Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8698
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Dymek dozwolony od lat 18

Czwartek, 11 września 2008, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Dymek dozwolony od lat 18
Fot. Archiwum
Dziś (czwartek) strażnicy miejscy i policjanci będą zwracali szczególną uwagę na sprzedawców papierosów i akcesoriów tytoniowych. Akcja to efekt XI edycji Programu STOP18! Kto sprzeda tytoń nieletnim, może spodziewać się surowych konsekwencji prawnych.

Aż w 73 procent punktów sprzedaży w Polsce młodzi ludzie bez problemu kupują papierosy. Dzieje się tak, mimo że prawo od lat zabrania sprzedaży papierosów osobom do 18 roku życia, a sprzedawcom za złamanie zakazu grozi grzywna do 5000 złotych!

Kioskarzy nie interesują zakazy, a liczy się zysk. Wprowadzono nawet sprzedaż papierosów na sztuki, jak w głębokim kryzysie w latach PRL. Z tej oferty chętnie korzystają małolaci, których nie stać na całą paczkę. - Podobnie jest z kupowaniem przez niepełnoletnich tytoniu luzem, który jest niżej opodatkowany, a dzięki temu tańszy od papierosów sprzedawanych
w paczkach – mówi mł. insp. Grzegorz Rybarczyk ze straży miejskiej.

Samodzielne przygotowanie 20 skrętów kosztuje gimnazjalistę około 1,30 zł (łącznie z kosztem bibułek). Dla porównania, najtańsza legalna paczka papierosów to wydatek około 5,75 złotych za paczkę.

Sprzedawcy zasłaniają się niemożnością sprawdzenia wieku młodo wyglądających klientów i sprzedają „fajki” nawet dzieciom. Tymczasem od 2004 roku mają prawo zażądać od podejrzenie młodo wyglądającego kupującego dokumentu stwierdzającego wiek.

Na 11 września straż miejska i policja zapowiadają zwiększoną aktywność w pobliżu punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Pomagać im będą harcerze z ZHP. Samorządy uczestniczące w programie zorganizują również szkolenia dla sprzedawców oraz lokalne badania poziomu przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim.

Mundurowi odwiedzą też bazary i małe placówki handlowe, gdzie często liczy się tylko zysk, a sprzedawcy niejednokrotnie świadomie łamią zasady handlu wyrobami tytoniowymi.

- Trzy czwarte sprzedawców wyrobów tytoniowych łamie prawo, a statystyki od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie. Widzimy, że walka z dostępem niepełnoletnich do papierosów przez edukację sprzedawców to zbyt mało. Właściciele punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych, dystrybutorzy, producenci i nadzorujący rynek tytoniowy muszą wyciągnąć z tego wnioski, bo widać, że zakaz nie działa! – mówi mł. insp.Grzegorz Rybarczyk ze straży miejskiej, koordynator Programu STOP18!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group