Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 9840
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dzieła Fritza Heckerta w Muzeum Karkonoskim

Niedziela, 25 października 2020, 7:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Dzieła Fritza Heckerta w Muzeum Karkonoskim
Fot. Przemek Kaczałko
Od piątku (23.10) do końca lutego 2021 r. w Muzeum Karkonoskim można oglądać dzieła Fritza Heckerta. Przygotowania do wystawy trwały kilka lat, więc warto zobaczyć efekty!
Przygotowywaliśmy się do tej wystawy ponad 3 lata. Jest to wyjątkowa huta, która przez wiele lat była w zapomnieniu. Jako Muzeum Karkonoskie od wielu lat kolekcjonujemy dzieła Fritza Heckerta - w tamtym roku zakupiliśmy 24 szkła o wyjątkowej wartości artystycznej. Mamy też obiekty przechowywane w magazynach, więc to wyjątkowa okazja, aby je zobaczyć na wystawie - powiedziała Edyta Patro, kierowniczka Działu Szkła Artystycznego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

W roku 1866 pochodzący z miejscowości Halle an der Saale kupiec Fritz Heckert (1837–1887) założył w Piechowicach rafinerię szkła. Nowa firma pod nazwą „Kunstglas-Industrie“ początkowo zajmowała się uszlachetnianiem szkła zakupowanego w pobliskiej hucie Józefina w Szklarskiej Porębie, zdobiąc je kunsztownymi dekoracjami. Heckert osiągnął wkrótce znaczne sukcesy sprzedając szkła nawiązujące do stylów historycznych. Bardzo dużą popularnością cieszyły się również wyroby w tzw. stylu staroniemieckim. Produkowane od 1880 r., inspirowane sztuką orientalną szkła z serii Jodpur, iryzujące szkła typu Cypern, czy szkła powłokowe zachwycają bogactwem kolorów. Od roku 1889 firma Fritza Heckerta rozpoczęła produkcję własnych wyrobów. W okresie secesji bardzo szeroki asortyment już produkowanych szkieł, ponownie znacznie poszerzono, zatrudniając czołowych projektantów np. Maxa Rade czy Ludwiga Sütterlina. Po roku 1900 firma nadal należała do czołowych producentów szkła artystycznego i zdobionego. W 1923 r. doszło do fuzji huty Heckerta między innymi z hutą Józefina. Połączone huty działały pod nazwą giełdową „Josephinenhütten Aktiengesellschaft JO-HE-KY“. Heckert utrzymał do roku 1945 indywidualny artystyczny charakter produkcji, firma „Fritz Heckert Kunstglas-Industrie“ przeszła jednak do historii. Obecnie w dawnych zabudowaniach Huty Heckerta działa Huta Julia - podkreślają organizatorzy wystawy.

Wystawa czasowa powstała we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz. Przedstawia bogatą kolekcję szkieł z huty Fritza Heckerta ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Śląskiego w Görlitz, uzupełnioną licznymi obiektami od kolekcjonerów z Jeleniej Góry - Marka Wojtczuka i Stefanii Żelasko. Partnerem projektu jest także Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Twoja reakcja na artykuł?

6
43%
Cieszy
3
21%
Hahaha
2
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
592
Tak
19%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Darmowe bilety na sobotnią imprezę techno w Jeleniej Górze!
 
Aktualności
Chcą ochrony Stawów Podgórzyńskich przed deweloperami
 
Aktualności
Senator interweniuje w sprawie zapory w Mysłakowicach
 
Kilometry
W Cieplicach prawie jak w Indiach – trąbią ile wlezie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group