Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 6092
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dworzec odnowiony

Niedziela, 4 kwietnia 2021, 10:04
Autor: WAC
Region: Dworzec odnowiony
Fot. PKP SA
Polskie Koleje Państwowe S.A. konsekwentnie remontują następne dworce na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia Głównego. Tym razem zakończyła się gruntowna przebudowa dworca Boguszów Gorce - Zachód

Dzięki zakończonej przez PKP S.A. modernizacji pochodzący z XIX wieku budynek dworcowy zyskał nowe oblicze. Renowacji została poddana ceglana, wzbogacona o płaszczyzny tynkowane elewacja dworca, a stolarka okienna i drzwiowa wymieniona została na nową, wykonaną na wzór historycznej. Dzięki specjalistycznym badaniom udało się ustalić i odtworzyć dawną kolorystykę tynków, drzwi, okien oraz elementów dachu. Końcowym efektem jest ciekawe połączenie czerwonej ceramiki  zieloną stolarką, kremowymi tynkami oraz jasną, piaskową spoiną.

Dużą metamorfozę przeszło także wnętrze obiektu. Do dyspozycji pasażerów są: hol dworca pełniący funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni, ogólnodostępne toalety (w tym dla osób z niepełnosprawnościami) oraz pomieszczenie dla podróżujących z małymi dziećmi, wyposażone m.in. w przewijak. W budynku dworca znalazły się także pomieszczenia techniczne, przeznaczone m.in. na potrzeby sterowania ruchem pociągów wraz z nastawnią oraz lokale na wynajem, w których może być prowadzona działalność handlowo-usługowa.

Podobnie jak w przypadku modernizacji innych zabytkowych dworców dbałość o historyczne piękno udało się połączyć z nowoczesnością, dzięki czemu w budynku zapewniona jest wysoka jakość obsługi wszystkich pasażerów, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej itp. Dzięki eliminacji barier architektonicznych, takich jak progi i zbyt wąskie przejścia oraz wykonaniu ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tablic multisensorycznych z planem dworca i odpowiedniego oznakowania budynek jest w pełni dostępny także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, wśród których są podróżni o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, osoby starsze, pasażerowie z dziećmi czy z dużymi bagażami. Na dworcu znalazły się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przebudowany dworzec został wyposażony także w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. kontroli dostępu, włamania i napadu, telewizję przemysłową oraz sterowania pracą różnego rodzaju instalacji (BMS). Dzięki zastosowaniu stolarki okiennej i drzwiowej o niskiej przenikalności ciepła oraz budowie kotłowni gazowej zmodernizowany dworzec jest także bardziej ekologiczny.

W ramach zrealizowanej inwestycji zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Zamontowano elementy małej architektury (ławki, kosze), wykonano nowe miejsca parkingowe (w jedno dla osób z niepełnosprawnościami) oraz zbudowano wiatę na rowery wyposażoną w stojaki.

Program Inwestycji Dworcowych w woj. dolnośląskim jest na bardzo zaawansowanym etapie - podsumowuje Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. ds. inwestycji . Spośród dziewiętnastu realizowanych obiektów trzynaście zostało już ukończonych. Warto podkreślić, że dużą część z nich stanowią właśnie dworce położone przy bardzo popularnej wśród lokalnych społeczności i turystów trasie z Wrocławia do Szklarskiej Poręby. Dotychczas, w ramach PID, oddaliśmy do użytku dworce w Kątach Wrocławskich, Smolcu, Żarowie, Imbramowicach i Szklarskiej Porębie Górnej. Dołączyły one do zmodernizowanych we wcześniejszych latach dworców na stacjach Jaworzyna Śl., Świebodzice i Wałbrzych Miasto –.

Modernizacja dworca kolejowego Boguszów-Gorce Zachód jest częścią realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie łącznie prawie 200 dworców kolejowych. W województwie dolnośląskim Programem objętych zostało 19 dworców, a inwestycje na większości z nich zostały już zakończone. Projekt przebudowy dworca został wykonany przez pracownię An Archi Group, a roboty budowlane przeprowadziło konsorcjum firm: KAL&SK Sp. z o.o., „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski. Wartość inwestycji to około 9,9 mln zł brutto, a jej realizacja jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
2
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
1001
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Złapali podpalacza, ale Biedra zamknięta do odwołania
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group