Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4928
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dzięki pracy wyjdą z bezdomności

Piątek, 12 lutego 2010, 15:15
Aktualizacja: 15:16
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Dzięki pracy wyjdą z bezdomności
Fot. ......
Niebawem w schronisku św. Brata Alberta w Jeleniej Górze zacznie funkcjonować spółdzielnia socjalna, w której m.in. bezdomni będą mogli znaleźć zatrudnienie. Spółdzielnia będzie świadczyć usługi w różnym zakresie i będzie drugą tego typu w kraju.

Spółdzielnia ma powstać w najbliższych dwóch tygodniach w ramach porozumienia Towarzystwa św. Brata Alberta z Towarzystwem Walki z Kalectwem i trzeciego partnera. W spółdzielni mają pracować osoby bezdomne oraz członkowie TWZK. Będą świadczyć najróżniejsze usługi, w tym m.in. utrzymywanie zieleni, budownictwo, mała architektura, pozyskiwaniem drewna z lasu, pozyskiwanie i naprawienie sprzętu a następnie jego sprzedaż, przygotowywanie posiłków dla MOPS i inne. Niepełnosprawni natomiast zajmą się m.in. rękodziełem czy prowadzeniem terapii warsztatowych.

Spółdzielnia zostanie utworzona przede wszystkim z myślą o osobach bezdomnych, z myślą o tym byśmy zaczęli zarabiać własne pieniądze i byli partnerem dla wszystkich organizacji również pozarządowych – mówi Andrzej Bednarski, kierownik Domu Brata Alberta i Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Jeleniej Górze.

– Będziemy mogli przyjmować prace zlecone, startować w przetargach. Postaramy się wejść w porozumienie z MPGK czy MOPS+em . Podobnie będzie z członkami Towarzystwa Walki z Kalectwem. Ta grupa ludzi jest przez urzędy zaniedbywana i ma spore problemy ze znalezieniem pracy, a spółdzielnia da im zatrudnienie.

Będzie to druga taka spółdzielnia pracy w kraju, pierwsza na terenie województwa dolnośląskiego. Spółdzielnia będzie funkcjonować na zasadzie partnerstwa. Najprawdopodobniej dojdzie trzeci partner, który będzie zatrudniał spółdzielców i pracowników Zakres prac ma się z czasem poszerzać. Siedzibą spółdzielni będzie placówka Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej 51.

Dzięki podjętej w spółdzielni pracy podopieczni domu św. Brata Alberta będą mogli wrócić do normalnego życia. Odzyskają równowagę finansową i psychiczną, będą ubezpieczeni, a ich czas pracy będzie im się wliczał do emerytury, renty.
- Dzięki tej pracy bezdomni zaczną prowadzić normalne życie, będą sami sobie gospodarzami i nie będą musieli liczyć tylko na to co my im zaoferujemy – mówi Andrzej Bednarski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group