Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 5251
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Finał Forum Ekonomicznego

Piątek, 10 września 2021, 6:18
Autor: WAC
Karpacz: Finał Forum Ekonomicznego
Fot. użyczone
W Karpaczu zakończyło się wczoraj (9.09) trwające trzy dni XXX Forum Ekonomiczne.

W wydarzeniu, które z racji swojej skali oraz rangi uczestników nazywane jest polskim Davos brało udział kilka tysięcy ludzi polityki, biznesu oraz kultury. W trakcie forum dyskutowano o najważniejszych problemach współczesnej Europy, ze szczególnym uwzględnieniem rzeczywistości związanej z pandemią. Hasło tegorocznego forum brzmiało „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Odbyło się się prawie 400 wydarzeń merytorycznych, głównie paneli dyskusyjnych czy prezentacji, w których wzięło udział ponad 1600 panelistów.

W Karpaczu wręczone zostały też nagrody Forum Ekonomicznego. Najbardziej prestiżowy tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego otrzymał premier Słowenii Janez Jansa. Tytuł Firmy Roku 2020 otrzymała spółka KGHM Polska Miedź. Nagrodę prezesowi zarządu KGHM Polska Miedź Marcinowi Chludzińskiemu wręczył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który werdykt uzasadnił tym, że KGHM to firma, która od 60 lat buduje markę Polski na całym świecie. Tegoroczną Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej z rąk rektora uczelni dra hab. Piotra Wachowiaka odebrał jeden ze współzałożycieli i prezes Grupy Maspex Krzysztof Pawiński. Grupa jest właścicielem wielu marek produktów spożywczych takich, jak m.in.: napoje, makarony, przetwory, napoje herbaciane, soki, precle, krakersy. Zdaniem kapituły Krzysztof Pawiński to człowiek niezwykle zaangażowany w zadania spółki, idealny lider – umie zachęcić i zainspirować ludzi do działania, a także nie boi się wyzwań i trudnych decyzji. Nagrodę Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie otrzymały firmy: BSH, 3M i Techland. W kategorii Osobowość Roku laury odebrali: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Za organizacją pozarządową roku uznano Związek Harcerstwa Polskiego.

Wydarzeniem lokalnym ostatniego dnia forum był udział w roli panelistów burmistrzów Karpacza Radosława Jęcka i Kowar Elżbiety Zakrzewskiej w polsko – czeskim panelu dyskusyjnym poświęconym kryzysowi miast regionów górskich.

To bardzo ważne dla nas, samorządowców, jak i mieszkańców miasta, że nazwa Kowary zaistniała na tak dużym wydarzeniu, bo tej pory z miejscowości z naszego powiatu w kontekście forum mówiło się prawie wyłącznie o Karpaczu – mówi Elżbieta Zakrzewska. - Dodatkowo część uczestników forum była w Kowarach i zwiedzała nasz Park Miniatur Dolnego Śląska. Żadną reklamą jeśli chodzi o promocję miasta nie zyskaliśmy tyle co poprzez bezpośrednie rozmowy.
Podczas panelu, w którym uczestniczyłam dyskutowaliśmy o kondycji gmin górskich w obecnej rzeczywistości. Największym problemem mojego miasta jest bardzo niska dochodowość jego mieszkańców. Kowary ze swojego budżetu przeznaczają prawie 20 milionów złotych na opiekę społeczną. Jest około 300 rodzin, które żyją wyłącznie ze świadczeń wypłacanych przez miasto. Mamy też wysoki wskaźnik biedoty oraz nieco wyższy niż w powiecie wskaźnik bezrobocia. Panująca pandemia wpłynęła jeszcze na pogłębienie tych problemów - kończy E. Zakrzewska.

Twoja reakcja na artykuł?

10
45%
Cieszy
4
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
14%
Złości
5
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
539
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group