antycypować zgodę. Ale PIS ma rację, facet w 1954 zostaje komendantem szkoły, gdy inni żołnierze z wyrwanymi paznokciami czekają na karę śmierci na Rakowieckiej albo rąbią drzewo na Syberii. A ten dostaje awans. Naprawdę wstyd –co najmniej– brać Kazimierskiego, lepiej już kogoś z podziemia. W Jeleniej też niektórzy czapy dostawali, może by to zbadać i uhonorować tamtych żołnierzy, co zginęli za niepodległość w czasie, gdy inni dostawali gwiazdki i stołki?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group