• Wtorek, 10 grudnia 2019
  • Godz. 6:20
  • Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
  • Czytających: 2203
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

E–bilet w miejskich autobusach od przyszłego tygodnia

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 listopada 2014, 7:43
Aktualizacja: Środa, 5 listopada 2014, 7:48
Autor: Angela
Fot. Angela
– Codziennie jeżdżę autobusami miejskimi i widzę stelaże montowane pod biletomaty jakie są we Wrocławiu. Czy u nas też takie będą, a jeśli tak to kiedy? – pyta nasz Czytelnik Kamil. Odpowiedzią m.in. na jego pytanie była wczorajsza (03.11) konferencja prasowa, na której informowano, że biletomaty biletu elektronicznego zaczną funkcjonować już w przyszłym tygodniu. Obecnie są testowane.

Bilet elektroniczny SeB@ ma zastąpić dotychczasowe bilety papierowe, a dodatkowo może być również elektroniczną portmonetką. Każdy pasażer otrzyma bezpłatną kartę bezdotykową, którą będzie przykładał do czytnika dwukrotnie: wchodząc do autobusu i wychodząc z niego. Wszystkie autobusy zostaną wyposażone w czytniki biletów elektronicznych bądź dwufunkcyjne (czyli do kasowania biletów papierowych) oraz automaty umożliwiające zakup biletów i doładowanie karty.

Obsługa klienta będzie w Punktach Obsługi Pasażera, przez Internet, w automatach stacjonarnych oraz w automatach mobilnych znajdujących się w autobusach. Początkowo automaty stacjonarne mają być w pięciu miejscach w Jeleniej Górze - na przystankach, gdzie są obecnie tablice elektroniczne wyświetlające faktyczny czas przyjazdu autobusu. Te miejsca to: przystanek Bacewicz/Sygietyńskiego, „Rondo”, „Podwale”, „Mała Poczta”, „apteka pod Koroną”, a także w Piechowicach na przystanku „Kolorowa”. Z czasem ma być ich więcej.

- Bilet elektroniczny ułatwi korzystanie z usług oraz skróci czas obsługi pasażera – mówił Marek Woźniak, prezes MZK Jelenia Góra. - Klienci zyskają możliwość zakupu dowolnych, zdefiniowanych przez siebie rodzajów biletów, z uwzględnieniem ulg oraz podziału na strefę miejską i podmiejską w rozbiciu na poszczególne gminy. Po wprowadzeniu biletu elektronicznego w końcu będziemy mieli rzetelną informację, ile osób jeździ na poszczególnych liniach, a dane będą z podziałem na miesiące, dni i godziny. Dzięki temu, będziemy mogli modyfikować i dostosowywać kursy do faktycznych potrzeb pasażerów – wymieniał zalety e-biletu prezes M. Woźniak.

- Ceny będą różne dla tych, którzy korzystają z autobusu jadąc „jeden czy dwa przystanki” i tych jeżdżących w dłuższe trasy – wyjaśniał prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Obecnie obserwujemy, że większość pasażerów, którzy mają do przejechania jeden przystanek, jeździ po prostu na gapę, albo w ogóle rezygnuje z jazdy autobusem. Po wprowadzeniu tego zróżnicowania liczba klientów MZK z pewnością wzrośnie - dodał Marcin Zawiła.

Wdrażaniem biletu elektronicznego w jeleniogórskiej spółce MZK zajmuje się wyłoniona w przetargu firma R&G z Mielca, z ofertą w wysokości 7 mln 185 tys. zł.

