Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8170
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Finał JST z Marleną Dietrich

Poniedziałek, 5 października 2020, 11:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Finał JST z Marleną Dietrich
Fot. Przemek Kaczałko
"Marlena. Ostatni koncert" to spektakl Teatru Polskiego w Warszawie, który widzowie Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych mogli obejrzeć w ostatnim dniu festiwalu. W Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze zgromadziła się świadoma publiczność, która nagrodziła artystów owacją na stojąco.

Spektakl ukazuje epizody z życia Marleny Dietrich – legendarnej aktorki i piosenkarki niemieckiej, ikony kina i estrady, której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30- tych XX wieku wraz z filmem Josepha von Sternberga „Błękitny anioł” według powieści Henrika Manna „Profesor Unratt”. Zagrała tam artystkę kabaretową Lolę i zaśpiewała jeden z największych swoich przebojów „Jestem po to, by kochać mnie”. Po sukcesie filmu została gwiazdą Hollywood i uosobieniem tajemniczej zmysłowości i seksu - zaznaczają twórcy.

Jak podkreślał Janusz Majcherek, scenariusz w dużej mierze opiera się na dokumentach i świadectwach, biografiach, monografiach, listach, wywiadach, zarówno samej Dietrich, jak i jej córki, Marii Rivy, oraz partnerów i przyjaciół: m.in. Jeana Gabina, Ericha Marii Remarquea, Kirka Douglasa, Ernesta Hemingwaya i Zbigniewa Cybulskiego, a także na wspomnieniach jej sekretarki Normy Bosquet.

Tradycją jest, że po przedstawieniu odbyło się spotkanie z artystami, które poprowadziła Urszula Liksztet. Nie brakowało pytań od publiczności, a przedstawiciele Teatru Polskiego z Warszawy nie kryli zachwytu nad jeleniogórskim teatrem.

Spacerowaliśmy po mieście, oglądaliśmy teatr i jedna z aktorek powiedziała "zbierałam szczękę z bruku". To chyba jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce, piękne miasto i cieszę się, że mogliśmy tutaj przyjechać - powiedział Janusz Majcherek, autor scenariusza, który w trakcie spotkania opowiadał m.in. o kuchni powstawania spektaklu.

Cztery dni spotkań z teatrami z Polski i Niemiec pokazały, że jeleniogórska publiczność pragnęła powrotu życia kulturalnego.

Widownia - na tyle, na ile można (połowa sali) dopisała. Jestem pod olbrzymim wrażeniem jeleniogórskiej widowni, która przyjmuje przedstawienia tak uważnie. Dzisiejsza cisza była tak wymowna, w takim skupieniu słuchali opowieści o Marlenie Dietrich, że aż ciarki miałem na plecach. To genialne przedstawienie - jestem człowiekiem, który pracuje w teatrze, wykonuje sztukę aktorską, ale ściska mi się krtań, jestem w innej przestrzeni kunsztu aktorskiego i atmosfery, która została przeniesiona na naszą salę - wyznał Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru Norwida, który dziękował widzom za cztery dni w rodzinnej atmosferze. - To pani Grażyna Barszczewska stwierdziła, że to jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce, ale takie słowa padły też w sobotę od Mariana Opanii czy Magdaleny Schejbal. Zbigniew Zamachowski przyjeżdżał do nas wiele razy, a teraz był pod wrażeniem zmiany po remoncie. To wszystko tworzy opowieść o Jeleniej Górze, o naszym teatrze. Trzeba kontynuować tego typu imprezy jak Jeleniogórskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych i wiele innych - dodał dyrektor.

Obsada:
Marlene I: Grażyna Barszczewska
Marlene II: Izabella Bukowska – Chądzyńska
Norma: Hanna Skarga
Mężczyźni: Tomasz Błasiak
Pianistka: Urszula Borkowska
Scenariusz: Janusz Majcherek
Reżyseria: Józef Opalski
Scenografia i reżyser światła: Paweł Dobrzycki
Opracowanie muzyczne: Aleksander Dębicz
Projekcje: Agata Roguska oraz Rafał Łączny
Asystent scenografa: Agata Roguska
Asystent reżysera, inspicjent: Katarzyna Bocianiak
Asystent reżysera: Anna Wachowiak.

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group