Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 3426
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: E–bilet w miejskich autobusach od przyszłego tygodnia

Wtorek, 4 listopada 2014, 7:43
Aktualizacja: Środa, 5 listopada 2014, 7:48
Autor: Angela
Jelenia Góra: E–bilet w miejskich autobusach od przyszłego tygodnia
Fot. Angela
– Codziennie jeżdżę autobusami miejskimi i widzę stelaże montowane pod biletomaty jakie są we Wrocławiu. Czy u nas też takie będą, a jeśli tak to kiedy? – pyta nasz Czytelnik Kamil. Odpowiedzią m.in. na jego pytanie była wczorajsza (03.11) konferencja prasowa, na której informowano, że biletomaty biletu elektronicznego zaczną funkcjonować już w przyszłym tygodniu. Obecnie są testowane.

Bilet elektroniczny SeB@ ma zastąpić dotychczasowe bilety papierowe, a dodatkowo może być również elektroniczną portmonetką. Każdy pasażer otrzyma bezpłatną kartę bezdotykową, którą będzie przykładał do czytnika dwukrotnie: wchodząc do autobusu i wychodząc z niego. Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w czytniki biletów elektronicznych bądź dwufunkcyjne (czyli do kasowania biletów papierowych) oraz automaty umożliwiające zakup biletów i doładowanie karty.

Obsługa klienta będzie w Punktach Obsługi Pasażera, przez Internet, w automatach stacjonarnych oraz w automatach mobilnych znajdujących się w autobusach. Początkowo automaty stacjonarne mają być w pięciu miejscach w Jeleniej Górze - na przystankach, gdzie są obecnie tablice elektroniczne wyświetlające faktyczny czas przyjazdu autobusu. Te miejsca to: przystanek Bacewicz/Sygietyńskiego, „Rondo”, „Podwale”, „Mała Poczta”, „apteka pod Koroną”, a także w Piechowicach na przystanku „Kolorowa”. Z czasem ma być ich więcej.

- Bilet elektroniczny ułatwi korzystanie z usług oraz skróci czas obsługi pasażera – mówił Marek Woźniak, prezes MZK Jelenia Góra. - Klienci zyskają możliwość zakupu dowolnych, zdefiniowanych przez siebie rodzajów biletów, z uwzględnieniem ulg oraz podziału na strefę miejską i podmiejską w rozbiciu na poszczególne gminy. Po wprowadzeniu biletu elektronicznego w końcu będziemy mieli rzetelną informację, ile osób jeździ na poszczególnych liniach, a dane będą z podziałem na miesiące, dni i godziny. Dzięki temu, będziemy mogli modyfikować i dostosowywać kursy do faktycznych potrzeb pasażerów – wymieniał zalety e-biletu prezes M. Woźniak.

- Ceny będą różne dla tych, którzy korzystają z autobusu jadąc „jeden czy dwa przystanki” i tych jeżdżących w dłuższe trasy – wyjaśniał prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Obecnie obserwujemy, że większość pasażerów, którzy mają do przejechania jeden przystanek, jeździ po prostu na gapę, albo w ogóle rezygnuje z jazdy autobusem. Po wprowadzeniu tego zróżnicowania liczba klientów MZK z pewnością wzrośnie - dodał Marcin Zawiła.

Wdrażaniem biletu elektronicznego w jeleniogórskiej spółce MZK zajmuje się wyłoniona w przetargu firma R&G z Mielca, z ofertą w wysokości 7 mln 185 tys. zł.

Na konferencji przypominano jednak, że wdrożenie biletu elektronicznego to tylko część większego projektu, w ramach którego kupiono przede wszystkim 12 nowych autobusów klasy MAXI. Są to niskopodłogowe, przyjazne dla środowiska miejskie Many Lion's City wyposażone w silnik Euro 6, nowoczesny GPRS, mikrofon, klimatyzację, monitoring czy bramki do liczenia pasażerów. W każdym autobusie jest 29 miejsc siedzących i około 68 miejsc stojących, w tym osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Projekt otrzymał 85-procentowe dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group