Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6935
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Europa spełnia dziecięce marzenia

Środa, 21 października 2009, 13:32
Aktualizacja: Czwartek, 22 października 2009, 8:04
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Europa spełnia dziecięce marzenia
Fot. TEJO
Kilka wspólnych prac plastycznych, przyjaźnie i szerokie możliwości na przyszłość: oto plon I Integracyjnego Pleneru Plastycznego, który w Szkole Podstawowej nr 8 zainicjował dziś międzynarodowy program unijny Commenius. Przez najbliższe dwa lata uczniowie ósemki odwiedzą Grecję, Słowenię i Turcję!

Marzena Hryniewicka, dyrektor SP nr 8, ramię w ramię z koleżanką z Grecji uczyła się tańczyć pod melodię z filmu „Grek Zorba”, a uczniowie szkół z oddziałami integracyjnymi Jeleniej Góry i spoza miasta – pod opieką swoich rówieśników organizatorów z „ósemki” – zabierali się za wielkie malowanie. W ciągu półtorej godziny powstały fantastyczne prace, których wspólnym mianownikiem była dziecięca radość tworzenia. Goście z krajów partnerskich opracowali też logo programu z hasłem po angielsku: „Let the children play!” – Pozwólcie dzieciom się bawić! Jurorzy docenili prace: Michała Polańskiego (SP nr 8) i Piotrka Pobockiego (SP nr 8) (I miejsce), Martyny Sadownik i Adama Iwana (SP nr 8, II miejsce) oraz Marii Wasińskiej i Klaudii Andrzejczak (III miejsce).

– Rozpoczyna się wielka przygoda, do której wstępem jest ten plener z udziałem uczniów szkół z Jeleniej Góry i spoza miasta – mówiła wcześniej, podczas uroczystego otwarcia działań, Marzena Hryniewicka. Powitała gości ze Słowenii, Grecji i Turcji. Zwłaszcza dla Turków przygoda rozpoczęła się już. Są to bowiem ich pierwsze odwiedziny w tym rejonie Europy. Wszyscy bili zasłużone brawa zespołowi wokalnemu przygotowanemu przez Annę Szewczuk, który wystąpił z krótkim recitalem.

– Pozyskaliśmy w ramach międzynarodowego projektu „Commenius” 24 tysiące euro na wyjazdy – mówi Marzena Hryniewicka. Dodaje, że kontakty z placówkami oświaty z krajów zaproszonych do projektu nawiązano korespondencyjnie. Teraz jest już pewne, że na wymianie listów nikt nie poprzestanie. Dzieci na własne oczy zobaczą atrakcje Grecji, Słowenii i Turcji.

– W ciągu dwóch lat uczniowie i nauczyciele szkoły odwiedzą po dwa razy kraje naszych partnerów – zapowiada Marzena Hryniewicka. Będą też rewizyty gości ze Słowenii, Turcji i Grecji w Jeleniej Górze. Wszystko będzie zaplanowane tak, aby dzieci mogły uczestniczyć w różnych imprezach integracyjnych, bo projekt jest przeprowadzany z myślą o niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że „ósemka” prowadzi klasy, w których razem z dziećmi zdrowymi uczą się ich rówieśnicy z różnymi dysfunkcjami.

Uczestników pleneru i projektu za pośrednictwem pełnomocnika ds. niepełnosprawnych Mirosławy Cichockiej pozdrowił prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Ciepłe słowa skierowała też do nauczycieli i uczniów radna Grażyna Rehlis.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group