Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6513
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Dziś niedziela palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Niedziela, 16 marca 2008, 7:25
Aktualizacja: 7:26
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Dziś niedziela palmowa – początek Wielkiego Tygodnia
Fot. TEJO
Na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy wierni Kościoła katolickiego obchodzą 16 marca niedzielę palmową.

W świątyniach odczytywana jest uroczyście Ewangelia dotycząca męki Zbawiciela i Jego śmierci na krzyżu. Kapłani święcą również palmy. Niedziela palmowa rozpoczyna najważniejszy w istocie wiary chrześcijańskiej Wielki Tydzień. Jak go obchodzić?

– Trzeba wziąć udział w całym Triduum Paschalnym, czyli w tych trzech najważniejszych dniach naszej wiary. Wielki Czwartek – ustanowienie Kapłaństwa i Eucharystii, Wielki Piątek – dzień męki i śmierci, kiedy wspominamy wydarzenie zbawczej męki i śmierci na Golgocie, oraz Wielka Sobota, kiedy Chrystus jest złożony w grobie i jest cisza w kościele. Nie dzwonią dzwony, nie grają organy. To Triduum Paschalne kończy się dopiero porankiem zmartwychwstania, kiedy rozbrzmiewa radosne Alleluja – mówi ksiądz Radosław Ciesielski z Parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty na jeleniogórskim Zabobrzu.

A jak sami wierni podchodzą do Wielkanocy? W nieoficjalnych rankingach jest traktowane z mniejszym sentymentem od Bożego Narodzenia, choć święto to jest ważniejsze rangą od grudniowej Gwiazdki. Zanikła niemal zupełnie tradycja śpiewania pieśni wielkanocnych, a wielu chrześcijan na Wielkanoc „ucieka” z domu, by spędzić święta na krótkich, wiosennych wakacjach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group