Na konferencji przypominano jednak, że wdrożenie biletu elektronicznego to tylko część większego projektu, w ramach którego kupiono przede wszystkim 12 nowych autobusów klasy MAXI. Są to niskopodłogowe, przyjazne dla środowiska miejskie Many Lion's City wyposażone w silnik Euro 6, nowoczesny GPRS, mikrofon, klimatyzację, monitoring czy bramki do liczenia pasażerów. W każdym autobusie jest 29 miejsc siedzących i około 68 miejsc stojących, w tym osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Projekt otrzymał 85-procentowe dofinansowanie unijne ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~1979 4-11-2014 7:50
"Każdy pasażer otrzyma bezpłatną kartę bezdotykową, którą będzie przykładał do czytnika ..." - to jaka ona bezdotykowa?
~Jane 4-11-2014 8:34
Ale fajnie! Nie trzeba będzie stać w kolejkach przed autobusem i czekać w nieskończoność aż ruszy, bo wszyscy muszą kupić bilet u kierowcy... :D
~agdam 4-11-2014 8:46
a kiedy te karty będzie można odebrać?
~Beznadzieja 4-11-2014 8:51
Mając teraz bilet miesięczny wsiadam sobie i niczym sie nie przejmuje, a teraz wsiadając będę musiał szukać kasownika zeby zbliżyć moja kartę, a jak będę wysiadał to znowu będę musiał szukać i wyciągać kartę zeby wysiadać. PORAŻKA
~ 4-11-2014 8:52
Jestem pewien, że nadal bilety będzie tłukł kierowca, tak jak pod kioskami na Podwalu.
~pasażer mzk -jeszcze... 4-11-2014 9:33
a ktoś będzie na początku uczył "plebs" jak to się je i z czym? bo na razie wszyscy gadają jak to będzie och i ach i że niby takie łatwe i proste a w praktyce to się ludzie pozabijają przy tych czytnikach... a "jednorazowy" przyjezdny z innego miasta, gdzie nie ma takiej "mechanizacji"? to co wróżką ma być???
~alexpand52 4-11-2014 9:36
Będzie jak z telefonem komórkowym. Są dotykowe , czyli takie które można wszędzie podotykać i bezdotykowe.
~rumcajs54 4-11-2014 9:52
1. Jak będzie odbywać się kontrola biletów. 2. Kiedy zostanie wymieniona tablica przy Biedronce (M. Skłodowskiej-Curie)? 3. Kiedy wreszcie kierowcy zaczną myśleć i ogrzewać lub nie autobusy odpowiednio do warunków atmosferycznych ?
~Dd 4-11-2014 10:33
Ale z was małomiasteczkowe tłuki... Wystarczy przeczytać regulamin korzystania z tego elektronicznego biletu. Wszystko jest opisane
~ 4-11-2014 10:52
co za bzdety
~iras 4-11-2014 11:04
Niewiele z tego rozumiem? To podobnie jak z płatnością przez internet. Skomplikowane to wszystko jest:P
~xyz 4-11-2014 11:37
Dlaczego przy wyjściu z autobusu trzeba przykładać kartę do czytnika ? Jak będzie tłok, to nie zdążę wysiąść.
~jezuita 4-11-2014 11:41
Do bani! Tu je Jelenia Góra nie Wrocław! Po kiego takiego tu takie "cuda". Przecież nasze miasteczko to dziura. W ogóle powinni zrobić komunikacje bezpłatną i już.
~giersdorfberlinchen 4-11-2014 11:45
ZLIKWIDOWAĆ STERFY!!!!!! Po jaką cholerę mają być te strefy??? To jest dzielenie na leprzych i gorszych.... Wsiadam od przystanku A do przystanku B i za to płacę!!!! -za to powinno być rozliczenie... a nie, jak teraz, że jak się spoza miasta to podwójne bulenie np: Podgórzyn nad Stawami do Term (2przystanki ->2strefy) a w miescie przejedzie się 40 km na jednym bilecie od Sobieszowa do Maciejowej (100przystanków ->1stefa) To już PKS zaczyna być konkurencją dla MZK -bo tam nie sterf tylko płaci się 3PLN i jedzie się np z Piechowic do Jeleniej... Elektronika to nie wszystko...
~miasto 4-11-2014 11:46
12 autobusów za 11,3mln zł i system za 8,8mln zł (tani jakiś ten system może wybrakowany)
~ag 4-11-2014 12:45
Chciałam tylko zauważyć, że np. w Lubinie od jakiegoś czasu korzystanie z komunikacji miejskiej jest całkowicie bezpłatne (bez względu na wiek czy status społeczny). Można? Można...!
~ 4-11-2014 13:55
To samo jest na osiedlu łomnickim do szkoły w łomnicy 2 przystanki i 2 strefy a po miescie można śmigać 30 przystanków i jedna strefa.
~HPT 4-11-2014 14:19
@xyz Nie musisz przykładać wysiadając, ale wtedy zapłacisz kwotę całego biletu jednorazowego. Jeżeli jednak wysiadając przyłożysz bilet zapłacisz za faktycznie przejechaną odległość, czyli np. 50gr, 1PLN itd.
~HPT 4-11-2014 14:23
@ag Bezpłatny nie oznacza darmowy. Ktoś te koszty musi ponieść. Tym ktosiem jest miasto. Miasto które to nie ma swoich pieniędzy, tylko dysponuje pieniędzmi podatników, czyli nas, mieszkańców. Jeżeli wprowadzimy przejazdy bezpłatne to albo zabraknie pieniędzy w innym miejscu (np. na remont drogi, chodnika itd.), albo trzeba będzie podnieść lokalne podatki. Do tego za komunikację miejska zaczną płacić nawet ci, którzy z niej nie korzystają. A dlaczego maja płacić skoro z niej nie korzystają?
