Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5755
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Duże zmiany w organizacji ruchu

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 czerwca 2017, 6:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zmiana na stanowisku dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów przynosi nowe spojrzenie na organizację ruchu w mieście i wkrótce kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do kolejnych zmian, które mają na celu upłynnienie przejazdu – m.in. przez centrum Jeleniej Góry.

Podczas konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu dyrektor MZDiM wraz z prezydentem i jego zastępcą oraz pracownikiem Urzędu Miasta przedstawili rozwiązania, które jeszcze w tym miesiącu mają zostać zrealizowane oraz propozycję przywrócenia ruchu okrężnego na skrzyżowaniu ulic Różyckiego i Ogińskiego.

Jak poinformował Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, w związku ze zmianą przepisów, organizacją ruchu w mieście będzie się teraz zajmować Daniel Błażków z Urzędu Miasta – dotychczas był to MZDiM, ale jednostka budżetowa miasta będzie przygotowywać propozycje zmian. Trzy nowe rozwiązania zostały właśnie zatwierdzone przez prezydenta, więc jeszcze w czerwcu mają zostać wprowadzone w życie.

Najważniejsze zmiany mają dotyczyć ciągu od Kardynała Wyszyńskiego przez Podwale w kierunku Zabobrza. Ulica Chrobrego (koło targowiska Flora) będzie do połowy dwukierunkowa (od stromy Kasprowicza), do tego miejsca postojowe na Wyszyńskiego będą „pod kątem”, aby ułatwić kierowcom włączanie się do ruchu. Ponadto lewoskręt z Wyszyńskiego w Sobieskiego będzie miał swój pas, który zostanie wygospodarowany kosztem pasa w przeciwną stronę. - Dzisiaj lewoskręty w Sobieskiego stają w ten sposób, że zasłaniają widoczność autom, które skręcają z Podwala w stronę Rynku. Unikniemy w ten sposób wyścigów, bo auta z ulicy Bankowej starają się zająć jak najlepszą pozycję przed światłami na Sobieskiego. Uzyskujemy dzięki temu dwa pasy ruchu w kierunku Zabobrza – powiedział Norbert Łukaniuk, dyrektor MZDiM. Dodatkowo ruch z ulicy Sobieskiego w prawo oraz na wprost będzie odbywać się z pasa prawego, a pozostałe dwa pasy z Sobieskiego będą dedykowane włączeniu się w Podwale w kierunku Zabobrza. Przy kolejnym skrzyżowaniu – z ulicą Obrońców Pokoju – będzie zakaz skrętu w lewo. Dopiero przy Osiedlu Robotniczym i Mostowej będzie możliwość zawrócenia. Kierowcy chcący wjechać w Obrońców Pokoju będą mogli to zrobić od strony Sobieskiego przez Poznańską lub od strony galerii handlowej w prawo. Na ulicy Podwale będzie się odbywać ruch w kierunku Zabobrza dwoma pasami (zlikwidowane zostaną wysepki), a dodatkowo przywrócony zostanie ruch dwukierunkowy ulicą Pijarską, jednak z tej ulicy nie będzie można skręcać w lewo. - Podwale musi być ulica uprzywilejowaną – podkreśla Jerzy Łużniak. Od strony ulicy Mostowej będzie wymalowany lewoskręt w Osiedle Robotnicze. Wyszyńskiego w kierunku Bankowej i Korczaka będzie rozdzielona za skrzyżowaniem z Sobieskiego.

Podczas konferencji była też mowa o bezpiecznym włączaniu się do ruchu od strony Wincentego Pola w Konstytucji 3 Maja – ulicą Łączną. - Tam są problemy z widocznością. Auta nadjeżdżające główną drogą oznakowaniem zostaną zmuszone do zajęcia lewego pasa i samochody z ulicy Łącznej będą mogły bezpiecznie włączyć się do ruchu – mówił N. Łukaniuk.

Kolejne zmiany mają dotyczyć Ogińskiego – Wiejska – Jordana. Od ulicy Ogińskiego w ulicę Wiejską będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy, aby uniknąć kolizji, które miały miejsce w przeszłości, gdy z ulicy Wiejskiej kierowcy włączali się w ulicę Ogińskiego. Na następnym skrzyżowaniu (z ulicą Jordana) również będzie ruch jednokierunkowy od Ogińskiego w stronę Wiejskiej, z której wyjazd będzie realizowany przez następny łącznik (patrząc w kierunku szpitala), który nie ma swojej nazwy.

