Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8674
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieła Fritza Heckerta w Muzeum Karkonoskim

Niedziela, 25 października 2020, 7:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dzieła Fritza Heckerta w Muzeum Karkonoskim
Fot. Przemek Kaczałko
Od piątku (23.10) do końca lutego 2021 r. w Muzeum Karkonoskim można oglądać dzieła Fritza Heckerta. Przygotowania do wystawy trwały kilka lat, więc warto zobaczyć efekty!
Przygotowywaliśmy się do tej wystawy ponad 3 lata. Jest to wyjątkowa huta, która przez wiele lat była w zapomnieniu. Jako Muzeum Karkonoskie od wielu lat kolekcjonujemy dzieła Fritza Heckerta - w tamtym roku zakupiliśmy 24 szkła o wyjątkowej wartości artystycznej. Mamy też obiekty przechowywane w magazynach, więc to wyjątkowa okazja, aby je zobaczyć na wystawie - powiedziała Edyta Patro, kierowniczka Działu Szkła Artystycznego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

W roku 1866 pochodzący z miejscowości Halle an der Saale kupiec Fritz Heckert (1837–1887) założył w Piechowicach rafinerię szkła. Nowa firma pod nazwą „Kunstglas-Industrie“ początkowo zajmowała się uszlachetnianiem szkła zakupowanego w pobliskiej hucie Józefina w Szklarskiej Porębie, zdobiąc je kunsztownymi dekoracjami. Heckert osiągnął wkrótce znaczne sukcesy sprzedając szkła nawiązujące do stylów historycznych. Bardzo dużą popularnością cieszyły się również wyroby w tzw. stylu staroniemieckim. Produkowane od 1880 r., inspirowane sztuką orientalną szkła z serii Jodpur, iryzujące szkła typu Cypern, czy szkła powłokowe zachwycają bogactwem kolorów. Od roku 1889 firma Fritza Heckerta rozpoczęła produkcję własnych wyrobów. W okresie secesji bardzo szeroki asortyment już produkowanych szkieł, ponownie znacznie poszerzono, zatrudniając czołowych projektantów np. Maxa Rade czy Ludwiga Sütterlina. Po roku 1900 firma nadal należała do czołowych producentów szkła artystycznego i zdobionego. W 1923 r. doszło do fuzji huty Heckerta między innymi z hutą Józefina. Połączone huty działały pod nazwą giełdową „Josephinenhütten Aktiengesellschaft JO-HE-KY“. Heckert utrzymał do roku 1945 indywidualny artystyczny charakter produkcji, firma „Fritz Heckert Kunstglas-Industrie“ przeszła jednak do historii. Obecnie w dawnych zabudowaniach Huty Heckerta działa Huta Julia - podkreślają organizatorzy wystawy.

Wystawa czasowa powstała we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz. Przedstawia bogatą kolekcję szkieł z huty Fritza Heckerta ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Śląskiego w Görlitz, uzupełnioną licznymi obiektami od kolekcjonerów z Jeleniej Góry - Marka Wojtczuka i Stefanii Żelasko. Partnerem projektu jest także Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

6
43%
Cieszy
3
21%
Hahaha
2
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
562
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group