Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 4065
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Dziś Dzień Reformacji

Piątek, 31 października 2008, 20:25
Aktualizacja: 23:21
Autor: Mar
REGION: Dziś Dzień Reformacji
Kadr z filmu o Marcinie Lutrze
Fot. komor
Pięć wieków temu, 31 października 1517 roku Marcin Luter – mnich zakonu augustianów – przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze słynne tezy, w których skrytykował handel odpustami i rozpustne życie kleru. Piętnował bogacenie się duchownych, wzywał do pokory i wierności Pismu Świętemu. Na pamiątkę tego wydarzenia kościoły protestanckie obchodzą Dzień Reformacji. Dla polskich protestantów dzień 31 października jest wolny od pracy.

Papież Leon X obłożył Marcina Lutra klątwą, ale mnich znalazł schronienie u saskiego władcy Fryderyka i uniknął spalenia na stosie. Przetłumaczył na niemiecki Stary i Nowy Testament. Od połowy 17-tego wieku Dzień Reformacji jest w Niemczech świętem kościelnym.

W Jeleniej Górze obchody tego święta odbywają się w parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieplicach. Na nabożeństwo przyjeżdżają wierni z miejscowości położonych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Jeleniej Góry.

Dla tysięcy polskich luteran jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Na podstawie art. 14 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, luteranom przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy w trzy święta ewangelickie: Wielki Piątek, Święto Wniebowstąpienia oraz w Święto Reformacji.

Nie wszyscy korzystają z przysługującego im prawa do wolnego dnia. Teoretycznie wygląda to tak, że pracownik informuje pracodawcę kiedy chciałby otrzymać dzień wolny, pracodawca zaś może (ale nie musi) zażądać odpracowania nieobecności. Ponieważ jest to dzień wolny na mocy ustawy, nie ma on wpływu na wymiar urlopu pracownika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
388
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group