~Irys 4-11-2014 14:43
Nie wiem czy to będzie dobrze pracowało.Wydaje mi się,że będą się ludzie tłoczyć przy tych czytnikach.Raz przy wsiadaniu a później przy wysiadaniu.
~ehhh 4-11-2014 15:05
"liczba klientów MZK z pewnością wzrośnie". A liczba autobusów też wzrośnie? Bo póki co, to w autobusie nie ma czym dychać w godzinach porannych i popołudniowych. A część osób zwyczajnie się do autobusu nie mieści i zostaje na przystanku.
~ 4-11-2014 16:36
na foto nr 1 - ten pan w żółtym krawacie to nowy prezes MZK? na foto 7 - Pani blondynka proszę obudzić tego śpiocha obok, bo nie będzie wiedział jak korzystać z tych udogodnień.
~xcz 4-11-2014 16:53
@HPT na razie z regulaminów wynika, że miesięczne i czasowe też trzeba będzie odbijać… wsiadając i wysiadając. Jedna wielka inwigilacja się szykuje. Do tego, wnosząc po wyglądzie wniosku o wydanie karty, nie będzie można kupić ot tak karty na okaziciela, tylko też trzeba będzie "starać się w urzędzie u jaśniepana" :/
~ABSURD: LEVEL ROSJA. 4-11-2014 17:42
...otrzyma bezpłatną kartę bezdotykową, którą będzie przykładał do czytnika dwukrotnie: wchodząc do autobusu i wychodząc z niego.
~Katarzyna 4-11-2014 18:57
Mam jedno proste pytanie: Czy nadal będą jednorazowe bilety papierowe takie jak obecnie? Jeśli tak to nie widzę problemu.Jeśli nie to czeka mnie chodzenie piechotą.
~ 4-11-2014 19:12
a na c###j to potrzebne tylko z tym problemy
~12 Cmentarz 4-11-2014 19:36
mam pytanie :D skoro kupiłem (jak zwykle zresztą ) bilet miesięczny to nie muszę się niczym martwić ? będzie tak jak było ? bo mam wyrypane w te elektroniki
~czytelniczka4585 4-11-2014 19:43
Hmm. Nie jestem za tym aby były e-bilety dobrze jest tak jak jest każdy kupuje bilet papierowy i jest dobrze . !!
~Marcin1984 4-11-2014 19:57
Ale Wy ludzie macie problemy. Nie robia nic - zle. Cos zrobia zeby udogodnic mieszkancom - tez niedobrze. Bilety normalne zostana dalej - choc moim zdaniem powinni wycofac bilety sprzedawane u kierowcy.- spowodowaloby to duzo mniejsze opoznienia. Jak wsiadam na bankowej i widze sznurek osob do kierowcy jak po mieso w czasach PRL-u to az mnie trzesie. Jakby nie mozna tego biletu kupic sobie odpowiednio wczesniej. A sama idea biletu elektronicznego - super. Wreszcie nie bedzie trzeba latac za bilerami miesiecznymi tylko doladuje sie karte i wszystko. Kiedys tez ludzie na konta bankowe mowili ze to diabel a teraz wzyscy z tego korzystaja. Takze ciesze sie bardzo z wprowadzenia biletu elektronicznego
~lolo2 4-11-2014 20:02
Osobiście nie wyrobię sobie karty bo jeżdżę na miesięcznym i nie zamierzam za każdym razem dwa razy zbliżać się do czytnika - regulamin to porażka tego systemu. Dopiero będzie burdel. Zapraszamy urzędasów do autobusów po uruchomieniu systemu. Nikt tutaj nie myśli - ale wybory już za rogiem ;)))
~do marcin1984 4-11-2014 21:51
z kont korzystają bo pracodawcy inaczej nie chcą wypłat dawać, a zym biletem to największy problem jest taki że trzeba go odbić także przy wyjściu i co jak duża liczba ludzi będzie chciała wysiąść ????
~student 5-11-2014 2:43
Bilet elektroniczny w takiej formie, jak funkcjonuje we Wrocławiu, to jeden wielki niewypał. Automaty często się psują albo oszukują, biletów tradycyjnych nigdzie nie można kupić, a czytniki w autobusach i tramwajach nie działają. Mam nadzieję, że Jelenia Góra nie pójdzie tą samą drogą! System we Wrocławiu jest chyba najgorszy w Polsce. Do tej pory nie wymyślono nic lepszego niż bilet papierowy. Do tego wprowadzić automaty w autobusach do sprzedaży takich biletów za gotówkę i nic więcej nie trzeba. Po co przekombinowywać? Ludzie starsi nie mają głowy do skomplikowanych nowinek technicznych, a jak ktoś sporadycznie korzysta z komunikacji miejskiej albo np. jest turystą, to przecież nie będzie zaopatrywał się w jakąś elektroniczną kartę, którą też potem łatwo zapomnieć wziąć ze sobą.
~ 5-11-2014 5:22
no to fakt jak jestem we Wrocku to nawet jeśli piesza droga zajmuje 50 min to wolę iść na piechotę
~ 5-11-2014 5:23
co to za debilny pomysł z tym odbijaniem przy wyjściu ???? gorzej wam ???????
~par.... 7-11-2014 16:41
To ile milionów kosztuja te e-bilety? I kiedy to się zwróci? Lepiej zlikwidować w ogóle bilety. Na jedno by wyszło, a o ile łatwiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group