Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 2898
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Drżyjcie piraci! Policja ma nowy sprzęt

Sobota, 9 kwietnia 2011, 7:48
Aktualizacja: 0:10
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Drżyjcie piraci! Policja ma nowy sprzęt
Fot. Angela
Kierowcy z ciężką nogą powinni się dobrze zastanowić zanim przycisną pedał gazu do podłogi. Od minionego wtorku do taboru policji dołączył nowy radiowóz Alfa Romeo z wideorejestratorem i kamerami z przodu i z tyłu. Jeleniogórscy policjanci otrzymali też dwa nowe zrywne motocykle marki Honda.

Oznakowane radiowozy marki Alfa Romeo o pojemności 1,8 turbo zostały przekazane przez Komendę Wojewódzką we Wrocławiu. Pojazdy trafiły do wszystkich miejskich komend na Dolnym Śląsku, w tym do jeleniogórskiej drogówki. Jaka była cena samochodu nie wiadomo. Tabliczka naklejona na szybie zdradza jednak, że zakup został dofinansowany z unijnej kasy.

– Jest to samochód z wyższej półki, bardzo dynamiczny i trzymający się drogi. Do osiągnięcia 100 km na godzinę potrzebuję siedmiu sekund. Ma 200 KM, wyposażony jest w wideorejestrator, za pomocą którego możemy mierzyć prędkość z przodu i z tyłu. Ponadto pojazd jest wyposażony radarowy miernik prędkości „ISKRA”, który współpracuje z urządzeniami komputerowymi – powiedział Krzysztof Brodowski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Nowe alfa romeo mierzy prędkość, nagrywa na dysk, daje możliwość mierzenia prędkości z każdej pozycji i z każdej strony, bez konieczności wychodzenia z samochodu. Pojazd jest również wyposażony w mikrofony kierunkowe, dzięki którym można nagrywać rozmowę nawet do 30 m od radiowozu. Obecnie jest jeszcze testowany, ale nie tylko teoretycznie. Zarejestrował bowiem już pierwsze wykroczenia

Oprócz wspomnianego radiowozu jeleniogórska policja otrzymał też dwa nowe motocykle marki Honda o pojemności 1000 cm3, które 100 km/ h osiągają w 3,5 sekundy. Dołączą one do dwóch posiadanych już przez jeleniogórską policję motocykli marki BMW, które zostały zakupione dwa lata temu.

– Kiedy tylko poprawi się pogoda motocykle będą wykorzystywane bardzo intensywnie, nie tylko na terenie powiatu jeleniogórskiego, ale także w powiatach ościennych, np. przy zabezpieczaniu imprez szczególnie sportowych oraz do służby patrolowej – dodaje Krzysztof Brodowski. Jak mówi Maciej Dyjach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze, do patrolowania ulic policjantom przydałoby się jeszcze jedno nieoznakowane auto. Podkreśla jednak, że z daleka radiowóz Alfa Romeo też nie jest za bardzo rozpoznawalny.

Warto dodać, że poza dziewięcioma samochodami i czterema motocyklami jeleniogórska drogówka dysponuje jeszcze kilkoma fotomasztami i jednym fotoradarem, który umieszczony jest zarówno w konstrukcjach, jak i pomiędzy nimi. Rocznie jeleniogórska drogówka wystawia około 10 tys. mandatów, z czego około 300 – 400 wykroczeń rejestruje fotoradar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group