Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5526
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Energia z drzewa

Piątek, 12 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 22:19
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Przynosi większe dochody niż tradycyjne uprawy. Jan Wiesław Dubas zarabia na uprawie wierzby energetycznej. Z jednego hektara ma dziesięcy tysięcy złotych rocznie.

Wierzba energetyczna jest odnawialnym i ekologicznym źródłem energii. Podczas spalania drewna wierzbowego prawie nie wydzielają się związki siarki i azotu. Mieszkaniec <b>Jeleniej Góry</b>, dr Jan Wiesław Dubas, jest jednym z najbardziej liczących się w kraju znawców wierzby energetycznej.

Jego uprawa, położona w Dobkowie i Jurczycach w gminie Świerzawa, jest jedną z największych, a na pewno najstarszych w Polsce. Uprawę wierzby energetycznej rozpoczął w 1996 roku. Dziś rośnie ona na powierzchni 130 hektarów.

Problemów ze zbytem nie ma żadnych. Zgłaszają się klienci nie tylko z kraju, ale także zza granicy: Niemcy, Austriacy, Francuzi. – Daję zatrudnienie około 100 osobom. Szczyt okresu uprawy wierzby jest od listopada do marca. Wtedy też potrzebuję najwięcej pracowników – mówi dr Dubas.

Wierzba energetyczna jest największym potencjalnym źródłem energii, które niesie ze sobą wiele korzyści. Również finansowych – stwierdza doktor Dubas.
Materiałem z połowy hektara wierzby energetycznej można ogrzać w ciągu całego sezonu dom o powierzchni około stu metrów kwadratowych.

Opłacalność produkcji zaczyna się jednak od 30 hektarów. Trzeba zainwestować dużą kwotę.
– Inwestycja powinna zwrócić się po trzech, czterech latach. Ale dochód jest stabilny, duży i utrzymuje się około 30 lat.
Jest pewien, że biomasa wierzbowa będzie wkrótce z powodzeniem wykorzystywana do produkcji metanolu. Ma on być ekologicznym paliwem przyszłości, około pięciokrotnie tańszym od zwykłego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group