Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11529
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Europosłanka na inauguracji Uniwersytetu III Wieku

Niedziela, 13 października 2013, 8:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 października 2013, 7:30
Autor: Mea
Jelenia Góra: Europosłanka na inauguracji Uniwersytetu III Wieku
Fot. Mea
Lidia Geringer de Oedenberg, posłanka do Parlamentu Europejskiego wygłosiła wczoraj (12.10.) wykład pt. „Europejski Rok Akademicki”, podczas inauguracji nowego roku na Uniwersytecie III Wieku. Działa on już od czternastu lat przy Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej.

- Tym razem przyjęliśmy 320 studentów, ale zapisujemy jeszcze osoby na listę rezerwową, bo w ciągu roku staramy się przyjąć jeszcze ok. 50 osób. Co roku poszerzamy również naszą ofertę edukacyjną – mówiła Janina Peikert, pełnomocnik rektora KPSW do spraw Uniwersytetu III Wieku.

- Można korzystać z wykładów i seminariów z psychologii, filozofii, historii sztuki, komunikacji społecznej oraz warsztatów literackich, zajęć językowych z niemieckiego i angielskiego. Ponadto mamy malarnię, pracownię grafiki, chór, kabaret, sekcję fotograficzną oraz szeroki blok zajęć usprawniających fizycznie m.in. jogę oraz basen, a w tym roku doszły tańce. Uczestniczymy też zawsze w Senioraliach – dodała.

Na zajęcia można zapisywać się w sekretariacie uniwersytetu, który znajduje się na terenie KPSW w budynku nr 12, pokój nr 5, w środy od godz. 11.00 do godz. 14.00. Trzeba być emerytem lub rencistą lub ukończyć 50 lat.

Studenci chwalą zajęcia i atmosferę panującą na uczelni. – Uczę się tu już piąty rok, skusiłam się, bo na emeryturze ma się więcej czasu i można poszerzać jeszcze swoją wiedzę i zainteresowania. Zapisałam się na zajęcia z filozofii, psychologii, robótek ręcznych, gimnastyki integracyjnej oraz na akademię filmową – opowiadała Halina Wróblewska z Jeleniej Góry.

Mimo że panów jest mniej, to dumnie wspierają panie w różnych przedsięwzięciach. – Najpierw żona zaczęła chodzić na uniwersytet, więc i ja się zapisałem. Chodziłem na basen, zacząłem śpiewać w chórze, a obecnie występuję w kabarecie Bella Mafia. Rajcują mnie występy sceniczne, np. w piątek byliśmy z naszymi skeczami w Jaworze, gdzie śpiewaliśmy emerytom na pięknej scenie teatralnej w Ratuszu. Mamy też wycieczki i wyjścia do teatru. Wkrótce pojedziemy do Wrocławia na operę „Poławiacze pereł” w Hali Stulecia – mówił Jan Smolira z Jeleniej Góry.

Wykład inauguracyjny wygłosiła europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, które wspiera polskie Uniwersytety III Wieku, a z jeleniogórskim współpracuje od pięciu lat. Szczególnie aktywni słuchacze wyjeżdżają dzięki temu na wycieczki do Brukseli.

- Rok 2013 został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywatelskim przez Parlament Europejski, gdyż właśnie mija 20 lat od ustanowienia obywatelstwa Unii Europejskiej. Dzięki temu każdy mieszkaniec naszego kraju ma podwójne obywatelstwo, polskie i europejskie. Mamy więc mnóstwo przywilejów, o których nie każdy wie. Gdy pojedziemy do kraju, w którym nie ma ambasady polskiej, ale jest angielska, czy francuska, uzyskamy w nich taką samą pomoc, jak w naszej narodowej. Poza Polską żyje ok. 2 mln obywateli polskich, którzy w krajach europejskich mają szereg praw nie tylko pracowniczych, czy emerytalnych, ale również wyborczych. Mogą głosować, ale też kandydować do rad samorządowych, czy do europejskich – tłumaczyła Lidia Geringer de Oedenberg.

Mówiła też o sprawach, którymi zajmowała się w Europarlamencie. - Pracuję w komisji petycji, która przyjmuje skargi obywateli na łamanie prawa. Jednym z przykładów jest Dolina Rospudy, którą rząd polski sam ustanowił terenem chronionym, po czym zezwolił na budowę autostrady przez jej środek – twierdziła posłanka

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
812
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group