Wyżej wymienione zmiany wejdą w życie jeszcze w tym miesiącu, natomiast ostatnim projektem przedstawionym na konferencji było wprowadzenie ruchu okrężnego na skrzyżowaniu Ogińskiego i Różyckiego. Pozostanie tam sygnalizacja świetlna ze względu na duży ruch pieszych, ale pozwoli to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi dosyć często. Nie będzie to typowe rondo, lecz wymalowane. Termin wprowadzenia tego rozwiązania nie został jeszcze ustalony.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Obywatel 15-06-2017 7:53
Malowane rondo z sygnalizacją świetlną? Że niby jak to ma działać? Jak piesi będą mieli zielone to wszystkie kierunki stają jak jest duży ruch?
~kik 15-06-2017 8:09
A ul Sudecka i Aleja już nie będzie zmian?
~z moich podatkow! 15-06-2017 9:53
Gdyby nie d...lny pomysl z Galeria na PKSie to by nie trzeba bylo kombinowac teraz ze zmianami. Niestety teraz mleko juz sie rozlalo i trzeba ratowac jak sie da!
~mich 15-06-2017 9:55
Już widzę to malowane rondo zimą.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~stive-o 15-06-2017 10:09
kółko na czole niech sobie namalują lepiej...
~ 15-06-2017 10:17
Jedyne rondo w polsce ze światłami a może w europie .
~jan 15-06-2017 10:30
Przy wyjeżdzie z Łącznej na obwodnicę w stronę Zabobrza należy wyciąć krzaki ograniczające widok po lewej stronie
~GG 15-06-2017 11:05
To wszystko nic, ja się tylko zastanawiam jak będzie na ul. Wiejską wjeżdżać autobus linii nr 16? Pod którymi oknami, na Jordana czy na Wiejskiej?
~Cieplik2 15-06-2017 11:26
Już wymalowali pola startowe dla rowerzystów,rozmyły się,a rondo już tam było i autobusy widziały swoje tylne oświetlenie,rondo to rondo a nie wysepka,wybórzcie wszystko w około i będzie miejsce na rondo,głupie to ,ale oni też mądrze z tym rondem nie wymyślili.
~grot 15-06-2017 12:26
A może niech namalują bezkolizyjny ślimak. Zenada. Tam jest wystarczająco duzo miejsca na rondo z prawdziwego zdarzenia , znacznie wieksze jak bylo.I ono by zdecydowanie usprawniło ruch.
~Czytelniczka 15-06-2017 12:54
Polecam również przyjrzeć się skrzyżowaniu ulic Złotniczej ze Świętojańska. Od Świętojańskiej chcąc pojechać prosto trzeba się dobrze nagimnastykowac, ponieważ nie widać aut jadących z prawej strony. Przydałoby się chociaż umieścić lustro... Nie wspominając już o ulicy Drzymały i jakże legendarnej kostce brukowej....
~Bambo 15-06-2017 14:22
Panowie... Czy wy wogóle myślicie?... Światła na/przed rondem?... Właśnie po to jest rondo, by kierowcy sami wiedzieli kiedy przejechać przez skrzyżowanie bezkolizyjnie... Największym problemem w tym miejscu jest właśnie duży ruch w godzinach szczytu, brak kultury jazdy (to poza wami), dwukierunkowa droga - bo inaczej być nie może w obecnym stanie. Zastanówcie się panowie "ganiali" projektanci komu dwu pasmowe rondo w tym miejscu będzie służyć? Dopiero będą wypadki. Będę wiedział do kogo zwrócić się o odszkodowanie - personalnie. Jak macie robić rondo co uważam jest dobrym pomysłem, to zróbcie takie samo jakie było kiedyś - DUŻE (z jednym pasem).
~Ujg 15-06-2017 16:45
Zróbcie ograniczenie do 50/h na drodze do karpacza bo znowu dzisiaj był wypadek
~mieszkaniec JG 15-06-2017 20:57
Czy projektant sprawdził na Policji ile było zdarzeń na skrzyżowaniach: Ogińskiego - Jordana ,Ogińskiego -Wiejska . Po tej trasie jeżdżę kilka razy dziennie i nie pamiętam abym widziałem tam zdarzenie drogowe.Współczuje mieszkańcom Jordana i Wiejskiej kiedy zaczną jeździć autobusy i samochody ciężarowe pod ich oknami. Panie Łukaniuk może by tak o realizację tak GŁUPIEGO projektu zapytać mieszkańców tych ulic.
~Gość 16-06-2017 7:33
PO w tym miescie rzadzi widac dokładnie jak a Zawiły zawija te sreberka
~Amatorszczyzna 16-06-2017 10:33
Mieszkańcom Jeleniej Góry gratuluję władz.Dobrze że wybory już niedługo.
~ 16-06-2017 10:57
Podobno w lipcu rusza budowa kładki nad ul. Podwale do Galerii Rynek i zostaną zlikwidowane przejścia dla pieszych, które utrudniają płynność ruchu drogowego w tej okolicy.
~ 16-06-2017 13:33
Podobno w lipcu rusza budowa kładki nad ul. Podwale do Galerii Rynek i zostaną zlikwidowane przejścia dla pieszych, które utrudniają płynność ruchu drogowego w tej okolicy.
~Ula 14-09-2017 19:21
Zmiany na Podwalu na DUŻY plus!! Przez Podwale teraz się mknie :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group