Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6725
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Egzaminy na prawo jazdy – po nowemu od 19 stycznia

Sobota, 22 grudnia 2012, 9:30
Aktualizacja: 9:32
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Egzaminy na prawo jazdy – po nowemu od 19 stycznia
Fot. Archiwum
Rejestracja w starostwie oraz 32 punktowane pytania tylko z jedną odpowiedzią oraz 15 sekund na odpowiedź, której nie można poprawiać – to zmiany, które zaczną obowiązywać już od 19 stycznia 2013 na egzaminach na prawo jazdy. Jak dokładnie będzie przebiegał taki egzamin?

Zmiany pojawiają się od chwili zapisywania się na egzamin. Obecnie kursanci zapisują się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

- Po 19 stycznia 2013 roku osoba egzaminowana najpierw uda się do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania – mówi Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze – gdzie zostanie utworzony profil, który będzie udostępniony szkole, do której dana osoba pójdzie na szkolenie, a następnie WORD- owi, który będzie wprowadzał wynik egzaminu. Wszystkie sprawy będą więc załatwiały starostwa – dodaje R. Tarsa.

O ile zapisanie się w starostwie nie będzie zbyt uciążliwe, o tyle zmiany wprowadzone podczas zdawania egzaminu teoretycznego, już tak. Kandydaci na kierowców mają obecnie stały zestaw pytań egzaminacyjnych, a wszystkie są udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. W zależności od kategorii prawa jazdy jest ich od 192 do 524, więc teoretycznie można się ich nauczyć na pamięć. Aby zaliczyć część teoretyczną, należy poprawnie odpowiedzieć na 16 z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Egzamin trwa 25 minut, które egzaminowany może wykorzystać według uznania i co ważne, może do pytań wracać i poprawiać odpowiedzi bez żadnych konsekwencji.

- Na nowym egzaminie złożonym z pytań generowanych w czasie rzeczywistym, będzie 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Na zapoznanie się z pytaniem osoba egzaminowana będzie miała 20 sekund, a na udzielenie odpowiedzi – tylko 15 sekund. Każde pytanie będzie filmem przedstawiającym jakąś sytuacje na drodze, skrzyżowaniu. Każde pytanie będzie punktowane od 1 do 3 punktów. Maksymalnie będzie można zdobyć 74 punkty, a by zdać egzamin trzeba będzie ich mieć 68 punktów – wyjaśnia w materiale promocyjnym Paweł Broniszewski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze.

Zarówno pytania z wiedzy podstawowej, jak i specjalistycznej będą jednokrotnego wyboru. Co najważniejsze – nie będą opublikowane, a ich baza ma wynosić aż 3000.

Bez zmian pozostanie natomiast egzamin praktyczny, jedynie motocykliści będą musieli wykonać na placu dodatkowe manewry - ominąć przeszkodę i przejechać między bramkami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group