Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7179
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Druga młodość trzeciego wieku

Środa, 8 października 2008, 14:24
Aktualizacja: Czwartek, 9 października 2008, 8:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Druga młodość trzeciego wieku
Fot. TEJO
Zgłębiają wiedzę, kiedy wydawałoby się, że kształcenie nie jest już potrzebne. To sposób na życie około 180 słuchaczy Karkonoskiego Uniwersytetu III Wieku działającego przy Kolegium Karkonoskim, którzy dziś rozpoczęli nowy rok akademicki, uświetniony wystawą fotografii Janiny Peikert, głównej animatorki nietypowej uczelni.

– Największym powodzeniem wśród naszych słuchaczy cieszy się filozofia – mówi Janina Peikert. – Do tego psychologia, historia sztuki – to bardzo oblegane kierunki – dodaje. Starsi jeleniogórzanie mogą też brać udział w salonie muzycznym, małej akademii filmowej, warsztatach samorealizacji, lektoratach językowych. – To bardzo potrzebne seniorom zajęcia, które pomagają uporządkować ich świat, a także zaakceptować nieustanne i niestety, dla nich dość przykre – zmiany – podkreśla J. Peikert.

– Czy każdy może zgłosić się na zajęcia Uniwersytetu? – pytamy. – Jesteśmy uzależnieni od objętości sal i od możliwości dydaktycznych Kolegium Karkonoskiego. Mamy też bariery finansowe – mówi Janina Peikert. W tym roku akademickim uczelnia dostała nieco mniejsze wsparcie od miasta. – Zajęcia opłacane są ze składek studentów. Wymogiem jest także coroczne odnawianie zapisu.

Niecodziennym elementem rozpoczęcia roku akademickiego dla seniorów było też otwarcie kolejnej galerii sztuki w mieście, „Przestrzeń”, bo tak się to miejsce nazywa, urządzono w holu i jednej z sal kompleksu biblioteki Kolegium Karkonoskiego. Na inauguracyjnej wystawie można podziwiać zdjęcia samej Janiny Peikert, która w tzw. „trzecim wieku”, wciąż odkrywa nowe pasje. Jedną z nich jest fotografia, drugą – podróże. Na ekspozycję zatytułowaną „Tęczowy balet skał”, składają się obrazy zarejestrowane w Antelope Canyon w Arizonie w USA.

- To nie było łatwe fotografowanie – powiedziała autorka. Trzeba było przemierzać spore odległości z aparatem i statywem, wchodzić pośród skały i długim czasem naświetlania utrwalać piękno natury. Bo to ono jest współtwórcą fotografii – usłyszeliśmy. Obrazy są rzeczywiście jak nie z tego świata. Tyle że nie jest to dzieło elektronicznej kreacji, ale uwiecznienie tego, co jest naprawdę, ale nie dla każdego widoczne i dostępne.

Gratulacje składali Janinie Peikert liczni goście, w tym zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Anna Ragiel, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych Janina Hobgarska, która napisała tekst do katalogu wystawy. Był Janusz Pytel, szef Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, wieloletnia dyrektor Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida Alina Obidniak, po. dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt i wielu innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group