Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3453
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Duże zmiany w organizacji ruchu

Czwartek, 15 czerwca 2017, 6:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Duże zmiany w organizacji ruchu
Fot. Przemek Kaczałko
Zmiana na stanowisku dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przynosi nowe spojrzenie na organizację ruchu w mieście i wkrótce kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do kolejnych zmian, które mają na celu upłynnienie przejazdu – m.in. przez centrum Jeleniej Góry.

Podczas konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu dyrektor MZDiM wraz z prezydentem i jego zastępcą oraz pracownikiem Urzędu Miasta przedstawili rozwiązania, które jeszcze w tym miesiącu mają zostać zrealizowane oraz propozycję przywrócenia ruchu okrężnego na skrzyżowaniu ulic Różyckiego i Ogińskiego.

Jak poinformował Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, w związku ze zmianą przepisów, organizacją ruchu w mieście będzie się teraz zajmować Daniel Błażków z Urzędu Miasta – dotychczas był to MZDiM, ale jednostka budżetowa miasta będzie przygotowywać propozycje zmian. Trzy nowe rozwiązania zostały właśnie zatwierdzone przez prezydenta, więc jeszcze w czerwcu mają zostać wprowadzone w życie.

Najważniejsze zmiany mają dotyczyć ciągu od Kardynała Wyszyńskiego przez Podwale w kierunku Zabobrza. Ulica Chrobrego (koło targowiska Flora) będzie do połowy dwukierunkowa (od stromy Kasprowicza), do tego miejsca postojowe na Wyszyńskiego będą „pod kątem”, aby ułatwić kierowcom włączanie się do ruchu. Ponadto lewoskręt z Wyszyńskiego w Sobieskiego będzie miał swój pas, który zostanie wygospodarowany kosztem pasa w przeciwną stronę. - Dzisiaj lewoskręty w Sobieskiego stają w ten sposób, że zasłaniają widoczność autom, które skręcają z Podwala w stronę Rynku. Unikniemy w ten sposób wyścigów, bo auta z ulicy Bankowej starają się zająć jak najlepszą pozycję przed światłami na Sobieskiego. Uzyskujemy dzięki temu dwa pasy ruchu w kierunku Zabobrza – powiedział Norbert Łukaniuk, dyrektor MZDiM. Dodatkowo ruch z ulicy Sobieskiego w prawo oraz na wprost będzie odbywać się z pasa prawego, a pozostałe dwa pasy z Sobieskiego będą dedykowane włączeniu się w Podwale w kierunku Zabobrza. Przy kolejnym skrzyżowaniu – z ulicą Obrońców Pokoju – będzie zakaz skrętu w lewo. Dopiero przy Osiedlu Robotniczym i Mostowej będzie możliwość zawrócenia. Kierowcy chcący wjechać w Obrońców Pokoju będą mogli to zrobić od strony Sobieskiego przez Poznańską lub od strony galerii handlowej w prawo. Na ulicy Podwale będzie się odbywać ruch w kierunku Zabobrza dwoma pasami (zlikwidowane zostaną wysepki), a dodatkowo przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy ulicą Pijarską, jednak z tej ulicy nie będzie można skręcać w lewo. - Podwale musi być ulica uprzywilejowaną – podkreśla Jerzy Łużniak. Od strony ulicy Mostowej będzie wymalowany lewoskręt w Osiedle Robotnicze. Wyszyńskiego w kierunku Bankowej i Korczaka będzie rozdzielona za skrzyżowaniem z Sobieskiego.

Podczas konferencji była też mowa o bezpiecznym włączaniu się do ruchu od strony Wincentego Pola w Konstytucji 3 Maja – ulicą Łączną. - Tam są problemy z widocznością. Auta nadjeżdżające główną drogą oznakowaniem zostaną zmuszone do zajęcia lewego pasa i samochody z ulicy Łącznej będą mogły bezpiecznie włączyć się do ruchu – mówił N. Łukaniuk.

Kolejne zmiany mają dotyczyć Ogińskiego – Wiejska – Jordana. Od ulicy Ogińskiego w ulicę Wiejską będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy, aby uniknąć kolizji, które miały miejsce w przeszłości, gdy z ulicy Wiejskiej kierowcy włączali się w ulicę Ogińskiego. Na następnym skrzyżowaniu (z ulicą Jordana) również będzie ruch jednokierunkowy od Ogińskiego w stronę Wiejskiej, z której wyjazd będzie realizowany przez następny łącznik (patrząc w kierunku szpitala), który nie ma swojej nazwy.

Wyżej wymienione zmiany wejdą w życie jeszcze w tym miesiącu, natomiast ostatnim projektem przedstawionym na konferencji było wprowadzenie ruchu okrężnego na skrzyżowaniu Ogińskiego i Różyckiego. Pozostanie tam sygnalizacja świetlna ze względu na duży ruch pieszych, ale pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi dosyć często. Nie będzie to typowe rondo, lecz wymalowane. Termin wprowadzenia tego rozwiązania nie został jeszcze ustalony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group