Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3666
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Edukacja i szkolne frustracje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 23 maja 2009, 7:20
Aktualizacja: Niedziela, 24 maja 2009, 8:09
Autor: Angela
Fot. Angela
Zanikająca oświata seksualna w szkołach, relacja nauczyciel – uczeń, wybór kierunku kształcenia, sytuacja olimpijczyków w szkole i przemoc – na takie i inne tematy związane z problemami w systemie edukacji debatowały w miniony czwartek cztery grupy Młodzieżowej Rady Miasta i uczniów jeleniogórskich szkół. Całe przedsięwzięcie było realizowane metodą Open Space.

– Chcieliśmy nie tylko poznać problemy frustrujące młodzież, ale również spróbować je jakoś rozwiązać – mówi Małgorzata Plata, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Jeleniej Górze. – Najwięcej osób zgłosiło się do dyskusji na temat edukacji seksualnej w szkołach i jak wynika z ich wypowiedzi, ta edukacja niemalże całkowicie zniknęła.

W szkołach niewiele mówi się o zabezpieczeniach i seksie. Jeśli prowadzone są zajęcia z przystosowania do życia w rodzinie to wiedza dotyczy społeczeństwa, a nie edukacji seksualnej. Pojawił się również problem dotyczący osób uczących się i pracujących jednocześnie, które nie mają czasu na odrabianie zadań domowych, przez co zaczynają opuszczać zajęcia i mają zaległości w nauce. Propozycje rozwiązania tego problemu to indywidualna rozmowa z dyrekcją, zmiana wewnętrznego systemu oceniania, poproszenie o pomoc szkoły i rówieśników.

Żadna konferencja młodzieżowej rady nie kończy się jednak na wymianie poglądów. Uczestnicy debat i konferencji określają swoje cele i do ich realizacji przygotowują poszczególne akcje, które często powtarzane w różnych szkołach.
– Po zebraniu wniosków tej debaty, spiszemy je i zaniesiemy do urzędu miasta by dorośli mogli zapoznać się ze zdaniem młodych ludzi – mówi Małgorzata Plata.

Metoda Open Space, to sposób prowadzenia spotkania, w której wszyscy uczestnicy konferencji czy debaty formułują się w małe grupy i rozmawiają na przedstawione przez siebie tematy odnoszące się do tematu głównego. Na koniec dyskusji wypisują oni wnioski i prezentują je wszystkim uczestnikom, by każdy zapoznał się z pracą poszczególnych grup. Pomysłodawcą debaty jest Kamil Radomski, licealista z II LO im. Norwida.

Zaletą tej debaty jest to, że w małym gronie zawsze lepiej się rozmawia, ludzie otwierają się na siebie i pojawi się więcej pomysłów, np. dotyczących rozwiązania danego problemu – mówi Konrad Dobrucki, uczestnik spotkania. W grupie nie ma żadnych hierarchii, są tylko inicjatorzy, którzy proponują temat do dyskusji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~metodyk 23-05-2009 9:16
Ten sposób to nic innego, jak "metoda problemolwo-grupowa". Ponieważ jednak wskazane jest obecnie, by skażać jezyk ojczysty angielskimi makaronizmami oraz pokazywanie, że nic się dotychczas nie robiło w danej dziedzinie, a dopiero teraz zapanowała nowoczesność, mówi się, iż "realizowano przedsięwzięcie metodą Open Space". Co więcej, termin ten napisano dużymi literami, oddając - zgodnie z aktualną konwencją- cześć temu co obce i nienarodowe.
piipi 23-05-2009 10:59
~Widzicie !.Mozna rozmawiac swobodnie o tylu rzeczach,a ktore sprawiaja nam przyjemnosc !.To jest*fajne odkrycie i warto sprobowac,bo s...x jest fundamenten udanego zwiazku.
~pytajnik 23-05-2009 11:17
Czy te zajęcia zorganizowano po lekcjach, czy kosztem lekcji?
~absolwent 23-05-2009 12:35
w mojej szkole tyle było mowy o seksie na wdż ze juz nam bokiem wyhodzil ten temat...wydaje mi sie ze temat braku edukacji seksualnej w szkole jest juz troche przereklamowany
~absolwent 23-05-2009 12:36
mialo byc WYCHODZIŁ* :)
~LU 23-05-2009 12:44
a ta M.Plata to mieszkanka Kowar-Krzaczyny????????
~ana 23-05-2009 13:16
I bardzo dobrzeze mlodziez chce oswiaty pod kazdym wzgledem i my dorosli winnismy im to zapewnic oni musza wejsc w dorosle zycie wyedukowani i przedewszystkim przygotowani ..
piipi 23-05-2009 13:47
..powinno sie tutaj wykorzystac*mezczyzn-doswiadczonych do nauk praktycznych !.
piipi 23-05-2009 15:15
..moze z tego forum ?
~HAVA ...do Polakow 23-05-2009 19:18
Nie moge w to uwierzyc , teraz w Poslce szkoly ucza przyszle zakonnice i ksiezy . Smutne to , ale jesli to jest chrzescijanski model rodziny to swietnie . Wartosci chrzescijanskie RULEZ . Brawo Polacy , brawo .
rymcycymcy 24-05-2009 0:04
Korki z wuesu ;) ...dla długonogich blondynek zdecydowane upusty ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group